Põhjalikud arvustused

DJI Phantom 4 on midagi enamat kui lendav kaamera

0
Fotod: Andri Koolme

Droone on saadaval juba igas suuruses, erinevates värvitoonides, erinevate kaameratega ja loomulikult võib poelettidel kohata erinevate tootjate nägemusi parimast kaameraga õhusõidukist.

Maailma tipus olev droonivalmistaja DJI tõi hiljuti avalikkuse ette uhiuue entusiastidele loodud drooni Phantom 4, mis on nüüd jõudnud ka Eestisse.

Phantom 4 on jätkumudel Phantom 3 Professionalile, tuues mitu uuendust, kuid väljanägemine on endiselt väga sarnane eelmiste Phantomitega – eelmisel aastal turule tulnud Phantom 3 Advanced, Phantom 3 Professional ja Phantom 3 Standardiga. Nagu nimedest aru saab, oli Phantom 3 Professional neist kõige vingem ja ühtlasi kõige sarnasem Phantom 4-ga 4K videosalvestuse võimekuse poolest, mis puudus Phantom 3 Advanced’il ja Standardil.

Kõik Phantom 4 drooni uuendused on nähtavad juba väljastpoolt. Esimeseks ja ilmselt üheks olulisemaks paljudele huvilistele on uued sensorid drooni all ja ees, mis teevad algajate elu kordades lihtsamaks, kuna need suudavad mõõta drooni kaugust näiteks inimestest, seintest või puudest ning seetõttu ei lenda droon nendele vastu ega kuku alla, vaid jääb mõned meetrid eemal seisma.

DJI Phantom 4 teine seeria (7 of 25)

Uued sensorid asuvad jalgade ülaosas

Ka kaamerat on arendatud. Kaamerast rohkemgi on ümber tehtud kaamerakinnitust ehk gimbalit, mis töötab endiselt magnetitega ja hoiab pilti liikudes ja paigal olles väga stabiilsena. Seda uuel mudelil veel paremini, sest esmakordselt on ka kaamera teisel pool samasugune gimbali kinnitus, mis hoiab kaamerat paigal ka varasemast veel tugevama tuulega. Kaamera on sisultki läbinud väikese muutuse, aga see pole midagi väga erilist. Nüüd suudab see jäädvustada lisaks 4K-le ja muudele resolutsioonidele Full HD videot 120 kaadrit sekundis, mis võib osutuda elupäästjaks, kui on vaja filmida kiirelt liikuvaid asju. Lisaks on parem optika, misläbi on fotodel nurgad teravamad.

Video 4K resolutsioonil tehtud klippidest. Videot pole arvutis töödeldud, kõik klipid on nagu alguses – 4K resolutsioonil 25 kaadrit sekundis ja 60 Mbs. Asukohad: Tallinna Lennusadam, Tallinna Lauluväljak ja Šnelli tiik.

Lahedaks uuenduseks on objektide jälitamine, mis tähendab praktikas seda, et ekraanil tuleb märgistada objekt ning droon hakkab kaameraga seda objekti videopildis hoidma ning vajadusel kaasa liikuma. Teised tootjad on sarnase lahenduse loonud nii, et filmitav peab käes hoidma juhtpulti, mida droon jälitab, kuid DJI uue mudeli puhul ei ole seda vaja.

Jälitusega sarnane on ka TapFly nimeline funktsioon, mis tähendab, et ekraanil vastavale kohale vajutades sõidab droon ise sinna, vältides samal ajal takistusi.

Rääkides juhtpuldist, tuleb tõdeda, et siin innovatsioon puudub. Pult on nagu Phantom 3 Advaced ja Professional mudelitel – see on valmistatud plastikust, aga on küllaltki funktsionaalne ja istub hästi kätte. Nagu ikka droonipuldil, on ka sellel kaks juhtkangi ning hunnik nuppe. Selleks, et saada täisväärtuslik lennukogemus, oleks ülimalt soovituslik panna enda nutitelefon või väiksem tahvelarvuti puldi nutiseadme hoidikusse ning ühendada see USB kaabli abil puldiga, et telefoni DJI GO äpist näha reaalajas drooni pilti, panna masin videot salvestama, klõpsida pilte, seadistada drooni jpm.

DJI Phantom 4 teine seeria (11 of 25)

Muutunud on ka aku ja propellerid. Neist viimases ongi toimunud kõige praktilisem edasiminek. Enam ei pea propellerit spetsiaalse tööriista või sõrmega väga tugevalt kinni keerama ja pärast vaevlema selle käes, et neid ei saa enam lahti. Nüüd on kasutusel väikesed metallist nn klambrid, mis lukustavad tiivikud peaaegu ilma keeramiseta ning neid saab ka väga kiirelt lahti.

Aku juures on muutunud nii mahutavus kui suurus, mis käivadki käsikäes. Aku on nüüd märgatavalt laiem, kuid mahutab ka 1000 milliampertundi rohkem. Lubatav lennuaeg jääb pisut alla poole tunni, ent reaalsuses pole suutnud sellega kauem kui 15 min lennata.

Selle drooni puhul rõhutatakse suuresti kõike eelnevat, aga tihtipeale unustatakse täielikult rääkida uuest lennurežiimist, mis võib olla jäänud märkamata, sest kasutamiseks tuleb juhtpuldi väikese režiimikangiga selekteerida Sport-nime kandev lennurežiim. Sellega saab lennata maksimaalkiirusel kuni 72 km/h. Seda režiimi ei soovitata algajatele ja neile, kes pole enda lennuoskustes kindlad. Kui mulle ühel päeval Sport-režiim meelde tuli, siis proovisin kohe, kuigi mitte suurte ootustega. See suutis mind väga positiivselt üllatada ja tõi naeratuse näole. Droon lendab maksimaalkiirusel sarnaselt väikestele ja kiiretele võidusõidudroonidele, tähendades, et kõik keeramised, manöövrid ja muu toimuvad väga-väga kiiresti ja see on tõesti lõbus. Eks see peamiselt lõbu pärast olegi, sest Sport-režiimis kiiresti lennates jäävad tihtipeale propellerid videosse.

Üheks märgatavaks uuenduseks on ka lennumasina pakend, mis pole enam kergelt purunev pappkarp, vaid tegu on küllaltki tugeva ja kompaktse vahtplastist kohvriga.

See ongi kõik, rohkem uuendusi ei ole. Paberil tunduvad need muutvat drooni väga vajalikuks ka neile, kel on eelmine Phantom 3 Professional olemas, kuid ma ei usu, et kellelgi peaks olema suur vajadus kohe poodi tormata, et saada droon, milles pole midagi nii uut, mis paneks kasutaja kohe rõõmust lakke hüppama. See on endiselt üsna sarnane eelmiste mudelitega.

Potentsiaali näen neis droonihuvilistes, kes parasjagu otsivad endale kompaktset, aga võimekat drooni ning kes on ammu ihaldanud Phantom 4-le saabunud funktsioone ja kõrvale on pandud 1599 eurot. Neile peaks Phantom 4 hästi sobima. Kui aga kirjeldatud uuendused kuigi olulisena ei tundu, soovitan otsida internetiavarustest kasutatud DJI Phantom 3 Professional droone, mille hinnad on hiljuti tunduvalt langenud.

DJI uue drooni andis TehnikaPilgule testimiseks Photopoint.

Kui leidsid kirjavea, palun anna meile sellest teada, märgistades kirjavea ja vajutades samal ajal alla klahvid Ctrl ja Enter.

TOP 5: enim illegaalselt allalaaditud filmid

Eelmine lugu

Canon esitles uut C-seeria kinokaamerat ja objektiivi

Järgmine lugu

Sulle võib ka meeldida: