Connect with us

Arvamusampsud

Apple iPhone SE on imeväike telefon, mis tõesti töötab

Avaldatud:

Aegade alguses olid kaasaskantavad telefonid väga suured ning nende kaasas kandmiseks oli vaja palju jõudu. Siis aga läksid telefonid väiksemaks. Nüüd viimase paari aastaga on telefonid jälle läinud suureks ning veidi aega tagasi, aasta alguses, ebaharilikul ajal, tõi Apple avalikkuse ette uue iPhone’i, milleks on SE nime kandev nutitelefon. Telefonis on uut tegelikult väga vähe. Ainsaks uueks asjaks on kahe olemasoleva telefoni kokkupanek, mida varem pole olnud, aga sisult ja välimuselt mitte midagi uut ei ole.

Need kaks telefoni, mille põhjal on n-ö uus iPhone loodud, on kõige võimsam eelmisel aastal müüki tulnud 700 eurot maksev iPhone 6S ja 2013. aastal ilmavalgust näinud iPhone 5S, mis on tegelikult veel omakorda jätkuversioon sellest eelnevale iPhone 5-le, nagu 6S tegelikult on minimaalse uuenduskuuri läbinud iPhone 6.

iPhone SE puhul on telefoni korpuse sees peituv võetud iPhone 6Silt ja korpus ning 5Silt. Kuidas see kooslus toimib ja millise mulje see jättis?

Vasakul iPhone 6S, keskel iPhone 6 ja paremal SE

Vasakul iPhone 6S, keskel iPhone 6 ja paremal SE

Esiteks peab tunnistama, et telefoni kasutama õppimine võttis ligi nädal aega. Seda ekraani suuruse pärast. Olles viimased aastad kasutanud igapäevaselt viie- ja kuuetolliste ekraanidega nutitelefone, oli tõeliseks katsumuseks harjuda uuesti 4-tollise ekraaniga seadmega, mis oli veel kolm aastat tagasi täiesti tavaline. Selle pärast ei pea kartma, et ekraanilt ei näe teksti lugeda, aga suuremaks väljakutseks oli klaviatuuri kasutamine, kuna tähed on väga väiksed ning eestikeelne automaatparandus puudub. Seega peab kasutama ülimat sõrmetäpsust ja ehk ka puutepliiatsit, kui on vaja korrektselt kirjutada. Samuti pole Apple suutnud praeguseni klaviatuuril eraldi välja tuua täpitähti, mille trükkimiseks peab endiselt hoidma ilma täppideta tähti all ja siis valima ilmunud valikust sobiva täpitähe.

Kui klaviatuuri kasutamine on lõpuks selge, saab alles rääkida õigest kasutuskogemusest. See on muutunud päris heaks, kuigi alguses poleks seda oodanud. Telefoni on tõeliselt mugav ühe käega kasutada. Jah, ma kasutan ka palju suuremaid telefone ühe käega, mille juures peab käe asendit muutma, kui ekraani ülaosas midagi teha on vaja, aga SE puhul saab käsi olla alati samas asendis ja ainult põial peab veidi liikuma. Samuti on telefon ka väga kerge, kaaludes veidi üle 100 grammi. Koostekvaliteet on nagu iPhone’idel ikka ehk esmaklassiline. iPhone SE on valmistatud metallist ja klaasist. Käes hoides jätab see väga soliidse mulje.

Rääkides liikumisest, tuleb Apple’it kiita ka tarkvara hea liikumise eest. iOS on alati olnud korralik operatsioonisüsteem, millelt ei ootaks nii head sujuvust ja töökindlust, kui vaadata näiteks protsessorit, millel on kõigest 1,8 GHz taktsagedus, aga siiski kõik mängud ja mitme rakenduse vahel liikumised toimivad väga kiirelt ja siinkohal midagi halba öelda ei saagi.

Kaamera kohta midagi halba öelda ei saa. Telefoni taga on 12-megapiksline 2.2 avaga kaamera, mis pildistab detailseid ja korralikke fotosid ning teeb ka ilusat 4K UHD videot. Kõige lahedam on endiselt aegluubis video 240 kaadrit sekundis, mida väga paljud teiste tootjate mudelid ei tee. See võimaldab kiiresti liikuvad objektid või inimesed panna pärast telefonis aeglaselt ja sujuvalt liikuma. Kaamera on tehnilisest aspektist sama, mis suuremal iPhone 6Sil, ent SE mudeli kaamera on ilusti korpuse sees ning pole osaliselt sellest väljas. Kaamera juures on väga muljetavaldav ka selle kiirus. Kaamerarakendus avaneb väga kiirelt ning ka pildi tegemine ja salvestamine käib silmapilkselt. Testfotosid vaata siit

Esikaamera on üks paarist asjast, mis ei ole sama iPhone 6Siga

SE esikaameral on 1.2 megapikslit. Võrdluseks: 6Si esikaamera on 5-megapiksline ja ava on pisut väikesm. Esikaameraga selfie’sid leidis uuesti tõestust müüt, et megapikslid pole hea pildi jaoks olulised. Ka hämaras saab iPhone SE-ga jäädvustada Instagrami üles riputamiseks piisava kvaliteediga fotosid. Lihtsalt need on 5 korda väiksema suurusega kui 6Sil, aga kvaliteet on sotsiaalmeedia jaoks täiesti piisav. Suure väljaprindiga tekib raskusi.

iPhone SE. Foto: Kuvar

Foto: Kuvar

Olenemata mahutavuselt väiksest akust, kestab see endiselt väga pikalt. Ühe päeva saab telefoni ilma probleemideta kasutada vabalt. Kui mõned korrad päevas meile lugeda ja videoid vaadata ning pisut veebis surfata, siis pidas telefon vastu isegi kolm päeva. Kindlasti üheks oluliseks akusäästjaks on ekraan, mille resolutsioon 640 x 1136 pikslit jääb isegi alla HD-d. Kuna ekraan on väike ja Apple on vaeva näinud, et kõik ametlikud rakendused ja avakuva head välja näeksid, ei saa ka ekraani kohta otseselt midagi halvustavat öelda.

Paraku sõrmejäljelugeja pole pärit iPhone 6Silt, vaid on koos korpusega sama, mis iPhone 5Sil ehk esimesel Apple’i telefonil, millel üldse sõrmejäljelugeja on. Sõrmejäljega telefoni avamine võtab märgatavalt kauem aega, kui iPhone 6S ja 6S Plus mudelitel, ent hakkama telefon saab selle ülesandega.

Apple’i uusima nutitelefoni andis Kuvarile testimiseks Tele2

 

[wp-review id=””]

Andmed

Ekraan 4-tolline, 1136×640 resolutsiooniga, 326 pikslit tolli kohta
Kaamera 12-megapiksline, UHD video, 240fps aegluubis video
Mõõtmed 123,8 x 58,6 x 7,6 mm
Kaal 113 grammi
Tarkvara iOS 9. Sügisel saab iOS 10
Aku 1624 mAh
Ühendused Lightning laadimiseks, 3.5mm kõrvaklapipesa, Bluetooth, Wi-Fi, 4G LTE
Protsessor 64-bitine Apple A9, 1.84 GHz

Kui leidsid kirjavea, palun anna meile sellest teada, märgistades kirjavea ja vajutades samal ajal alla klahvid Ctrl ja Enter.

Reklaam
Kliki siia kommenteerimiseks

Arvamusampsud

Huawei Fit – kena spordikell ühe puudusega

Avaldatud:

Huawei Fit on ütlemata kena välimusega spordikell/aktiivsusmonitor, millega saab trenni teha nii vee all kui ka vee peal. Kellal on sisseehitatud sammulugeja, Bluetooth ühendus ja pulsilugeja. Nagu paljudel teistelgi taolisel seadmetel, saab ka Huawei Fiti kellavälimust vastavalt soovile vahetada. Kas see on aga enda hinda väärt?

Mugavus

Kell on väga mugav ja seda saab vabalt ööpäev läbi käe peal kanda ilma, et see kätt ebameeldivalt soonima hakkaks. Ainuke miinus kella rihmal on see, et rihm on veidi liiga pehme ja seda on tihti üsna raske käe peale panna – rihma kinni saamiseks tuleb seda kuidagimoodi suruda, sest pehme materjal paindub väga palju ja ei mahu eriti hästi rihmahoidijatest läbi. Väga suur pluss Huawei Fit spordikellal on selle kergus, tänu millele ei pane tihti tähelegi, et käel midagi on.

Sammu- ja pulsilugeja

Testisime võrdluseks Huawei Fit’i ja Huawei P9 Lite’i sammulugejaid kindla ajavahemiku jooksul ja tulemused olid üllatavalt täpsed, sammude vahe oli kõigest 20 sammu. Kella sammulugejat saab rohkem uskuda, sest päeva lõppedes näeb kella pealt enam-vähem täpset sammude arvu, sest kell on olnud terve päeva käe peal, seevastu telefoni pealt näeb ainult nii palju samme, kui palju telefon käes või taskus olnud on. Samuti on kellale sisseehitatud pulsilugeja, mis mõõdab ja näitab pulssi päris kähku ja soovi korral saab pulssi näha ka “otsepildis”.

Spordi tegemiseks enam-vähem hea

Nagu eelnevalt öeldud, on Huawei Fit peaaegu hea valik spordi tegemiseks. “Peaaegu”, kuna puudub GPS- ühendus, mille puudumisest on päris kahju, sest nii rattaspordiga tegeledes kui joostes ei saa teepikkust ja kiirust näha ilma suure ja raske telefoni kaasa võtmata. Kellal suudab mõõta nelja erinevat spordiala: jooksmine, kõndimine, rattaga sõitmine ja ujumine.

Superkena disain

Huawei Fit’i disain on superkena ja sellise kellaga ringi käimist ei pea pelgama kuskil. Kella seadetest saab valida mitme erineva esikülje vahel, näiteks numbritega või seieritega.

Telefoniäpp

Spordikella juhtimiseks on loomulikult Huaweil ka vastav äpp. Äpi kaudu saab vaadata treeningu tulemusi, muuta kella seadeid jpm. Äpi suur pluss on see, et pärast trenni saab näha, mitu tundi kestab umbes taastusperiood, mitu punkti 5-st annab äpp treeningule ja näha pulsi arvu erinevatel aegadel. Kui kell on läbi telefoni GPS-ga ühendatud, näeb ka läbitud teekonda ning keskmist ja maksimaalset kiirust. Äpi kaudu saab määrata ka päevase sammude eesmärgi, mille läbides kell hakkab korraks värisema ja seejärel õnnitleb kandjat.

Aku

Huawei väidab, et aku vastupidavus on umbes 6 päeva, mis tavakasutuses enamjaolt nii ongi. Kui aga kella pidevalt telefoniga ühenduses hoida, siis on reaalne akukestvus umbes 3-4 päeva – ka seegi pole eriti halb tulemus.

Kokkuvõte

Huawei Fit’i kaks kõige suuremat plussi on selle kena välimus ja kasutamismugavus. Samuti väärib märkimist ka ülimalt täpne sammulugeja. Peamine miinus on kellal GPS-ühenduse puudumine, mis võiks veidi rohkem kui 100 eurot maksval spordikellal olla. Laadimissüsteem kasutab kella külge kinnitamiseks magneteid, mis on päris mõistlik. Üldiselt on kell väga hea nii igapäevaseks, -kui ka spordieesmärgil kasutuseks.

Kui leidsid kirjavea, palun anna meile sellest teada, märgistades kirjavea ja vajutades samal ajal alla klahvid Ctrl ja Enter.

Jätka lugemist

Acer

Acer Revo Build – stiilne ja põnev moodularvuti

Avaldatud:

Acer tuli mõni aeg tagasi välja ühe üsnagi huvitava ja teistsuguse arvutiga. Ei ole see ülivõimas mänguriarvuti ega uudne süler – tegu on hoopis modulaarse lauaarvutiga, Revo Buildiga.

Kõvaketta lisamiseks kulub sekund

Väga lahe ja innovatiivne lahendus kõvaketta, helikaardi ja teiste komponentide vahetamisel on magnetitega ühendamine. See tähendab, et iga asi on omal kihil. Näiteks kõvaketas on oma mooduli sees ja arvutile lisamiseks tuleb see lihtsalt kõige ülemise mooduli peale asetada, ning see ongi juba valmis kasutamiseks. Siit võib järeldada, et puhtalt magnetitega infot kettalt kätte ei saa. Selle jaoks on moodulite ääres mõned klemmid ja juhtmeid tarvis ei lähegi. Kuid väikene miinus magnetitega ühendamisel siiski on. Nimelt sama moodi ühendamisele saab ka mooduleid üksteisest kiirelt lahti ühendada, ehk siis kui kogemata arvutile pihta minna, võib mingi osa arvutilt lihtsalt ära tulla. Näiteks kui kõvaketas töötab ja see äkitselt ära võtta, võib see kõvaketast kahjustada või koguni muuta selle kasutuskõlbmatuks.

Arvutist üldiselt

Arvuti kaalub veidi alla kahe kilogrammi, mistõttu on seda lihtne kaasas kanda, eriti tänu välkkiirele lahtivõtmisele. Operatiivmälu on Acer RevoBuildil 4GB, millest tavakasutajale täiesti piisab ja mitme programmi üheaegne jooksutamine pole mingi probleem. Arvuti töötab Windows 10-ga, millele on eelnevalt installitud mitmeid programme, nagu näiteks Skype ja Candy Crush Saga. Tihtilugu teevad lauaarvutite ventilaatorid üsnagi tugevat ja vahel isegi veidi häirivat müra, kuid õnneks on see arvuti üsnagi vaikne. Suuremat ressurssi nõudvate toimingute puhul siiski ventilaatorite müra suureneb.

IMG_1392 (Large)

Võib ju tunduda, et magnetid ei ole väga tugevad ja arvutit ei tohi eriti üldse kallutada, sest moodulid võivad üksteise küljest lahti tulla, kuid vastupidiselt on magnetid piisavalt tugevad, et arvutit kallutades need ära ei tule. Acer RevoBuildil on õhukestest sülearvutitest tuntud Intel Core i5- 6200U protsessor, millega saab igapäevatoimingud hõlpsasti tehtud.

Toetab isegi juhtmevaba laadimist

Praegu on juba üsna paljudel nutitelefonidel juhtmevaba laadimise funktsioon, mis on hea, kui ei ole viitsimist alati laadijat telefoniga ühendada. Kõige ülemisel moodulil on juhtmevaba laadimise valmidus – aseta lihtsalt telefon arvuti peale ja laadimise “maagia” algabki.

Lihtsamaks tööks sobib arvuti hästi, mängude jooksutamiseks see ideaalne pole

Acer RevoBuild on hea töövahend, millega saab vabalt netis käia ja videoid ja/või fotosid töödelda. Testisime videotöötlusprogrammiga Sony Vegas Pro 14 videomonteerimist, ning tulemus oli korralik. Üheminutilist Full HD videot salvestas arvuti umbes neli minutit, mis pole küll ideaalne tulemus, aga arvestades arvuti 300-dollarilist hinda, on “okei”.

Nagu eelnevalt öeldud, on Acer RevoBuild ideaalne töö tegemiseks, väikseks foto- või videotöötluseks ja niisama netis surfamiseks. Vähem nõudlikumaid mänge saab sellega ilusti mängida, kuid kas see arvuti oleks hea valik ka mänguritele, kes tahavad mängida kõige võimsamaid ja uusimaid mänge? Testisime populaarset mängu nimega Counter-Strike: Global Offensive, mis pole eriti ressursinõudlik mäng. Kõigepealt proovisime seda mängida kõige madalamate seadetega ning mäng töötas laitmatult kaadrisagedusega umbes 45-50 kaadrit sekundis. Seejärel tõstsime graafikaseadeid veidi kõrgemale ning mängida sai siis veel üsnagi hästi ja kaadrisagedus langes keskmiselt 30 peale. Lõpuks panime seaded kõige kõrgema peale, ning algsest 50 k/s asemel oli alles vaid 18. Nii et mängimiseks pole see arvuti just väga hea, aga minimaalsetel graafikasätetel on vanemad mängud mängitavad heade kaadrisagedustega.

Kokkuvõte

IMG_1386 (Large)

Üks parimaid funktsioone sellel arvutil on kindlasti stereoheli, mis tähendab, et arvutil on mõlemal pool üks kõlar ning muusikat mängides tekitavad need mõnusa ruumilise-heli-effekti. Enamikel lauaarvutitel seda võimalust ei ole. RevoBuildi välimus on suurepärane, mistõttu see sobib töölauale ideaalselt ning on palju esinduslikum kui lihtsalt üks suur must kast. Viriseda võib muidugi selle kallal, et nõudlikumates toimingutes kippus võimsusest väheks jääma, kuid üldiselt on see oma hinda väärt: töö tegemiseks on see ideaalne ning seda arvutit iseloomustaks hästi lause:„Väikese korpuse sisse mahub palju.“

Kui leidsid kirjavea, palun anna meile sellest teada, märgistades kirjavea ja vajutades samal ajal alla klahvid Ctrl ja Enter.

Jätka lugemist

Arvamusampsud

Roccat Skeltr on see kõige-kõigem klaviatuur, millega saab isegi helistada

Avaldatud:

Kui vanasti sai klaviatuuridega ainult kirjutada, siis tänapäeval on võimalik ühendada see oma nutitelefoniga, sellega helistada või muuta kas või klaviatuuriklahvide värvi jne. Vaata lähemalt juba järgnevast videost! Klaviatuuri saab osta Photopointist.

Kui leidsid kirjavea, palun anna meile sellest teada, märgistades kirjavea ja vajutades samal ajal alla klahvid Ctrl ja Enter.

Jätka lugemist

Reklaam

Meie lemmikud

POPID POSTITUSED

Kirjavea teataja

Järgnev tekst saadetakse toimetusele ülevaatamiseks: