Põhjalikud arvustused

Sony Xperia XZ on telefon, millele võib kindel olla

0
Fotod: Kuvar

Alles mõned kuud tagasi ilmus meie arvustus Sony Xperia X-i ja XA kohta. Kevadel esitles Sony koos X-i ja XA-ga ka X Performance’it ja paari teist vähetuntud mudelit. Jaapani tehnikagigant on olnud päris kiire ning avalikustas septembri alguses kaks uut nutitelefoni – Xperia XZ (tavalises mõõdus telefon) ja X Compact mini-suuruses telefon, mis pole nii võimas. Meie testis on suurem Xperia XZ, mille olulisemad uuendused varasema X-i ees on parem kaamera, uuem ja kvaliteetsem disain ning parem akuiga.

Disain – alguses veider, hiljem mõnus

sony xperia xz 576238562676348946572791105481058631756913759413548467256258937429682280525274682

Telefoni väljanägemise  osas tuleb esmalt täheldada, et tagasi on toodud algupärased Sony-telefonide teravad nurgad, mis X-seeria mudelitelt ära võeti. Esmakordsel kasutamisel tunduvad nurgad käes ebamugavad, kuid paari päevaga harjus käsi nendega ära ja kohati tundub uus-vana disain isegi mõnevõrra parem, sest nii istub telefon kindlamini kätte, kuigi see on keskmiselt libe.

Sony sõnade järgi on telefon premium, high-end, puhas, sügav, premium-läikiv jne. Mina nii palju omadussõunu korpuse kohta ei kasutaks, küll aga saan tõdeda, et uus materjal ALKALEIDO (jah, suurte tähtedega) sobib Sony telefoniga väga hästi kokku, kuna lisab soliidsust. Peegeldust on meie testis oleval platinum-toonil vähe ja õnneks ei korja korpus ka eriti sõrmejälgi peale.

Uut disaini kokkuvõtvalt saab öelda, et telefon näeb väga soliidne välja, tundub käes hea, ei korja sõrmejälgi ja istub kätte hästi.

Kaamera – veidi parem võib olla, kuid kiirust on kasinalt

XZ-il on Sony parim kaameratehnoloogia, mis peaks olema mõnevõrra parem X-ist. Seda uus mudel ka on. Alustuseks tulevad hämaras pildid detailsed välja, kui mitte telefoni samal ajal väristada. Valges tulevad pildid veel paremad ja detailsemad. Värvid on tõetruud ning tänu ennustavale autofookusele saab ka liikuvat objekti hästi pildistada. Telefonil on ka Sony telefonidel tuntuks saanud füüsiline päästik, mis on paljudes olukordades väga tänuväärne asi, mis on eriti kasulik näiteks vee all, kus ekraani kasutada ei saa. Veealustest asjadest veidi hiljem lähemalt.

Kaamera teeb pilte maksimaalselt 23Mpx juures, 4:3-le kuvasuhtega ning minimaalselt 8Mpx juures 16:9-le kuvasuhtega. Videot saab jäädvustada maksimaalselt Full HD (1920X1080p) resolutsiooni juures kaadrisagedusega 60. UHD puudub senini, mida polnud ka eelmisel X-mudelil…

Kuigi kaamera teeb pilte hästi ja omab ka füüsilist päästikut ning head videostabilisaatorit, on see tohutult aeglane, mida pole suudetud mitme aasta jooksul korda teha. Juba kaamera-äpi avamine võtab aega üle ühe sekundi. Kui see lõpuks avanenud on ja pildi tegemiseks vastavale ikoonile või nupule vajutada, läheb pildi tegemiseks ja salvestamiseks mitu sekundit aega, mis on lihtsalt kohutav, kui aus olla. Sama kehtib esikaameraga tehtud piltide puhul, mis tulevad välja väga detailsed ja värviküllased, kuid salvestatakse väga aeglaselt.  Samuti üks probleemne tegur on HDRi puudumine automaatrežiimis, mida võimaldavad kõik teised telefonid. HDR võimaldab teha paljudes olukordades paremaid pilte, tehes mitu erineva säritusega pilti ja pannes need hiljem kokku. See, miks HDR pole automaatrežiimis saadaval, ei ole teada. Vaata näidispilte siit!

Kokkuvõtteks: kui pildistamisel on aega veidi oodata, siis pole hullu, kuna Xperia XZ teeb väga häid pilte ja videoid, kuigi mõtleb liiga kaua.

Sõrmejäljelugeja, ekraan ja paar praktilist lisa

sony xperia xz 546454787997604679352355759080647453436776464776768758

Nagu varasemalt Sony telefonidel, on ka uuel mudelil sõrmejäljelugeja peidetud toitenupu sisse -, mis on väga hea asukoht -, aga sõrmejäljelugeja on sarnaselt kaamerale üsna aeglane. Sõrmejäljelugeja pole näiteks iPhone 6, 6s ja 7 telefonidega võrreldav. Tundub, et see saab sõrme loetud normaalse kiirusega, aga ekraani avamiseks läheb lihtsalt kauem aega kui peaks. Loodetavasti mõni tarkvarauuendus parandab seda.

Ekraaniks on endiselt Full HD paneel, mille suurus on 5,2 tolli ja see pole telefoni peal päris lame, vaid on äärte poolt veidi kõrgem. See on ka käes soliidne. Pikslisõpradele 2016. aastal kõigest Full HD ekraan meeltmööda pole, ent kuna ekraan pole sealjuures väga suur, ei saa pildi üle eriti kurta. Ikoonid on detailsed ning madalal resolutsioonil on ka üks pluss – see aitab akusäästmisele kaasa. Suurema resolutsiooniga ekraan kulutaks akut rohkem. Virtuaalreaalsus on juba teine teema, milleks võiks olla QHD (2560x1440p) või UHD (3840X2160p) ekraan, kuna telefon on silmadele väga lähedal ja siis oleks vaja rohkem piksleid. Kui aga suurt huvi virtuaalreaalsuse vastu pole, või kui on, aga pole soovi seda telefoniga ja mõne telefoni jaoks loodud komplektiga kasutada, pole probleemi.

Nagu Sonyl ikka, on ka XZ-il paar praktilist lisa, mida üsna mitmetel samas hinnaklassis või kulukamatelgi mudelitel pole. Üheks neist on USB C pesa, mis on varasema Micro USB asemel. See on tõeliselt tore uuendus mitmel põhjusel: a) kaablit saab sisestada mõlemat pidi b) nüüd on veelgi rohkematel tootjatel USB C-ga telefonid – seega on peagi suurem tõenäosus, et näiteks naabrilt või tuttavalt saab vastavat kaablit laenata.

Teiseks heaks asjaks on SIM-kaardi alus. Jah, õnneks on see sarnaselt X-ile lihtsasti välja tõmmatav ning sel on kaks pesa – saab kasutada kahte SIM-kaarti või ühte SIM-kaarti ja ühte mälukaarti. See on tõeliselt mugav lahendus, mida teeb ka näiteks Huawei/Honor. See võimaldab ärikasutajatel kasutada era- ja töönumbrit või tavainimestel SIM-kaarti ja mälumahtu laiendada mälukaardiga.

Palun eemaldada ebavajalikud äpid

Jällegi on Sony tarkvara igasugust rämpsu ehk äppe täis, mis ei leia kunagi kasutust. Sellised on Lifelog, News, What’s New, PlayStation, Support, AVG Protection, Movie Creator, Sketch, Spotify, Lounge, Video & TV SlideView. Lisaks sellele on telefonis nagunii terve rida Google’i rakendusi, mis kõik kokku võtavad palju mäluruumi. Kuigi ruumi peaks olema 32 GB suuruses, on seda saadaval tänu kõigele prügile vaid umbes 20. Neid mõttetuid äppe pole võimalik paraku ka täielikult eemaldada. Jõuan jällegi selle soovituseni, mida pean peaaegu iga Androiditelefoni kohta ütlema: palun ärge lisage neid äppe või kui tahate lisada, pange algusesse võimalus soovitud äppe paigaldada ja ebavajalikke mitte – nii oleksid kõik õnnelikud – tarbijad ei peaks telefoni sisemälu hoidma prahti täis ning tootja ei peaks saama negatiivset tagasisidet.

Ei jää kuskil hätta

Sony Xperia XZ meenutab üha enam iPhone 7 nutifoni, kuna mõlema kohta saab öelda: “selle telefoni peale võib kindel olla”. Miks? Sest nii on:

SoovLahendus
Tahan minna öösel jalutamaKorralikke fotosid saab teha ka pimedas
Tahan minna ujuma ja teha endast vee all pilteTelefon on veekindel – IP 68 sertifikaat
Tahaks minna kogu päevaks vooluvõrgust eemaleAku peab vabalt õhtuni vastu – ka raskema kasutusega
Tahaks telefonist näidata heliga sisu ka teisteleKõlarid esitavad soovi korral tugevat heli
Tahaks esindusliku välimusega telefoniSaab, Xperia XZ-i välimuse üle ei tohiks keegi naerda
Tahaks kasutada mälukaartiSaab, see võimalus on olemas

Kokkuvõte – ah, see on juba pealkirjas olemas

Sony Xperia XZ on parim Sony poolt loodud telefon, kuid hind on päris kopsakas. Sama, ligi 700 euro eest, saaks juba Samsung Galaxy S7 või S7 edge mudeli või iPhone 7, mis võiks olla isegi parem valik, kuna mõlemal on kaamerad samuti suurepärased, aga kiiremad. iPhone 7 ja Samsungi S7-l on ka hea aku, sõrmejäljelugeja ning Samsungil ka mälukaardipesa ning mõlemal veekindlus. Kui oled truu Sony fänn, võiks Xperia XZ-i ostmist kaaluda küll, kuna see on Sony parim telefon ning selle suurimad vead on tarkvaralised, mis loodetavasti parandatakse. Kui aga pole kindla brändi eelistust, võiks kaaluda Samsungi Galaxy S7 või S7 edge’i ostmist rohkem, kuna need teevad samu asu, aga veidi paremini ning hind on sama või isegi soodsam.

Plussid ja miinused

Hea akukestvus

Häid pilte tegev kaamera

USB C

Mälukaardipesa

Koostekvalieet ja disain

Vee- ja tolmukindlus

Maksumus

Kaamera kiirus

Ekraani resolutsioon

Liiga palju mõttetuid äppe

Aeglane sõrmejäljelugeja

Kui leidsid kirjavea, palun anna meile sellest teada, märgistades kirjavea ja vajutades samal ajal alla klahvid Ctrl ja Enter.

Põhjamaade IT-ettevõte määras äriüksuse juhiks roboti

Eelmine lugu

Samsung kavatseb tulevastes Galaxy S8 telefonides kasutada LG akusid

Järgmine lugu

Sulle võib ka meeldida: