Arvamusampsud

Apple iPhone SE on imeväike telefon, mis tõesti töötab

0
Foto: Kuvar

Aegade alguses olid kaasaskantavad telefonid väga suured ning nende kaasas kandmiseks oli vaja palju jõudu. Siis aga läksid telefonid väiksemaks. Nüüd viimase paari aastaga on telefonid jälle läinud suureks ning veidi aega tagasi, aasta alguses, ebaharilikul ajal, tõi Apple avalikkuse ette uue iPhone’i, milleks on SE nime kandev nutitelefon. Telefonis on uut tegelikult väga vähe. Ainsaks uueks asjaks on kahe olemasoleva telefoni kokkupanek, mida varem pole olnud, aga sisult ja välimuselt mitte midagi uut ei ole.

Need kaks telefoni, mille põhjal on n-ö uus iPhone loodud, on kõige võimsam eelmisel aastal müüki tulnud 700 eurot maksev iPhone 6S ja 2013. aastal ilmavalgust näinud iPhone 5S, mis on tegelikult veel omakorda jätkuversioon sellest eelnevale iPhone 5-le, nagu 6S tegelikult on minimaalse uuenduskuuri läbinud iPhone 6.

iPhone SE puhul on telefoni korpuse sees peituv võetud iPhone 6Silt ja korpus ning 5Silt. Kuidas see kooslus toimib ja millise mulje see jättis?

Vasakul iPhone 6S, keskel iPhone 6 ja paremal SE

Vasakul iPhone 6S, keskel iPhone 6 ja paremal SE

Esiteks peab tunnistama, et telefoni kasutama õppimine võttis ligi nädal aega. Seda ekraani suuruse pärast. Olles viimased aastad kasutanud igapäevaselt viie- ja kuuetolliste ekraanidega nutitelefone, oli tõeliseks katsumuseks harjuda uuesti 4-tollise ekraaniga seadmega, mis oli veel kolm aastat tagasi täiesti tavaline. Selle pärast ei pea kartma, et ekraanilt ei näe teksti lugeda, aga suuremaks väljakutseks oli klaviatuuri kasutamine, kuna tähed on väga väiksed ning eestikeelne automaatparandus puudub. Seega peab kasutama ülimat sõrmetäpsust ja ehk ka puutepliiatsit, kui on vaja korrektselt kirjutada. Samuti pole Apple suutnud praeguseni klaviatuuril eraldi välja tuua täpitähti, mille trükkimiseks peab endiselt hoidma ilma täppideta tähti all ja siis valima ilmunud valikust sobiva täpitähe.

Kui klaviatuuri kasutamine on lõpuks selge, saab alles rääkida õigest kasutuskogemusest. See on muutunud päris heaks, kuigi alguses poleks seda oodanud. Telefoni on tõeliselt mugav ühe käega kasutada. Jah, ma kasutan ka palju suuremaid telefone ühe käega, mille juures peab käe asendit muutma, kui ekraani ülaosas midagi teha on vaja, aga SE puhul saab käsi olla alati samas asendis ja ainult põial peab veidi liikuma. Samuti on telefon ka väga kerge, kaaludes veidi üle 100 grammi. Koostekvaliteet on nagu iPhone’idel ikka ehk esmaklassiline. iPhone SE on valmistatud metallist ja klaasist. Käes hoides jätab see väga soliidse mulje.

Rääkides liikumisest, tuleb Apple’it kiita ka tarkvara hea liikumise eest. iOS on alati olnud korralik operatsioonisüsteem, millelt ei ootaks nii head sujuvust ja töökindlust, kui vaadata näiteks protsessorit, millel on kõigest 1,8 GHz taktsagedus, aga siiski kõik mängud ja mitme rakenduse vahel liikumised toimivad väga kiirelt ja siinkohal midagi halba öelda ei saagi.

Kaamera kohta midagi halba öelda ei saa. Telefoni taga on 12-megapiksline 2.2 avaga kaamera, mis pildistab detailseid ja korralikke fotosid ning teeb ka ilusat 4K UHD videot. Kõige lahedam on endiselt aegluubis video 240 kaadrit sekundis, mida väga paljud teiste tootjate mudelid ei tee. See võimaldab kiiresti liikuvad objektid või inimesed panna pärast telefonis aeglaselt ja sujuvalt liikuma. Kaamera on tehnilisest aspektist sama, mis suuremal iPhone 6Sil, ent SE mudeli kaamera on ilusti korpuse sees ning pole osaliselt sellest väljas. Kaamera juures on väga muljetavaldav ka selle kiirus. Kaamerarakendus avaneb väga kiirelt ning ka pildi tegemine ja salvestamine käib silmapilkselt. Testfotosid vaata siit

Esikaamera on üks paarist asjast, mis ei ole sama iPhone 6Siga

SE esikaameral on 1.2 megapikslit. Võrdluseks: 6Si esikaamera on 5-megapiksline ja ava on pisut väikesm. Esikaameraga selfie’sid leidis uuesti tõestust müüt, et megapikslid pole hea pildi jaoks olulised. Ka hämaras saab iPhone SE-ga jäädvustada Instagrami üles riputamiseks piisava kvaliteediga fotosid. Lihtsalt need on 5 korda väiksema suurusega kui 6Sil, aga kvaliteet on sotsiaalmeedia jaoks täiesti piisav. Suure väljaprindiga tekib raskusi.

iPhone SE. Foto: Kuvar

Foto: Kuvar

Olenemata mahutavuselt väiksest akust, kestab see endiselt väga pikalt. Ühe päeva saab telefoni ilma probleemideta kasutada vabalt. Kui mõned korrad päevas meile lugeda ja videoid vaadata ning pisut veebis surfata, siis pidas telefon vastu isegi kolm päeva. Kindlasti üheks oluliseks akusäästjaks on ekraan, mille resolutsioon 640 x 1136 pikslit jääb isegi alla HD-d. Kuna ekraan on väike ja Apple on vaeva näinud, et kõik ametlikud rakendused ja avakuva head välja näeksid, ei saa ka ekraani kohta otseselt midagi halvustavat öelda.

Paraku sõrmejäljelugeja pole pärit iPhone 6Silt, vaid on koos korpusega sama, mis iPhone 5Sil ehk esimesel Apple’i telefonil, millel üldse sõrmejäljelugeja on. Sõrmejäljega telefoni avamine võtab märgatavalt kauem aega, kui iPhone 6S ja 6S Plus mudelitel, ent hakkama telefon saab selle ülesandega.

Apple’i uusima nutitelefoni andis Kuvarile testimiseks Tele2

 

[wp-review id=””]

Andmed

Ekraan4-tolline, 1136×640 resolutsiooniga, 326 pikslit tolli kohta
Kaamera12-megapiksline, UHD video, 240fps aegluubis video
Mõõtmed123,8 x 58,6 x 7,6 mm
Kaal113 grammi
TarkvaraiOS 9. Sügisel saab iOS 10
Aku1624 mAh
ÜhendusedLightning laadimiseks, 3.5mm kõrvaklapipesa, Bluetooth, Wi-Fi, 4G LTE
Protsessor64-bitine Apple A9, 1.84 GHz

Kui leidsid kirjavea, palun anna meile sellest teada, märgistades kirjavea ja vajutades samal ajal alla klahvid Ctrl ja Enter.

Suvel juhtub telefonidega 70% rohkem õnnetusjuhtumeid

Eelmine lugu

Instagram kaotab uue funktsiooniga keelebarjäärid

Järgmine lugu

Sulle võib ka meeldida: