Põhjalikud arvustusedApple

Arvustus: Apple iPhone 7 Plus

1
Apple iPhone7. Fotod: Kuvar

Apple, üks maailma kuulsaim tehnoloogiaettevõte, esitles septembri alguses uusi nutitelefone iPhone 7 ning iPhone 7 Plus. Meie testis on iPhone 7 Plus, mis on 7-st suurem ja vähesel määral võimalusterohkem.

Kui võrrelda uut iPhone’i teiste tootjate mudelitega, siis uuendused on täpselt pooleks – kaks kaamerat ja veekindlus on teistel telefonidel olnud, aga kõrvaklapipesa puudumine ja uutmoodi nupp on uued.

Apple on endiselt disaini- ja kvaliteediliider

29878740206_444768aedc_k

Kes mäletab iPhone 6 ja 6S mudeleid, siis neil on taga kaks antennijoont, mis mõnele ei meeldi. Uutel iPhone 7 ja 7 Plus mudelitel enam neid triipe taga pole ning kogu telefoni tagune on ühtlane, valitud värvitoonis, ilma mingite joonteta.

Lisandunud on paar uut värvivarianti. Lisaks hõbedasele, hallile, roosale ning kuldsele on lisandunud kaks musta tooni. Esimene on lihtsalt matistatud must (ei läigi) – see on ka meie testis. Teine, jet black, on musta värvi mudel, mille tagune on justkui peegel – sealt saab näiteks ennast imetleda, kui aku on tühi ja kaamerat kasutada ei saa. See on ühtlasi ka päris suur sõrmejäljemagnet.

Väliselt on iPhone 6Si ja 7 erinevused antennitriipude puudumine, parem kaamera, kõrvaklapipesa puudumine (selle arvelt on kõlareid rohkem), parem kaamera ning uudne kodunupp. Nagu ka varasemalt, on tavalise ja Plus mudeli erinevus suuruses ja ekraani resolutsioonis (7 Plus 1920x1080p 5,5” & 7 4,7” HD). iPhone 7 seeriaga on veidi rohkem põhjuseid Plus-mudeli kasuks otsustamiseks, kuna Plusil on kaks kaamerat, mis on väga praktiline lisa. Kaameratest lähemalt hiljem.

Apple on endiselt disaini- ja kvaliteediliider. iPhone 7 ja 7 Plus on justkui saanud oma korpused suurtest alumiiniumitükkidest, kust need on välja lõigatud. Juba esimesel uudistamisel ei tahaks telefoni käest pannagi, sest see istub sinna väga hästi, ja mis samuti oluline – see näeb väga soliidne välja. Meie testis olev musta värvi 7 Plus tundub oma minimalistliku, aga väga kvaliteetse ja tugeva korpusega hästi äriklassi kasutajatele.

Uute iPhone’ide puhul on kõneainet tekitavaid asju mitu – näiteks #hissgate ehk paljudel kasutajatel telefon sisiseb. Meie pole seda tuvastanud. Samuti pole telefon põlema süttinud. 

Üks esimesi totaalselt uuendatud asju on kodunupp, millel on endine välimus, kuid enam see ei liigu. Kui telefon sisse lülitada ja kodunupule vajutada, siis toimib see nagu nupp, kuigi päriselt ei liigu. Tegu on Taptic Engine mootoriga, mis paneb telefoni veidi vibreerima, kui nuppu vajutada. Palju on spekuleeritud, et see ei tööta hästi ning ei suuda asendada vanamoelist nuppu, kuid see toimib tegelikult väga hästi ja suudab nupulevajutust hästi jäljendada. Nagu varemgi, on ka nüüd kodunupu sisse peidetud sõrmejäljelugeja, mis toimib välkkiirelt ja loeb alati sõrmejälje ilusti ära.

Üks asi, mis väliselt eriti ei meeldi, on nuppude asetus. Nimelt telefoni külgedel asuvad nupud on nii kõrgel, et nendeni ulatamiseks peab alati käe asendit muutma.

Kiire kui gepard

iPhone 7 ja 7 Plus mudelitel on kasutusel uusim A10 Fusion neljatuumaline protsessor koos kahe säästliku tuumaga, mis aitavad vähenõudlikke toimetusi tehes akut säästa. Samuti on seal kuuetuumaline graafikakiip, mis on tootja sõnul poole võimsam. Plus mudelil on ka muutmälu rohkem kui teistel – ka rohkem kui iPhone 7-l – 3 GB.

Akukestuvs on imeline. Telefonide puhul on minu jaoks oluline, et aku peaks vastu hommikust õhtuni – võiks ka rohkem, aga seda pole peaaegu ükski telefon suutnud ja ega pole vaja ka. iPhone 7 Plusi aku kestab ilma probleemideta varahommikust hilisõhtuni ning õhtul on akut veel 10-20% järelgi. Sealjuures olen vaadanud videoid, surfanud veebis jne. Näiteks Huawei P9, Honor 8 ja Coolpad Torino puhul ei jõudnud videoid enne vaatama hakatagi, kui aku juba tühjaks sai – seda juba pärastõunal, ilma erilise kasutuseta.

Paraku pole iPhone’il endiselt mälukaardipesa ning suurema mälumahuga mudelite hinnad liiguvad päris kõvasti skaalal ülespoole. Näiteks 32 GB tavamudel maksab 779, Plus mudel 919. 128 GB mäluga mudelite hinnad on 889 ja 1029 eurot. Suurema mälumahuga mudelite maksumused on 999 ja 1139 eurot.

Ressursinõudlikke mänge mängida ning videoid vaadata on 7 Plusilt lausa lust. Selle ekraan on hämmastavalt terav, kontrastne, kirgaste värvidega, kuigi resolutsioonist seda arvata ei võiks. Ka ilma mängudeta ja videote vaatamiseta liigub telefon väga sujuvalt ja kiiresti nagu iOSi operatsioonisüsteemiga telefonid ikka.

Paraku on nõudlike mängude mängimise juures puudujäägiks telefoni ülekuumenemine. Peale suuremat mängimist tuleb telefon lihtsalt mõneks ajaks seisma jätta, kuna see on kasutamiseks liiga kuum. Siinkohal tuleb rõhutada, et seda juhtub vaid mängides – tavalise veebilehitsemise juures on kõik mõnusalt jahe.

Mitte üks, mitte kaks, vaid hoopis kolm silma

Lisaks telefoni suurusele on iPhone 7 Plusil kokku kolm kaamerat – üks ees ja kaks taga. See hakkab muutuma juba tavaliseks ning ilmselt on kahe tagumise kaameraga telefonid peagi kõigil tootjatel olemas.

29287212693_5066719db9_kMiks üldse on vaja kahte kaamerat? Erinevad tootjad on kahte kaamerat erinevalt oma mudelitel rakendanud. Näiteks Huawei P9 üks kaamera teeb häid mustvalgeid pilte ning võimaldab teha inimestest või esemetest väga lahtise avaga pilte nii, et taust jääb väga udune. LG G5-l on samuti kaks kaamerat, kuid sellel on üks kaamera hoopis lainurk-tüüpi (pildile mahub rohkem asju kui tavaliselt). iPhone 7 Plusi puhul toimivad kaks kaamerat hoopis parema suumi pakkumise eesmärgil. Üks kaamera on tavaline, ent teine on manuaalselt rohkem sisse suumitudud ning pildistades saab näiteks kaks korda suumida sissepoole (pilti suurendada), ilma detaile kaotamata.

iPhone 7 ei paku küll sellist optilist suumi, kuid ka selle kaamera on väga korralik – salvestab samamoodi UHD videoid, 240 k/s videoid ning mullustest telefonidest paremaid pilte hämaras ja imeilusaid detailseid, hea kontrasti ja värviküllasusega fotosid valges. Ka videod tulevad väga korralikud. iPhone 7 (Plusi) kaamera on üks parimatest, mis iial meie testimisel olnud on. Sellega on pildikvaliteedilt sarnane Samsung Galaxy S7/ S7 edge.

Apple pole kaamerarakendust suuresti muutnud, seega pole seal ikka manuaalkontrolli pildistamisel parameetrite üle. Kellele see oluline on, saab alla laadida selleks kolmanda osapoole äpi. Isiklikult sellest eriti puudust ei tunne, kuna telefoni kasutan vaid liikvel olles kiireteks võteteks ning päris-kaamera on kasutusel päris-pildistamiseks, kui on vaja parameetreid ise seadistada.

Hüvasti, kõrvaklapipesa!

29878721686_aadf1fb90f_k

Uute iPhone’ide puhul on ka väga oluliseks muutuseks kõrvaklapipesa puudumine. See pole Apple’i jaoks esimene kord kaotada midagi tavaks saanud – nad on arvutitest välja võtnud optilise seadme ning arvutite seest keelanud Flashi kasutamise.

Kõrvaklapipesa asemel on lisatud kõlarid. Muusika kuulamiseks on nüüdsest kolm võimalust: a) Lightning-ühendusega klapid b) Bluetooth juhtmeta ühendusega klapid c) kasutada komplektis olevat adapterit, mis laseb kasutada standardseid 3,5mm ühendusega kõrvaklappe, aga laadida telefoni sel ajal ei saa.

Seda, kas kõrvaklapipesa kadumine on väga halb, ei saa teiste eest öelda. Mulle isiklikult see meeltmööda pole, kuna juhtmevabade kõrvaklappide laadimine, eriliste kõrvaklappide või vastava adapteri kaasaskandmine on väga tüütu. Enam ei saa suvalisi mujalt leitud kõrvaklappe kasutada, kui need pole just Lightning-pesaga või Bluetoothiga. Samas ma telefoniga kuigi palju kõrvaklappe nagunii ei kasuta.

Uued juhtmeta klapid tunduvad küll huvitavad, kuid ära kaotamine on vaid aja küsimus ning kasutada saab neid vaid umbes 5 tundi ühe laadimisega. Alati peab ka kaasas kandma nende karpi, sest sealtkaudu käib klappide laadimine.

Kõrvaklapipesa kadumise arvelt tunduvad kõlarid olema palju parema ning võimsama heliga kui varem. Nüüd esitavad heli nii telefoni üleval olev kõlar kui ka all olevad kõlarid, mis reaalses kasutuses tähendab seda, et kui telefoni alumine või ülemine osa käega kinni katta, on teiselt poolt heli ikka kosta.

Õnneks on midagi juures ka, kõike pole ära võetud

29913230945_9ad9f7363e_k

Kui kõrvaklapipesa kadumine ja uus kodunupp kõigile ei meeldi, siis uutel mudelitel on vähemalt üks asi küll, mis peaks kõigile meelt mööda olema. Selleks on vastavus IP67 sertifikaadile. See ei ütle ilmselt paljudele inimestele midagi.

Asja lahti seletades tähendab tähendab see, et uued iPhone’id kannatavad tolmu ning kuni pool tundi ühe meetri sügavuses magevees olekut. Sukelduma sellega minna ei tohiks, kuna Apple reklaamib seda kui “niiskuskindlat” mitte “veekindlat” nutitelefoni, mistõttu on vette panek omal vastutusel. Vihmase ilmaga on telefoni kasutamine nüüdsest palju kindlam ja see on suurepärane. Selleks on iPhone’i konstruktisoon tihedam ja ka SIM-kaardi alusel on vee ligipääsu vältimiseks tihendid küljes.

Jälle parim Apple’i telefon

iPhone 7 Plus on parim Apple’i poolt valmistatud 5,5-tollise ekraaniga nutitelefon. Sellel on ka omad miinused, aga kõige koostöö on jällegi väga hea – kiire ja mugav tarkvara ning kvaliteetselt viimistletud korpus muudavad selle väga nauditavaks. Kaamerad, ekraan, jõudlus, aku niiskuskindlus, sõrmejäljelugeja ning disain on väga head. Kui antennijoonte ja kõrvaklapipesa olemasolu on olululine, on ka mullused iPhone 6s ja 6s Plus head variandid, millele on oodata hinnalangust.

Plussid ja miinused

+ Vee- ja tolmukindlus

+ Disain & kvaliteet

+ Kaamera(d)

+ Akukestvus 

+ Sõrmejäljelugeja

+ Ekraan

− Maksumus

− Kõrvaklapipesa puudumine

− Nuppude asetus

− Mälukaardipesa pole (endiselt)

Telefoni andis Kuvarile testimiseks Tele2.

Kui leidsid kirjavea, palun anna meile sellest teada, märgistades kirjavea ja vajutades samal ajal alla klahvid Ctrl ja Enter.

Google esitles riidest VR-peakomplekti

Eelmine lugu

Ekspert soovitab: viis salapärast Facebook Messengeri nippi

Järgmine lugu

Sulle võib ka meeldida: