Arvamusampsud

GoPro uus HERO5 Black on väga hea kaamera, mis on loomulikult varasemast parem, aga ka soodsam

0

Ekstreemsushuvilistele ekstreemsusi jäädvustavaid väikseid kaameraid on GoPro tootnud juba mitmeid ja mitmeid aastaid, ent varem pole ettevõte korraga avalikkusele näidanud nii maapealset kaamerat kui ka õhus lendavat kaamerat ehk drooni. Kaamera, millest jutt käib, on Hero5 Black ning droon on GoPro Karma. Lisaks näidati veel ka täiendust eelmisel aastal ilmavalgust näinud Hero Sessionile, mille uuem versioon kannab nime Hero5 Session ning on pisut võimsam ja soodsam. Meie testisime aga võimsaimat Hero5 Black mudelit.

HERO5 Black on hea kombinatsioon mulluste HERO 4 Silver ja HERO 4 Black kaamerate vahel. Mõlema kaamera parimad palad pandi kokku ja tulemuseks ongi HERO5 Black. HERO 4 Silverilt, mis on eelmise aasta mudelite seas keskmine, võeti puuteekraan (see oli HERO 4 Silveril esmakordselt sisseehitatud; varem pidi selle juurde ostma soovi korral) ning HERO 4 Blackilt 4K videosalvestus kaadrisagedusega 30. Enam HERO5 Silverit pole, aga seepärast ei maksa kurvastada, kuna HERO5 Session on soodsam ning tarbijate õnneks on ka HERO5 Blacki hind võrreldes eelmise aasta HERO 4 Black’iga langenud, kuid võimalusi on juures. Seejuures pole kvaliteet langenud.

Disain ja kasutusmugavus – head, nagu alati on olnud

GoPro mitu aastat kestnud suurepärane suurus- ja disainistiil on endiselt alles. Kaamera on väike – 62 mm x 44.6 mm x 33.7 mm ja kaalult ligi 100 grammi. Mõõtmed muudavad selle väga heaks jäädvustusvahendiks nii maal, taevas kui vees.  

Kuigi kaamera korpus ei ole veel metallist valmistatud, on see sellegipoolest soliidne. Üheks ülimalt praktiliseks asjaks, mis on selle korpusega tehtud, on lisatud tihendid aku- ja mälukaardiluugil ning teisel luugil, mille all on USB pesa ja mini HDMI. See, et luugid seisavad nüüd palju tugevamalt kinni, tähendab seda, et kaamera on lõpuks ka veekindel ilma eraldi läbipaistva plastikkorpuseta – kuni 10 meetri sügavusel vees. Kui sellest jääb väheks, võib vajadusel kasutada sukeldumiskorpust (enam pole kohe komplektis olemas; peab juurde ostma). Esmakordselt tundub pisut õudne selle kaameraga ujuma minna, sest varem pole see võimalik olnud -, aga siiski käesolev kaamera elas veepargis käimise väga ilusti üle – ja töötas veel peale sedagi.

GoPro kaamerad on juba aegade algusest sobinud suurepäraselt neile, kelle sooviks on jäädvustada enda (või teiste) seiklusi peaaegu kõikjal, kus tavaline suurem kaamera jääks hätta oma suuruse või veekindluse puudumise tõttu. Samuti on GoPro mudelitele saadaval mitmeid kinnitusi, millega ei tohiks hätta jääda üheski olukorras.

Tarkvara on kaameral üsna lihtne ja loogiline, ning poole tunniga selgeks õpitav. Kaamera juhtimine käib kõige klassikalist viisi kahe nupuga – üks vahetab režiime ning teine paneb kaamera salvestama. Kuna nüüd on ekraan sisseehitatud, saab näiteks video resolutsiooni ja kaadrisagedust ka puuteekraanilt seadistada. Kui sellelt liikuda väike samm edasi, siis juhtida saab ka telefoni kaudu, kus saab vastava äpiga näha väikse viivitusega kaamera pilti, kaamerat salvestama panna, seadistada ning viimaks tehtud materjali telefoniekraanilt järele vaadata ning soovi korral seadmesse salvestada, sotsiaalmeedias maailma ja sõpradega jagada. Sellest veel paar sammu edasi on uus võimalus kaamera kiiremateks seadistusteks – selleks on hääljuhtimine, mis muudab eraldi müüdava juhtpuldi vajalikuks vaid väga väikesele kasutajagrupile. HERO5 Black on tootja esimene mudel, mida saab juhtida kõigest paari sõna ütlemisega – kaamera võib olla ka veidi eemal. Niimoodi on ülimalt mugav kaameral lasta pilte ja videoid jäädvustada, kandes ise näiteks kindaid, kui vaid öelda inglise keelne fraas “GoPro, Start Recording”. Eesti keelt seade muidugi ei tunne – kokku on valikus veidi vähem kui 10 levinumat keelt. Sarnaseid fraase on veel, mille ütlemisega saab lasta kaameral teha sarivõtet, ümber lülitada kaamera ühelt režiimilt teisele jne.

Foto: tootja

Foto: tootja

Videoid ja pilte teeb endiselt hästi, aga tänu paarile lisale veelgi paremini

Ei saa öelda, et HERO5 Black’iga tehtud videoklipid ja pildid oleksid just profikvaliteediga, aga kaamera ja selle sees peituva väikse sensori kohta päris korralikud. Õues päevasel ajal filmitud klipid tulid välja päris head, õhtusel ajal toas lambivalguses pilti suurendades on tumedamatel aladel digimüra hästi näha, aga eriti palju see video vaatamist ei sega. Fotode puhul on problemaatiline pigem fookusseerimine, kus kohati ei jää pildistatavad asjad piisavalt teravad. Video puhul tuleb tähele panna, et kuigi on kaameral nüüd elektrooniline stabilisaator ning on erinevad vaaterežiimid (tavaline, keskmine, lai jt), siis need pole kasutatavad kõige suurema resolutsiooniga ehk 4K UHD video salvestamisel. Siis pole võimalik salvestada videot ka kõrgema kaadrisagedusega kui 25 k/s (NTSC). Loodetavasti järgmisel mudelil on toetatud 4K UHD videosalvestus ka kõrgematel kaadrisagedustel ning tavalise vaatenurgaga, mitte ainult kalasilma-laadse vaatenurgaga, kus lähedal olevad asjad on “punnis”. Siiski oma suuruse kohta on kaamera üsna hea.

Helikvaliteet on muidu päris korralik ja ruumiline, ainult et ei tasu kaamerat eriti kätega liigutada, sest siis jääb peale päris palju kuuldavaid kaamera käsitlemise helisid.  

Fotode tegemisel on lisatud üks entusiastidele ja professionaalidele RAW-foto tegemise võimalus. See tähendab, et tavalise kokkupakitud JPG foto asemel salvestatakse toorfail, mida saab hiljem arvutis suuremas ulatuses töödelda.

Veel paar lisa

Asju, mida on HERO5 kaameral muudetud ja/või lisatud, on veel. Esiteks – USB C pesa ehk endise Mini USB asendus. USB C on uuem, tulevikukindlam ning saab sisestada kaablit mõlemat pidi. Muudetud on veidi ka akut, mistõttu enam vanemate mudelite akusid HERO5 Blackiga kasutada ei saa. Kui varasemalt anti kaameratele nimesid (Black ehk must, Silver ehk hõbe) ilma vastavuseta värvitoonides, siis nüüd on HERO5 Black ka reaalselt musta värvi – varem olid kõik mudelid hõbedased. Kaameral on veel üks põnev funktsioon, milleks on jäädvustatud materjali automaatne üleslaadimine pilveteenusesse. Minul küll selle jaoks vajadust pole olnud, aga kindlasti on see mitmetele kasutajatele praktiline lisa, kui Wi-Fi on kiire ning ei soovi/viitsi USB kaablit pildi- ja videomaterjali mahalaadmiseks kasutada. 

Kas osta või mitte osta?

Foto: tootja

Foto: tootja

Väga palju on selliseid tooteid, mille uuemad versioonid ei paku piisavalt palju uut, et eelmise versiooni omanikud peaksid kohe uuendama tõttama. GoPro HERO5 Black pakub aga uusi ning praktilisi funktsioone päris mitmeid, mistõttu on see igati mõistlik ost. See olnuks peaaegu mõistlik ost ka varasema Blacki hinna eest ehk ligi 500 euro eest, aga tänu madaldatud hinnapoliitikale maksab uus Black kõigest 429,99 €, nii et osta tasub nii uuel kui vanal GoPro kasutajal, kes tahab videoid teha senisest lihtsamini ja kvaliteetsemalt või uuel GoPro fännil, kes tahab hakata tegema tavalistest ekstreemsemaid videoklippe.

GoPro uue kaamera andis testimiseks Prokaamera.ee; lisainfot ning osta saab siit.

Kui leidsid kirjavea, palun anna meile sellest teada, märgistades kirjavea ja vajutades samal ajal alla klahvid Ctrl ja Enter.

Samsung avas esimese poe ehk “elamuskeskuse” Eestis

Eelmine lugu

Sony uusim ja võimsaim 4K toega PlayStation 4 Pro mängukonsool on nüüdsest Eestis müügil

Järgmine lugu

Sulle võib ka meeldida: