Connect with us

Õpetused

Kuidas koduelektroonikat äikese ajal kaitsta?

Avaldatud

kuupäeval

Alanud äikesehooajal tasub meelde tuletada põhitõed, kuidas ennast ja oma kodu äikese eest kaitsta. Kui 2015. aasta suvi oli äikese poolt koduseadmetele tekitatud kahjude vaates tagasihoidlik, siis aasta varem oli pilt vastupidine.

Näiteks 2014. aastal oli väga suur pöördumiste hulk. Klientide mured puudutasid nii koduelektroonika äikesekahjustusi, kaablite tagasiühendamise juhendamist, sideühenduse probleeme jne. Kokku kuulus siis väljavahetamisele ca 1200 seadet, mida äike oli suuremal või vähemal määral kahjustanud. aasta äikeseperioodil helistati Telia kõnekeskustesse äikesega seotud probleemidega ca 27 000 korral, mis o

Äikese puhul on kõige tavalisem suhtumine, et „pole minuga varem midagi juhtunud ja vaevalt ka edaspidi midagi juhtub“. Vahel võrreldakse äikese tabamust koguni lotovõiduga – tõenäosus sellega „pihta saada“ on väike ning veelgi väiksem on võimalus korduvalt mõjutatud saada. Samas puutus Telia alles eelmisel aastal kokku juhtumiga, kus tehnik vahetas päeval välja äikese poolt kahjustada saanud seadme, kuid juba samal õhtul pöördus klient sama murega – nimelt oli vahepeal üle käinud uus äikeselaine ja seadme taas läbi kärsatanud.

Suurim viga, mille vastu inimesed äikesega seotud ennetustegevustes eksivad on see, et äikesehirmus võetakse seadmed välja vaid vooluvõrgust. Samas tuleb vaseühenduse puhul seadmete tagant lahti ühendada ka võrgukaabel.

Manusesse lisatud piltidel on näha, millist kahju suudab äike tekitada sideseadmetele. Piltidel on Kükita kappjaam, mille puhul oli plahvatus nii kõva, et kapi tagumine külg oli väljapoole kummis ja esimene uks lendas lahti (metall deformeerus). Kohalike hinnangul oli sel päeval ainult natukene müristanud ja erilist äikeseraju ei olnud.

Äikese poolt koduseadmetele tekitatud kahjustused võivad olla väga erinevad, alustades sellest, et läbi on vaid ruuteri port. Sealt edasi on juba terve ruuter läbi kärsanud või on lisaks  ruuterile kui digiboks kahjustatud. Halvemal juhul võib kahjustatud olla nii ruuter, digiboks kui teler. Telia tehnikud on kokku puutunud ka juhtumitega, kus peale pikselööki on kaablite asemel alles vaid põlenud jutt seinal.
Kuidas koduelektroonikat äikese ajal kaitsta?

Ühenda juhtmed ja kaablid seinakontaktidest lahti

Kõuemürinat kuuldes või suvel pikemaks ajaks kodust ära sõites tasub oma koduelektroonika juhtmed vooluvõrgust lahti ühendada. Samuti tuleks eemalda seinakontaktidest internetikaabel ja võimalikud antennijuhtmed. Oluline on need lahti ühendada just seinakontaktist, mitte seadme küljest, sest seinakontaktis olevad kaablid võivad pikselöögist sellegipoolest kahjustada saada.

Soeta piksekaitsmega voolujuhe

Ülepingekahjustuste riski aitab vähendada piksekaitsmega voolupikendusjuhe, kuhu saab ühendada korraga mitu seadet. Kui maja vooluvõrk on maandamata, siis piksekaitsmega voolujuhtmest abi pole, sest kaitse peab saama ülepinge kuhugi maandada. Samas peab märkima, et pikse otselöögi korral ükski seade kaitset pakkuda ei suuda.

Kontrolli maja vooluvõrk üle

Vanemates majades on vooluvõrk sageli maandamata ja muretsetud äikesekaitsmed ei pruugi piisavalt toimida. Seetõttu tuleks spetsialistidel lasta oma maja vooluvõrk üle kontrollida ning veenduda, et maja oleks äikese eest võimalikult hästi kaitstud.

Seadmete taasühendamisel varu kannatust

Pärast äikest varu veidi kannatust – äikese möödudes ja pärast elektriühenduse taastumist saad seadmed voolu- ja internetivõrku tagasi ühendada. Kui telefon on tumm, teler ei näita pilti või internetti pole, soovitame oodata umbes 30 minutit, et ühendus jõuaks iseseisvalt taastuda.

Oluline on teada, et ülepingest kahjustatud seadmetele ei kehti tootja garantii. Seega peab kasutaja võtma parandamise või uue seadme ostu kulud enda kanda.

Seadmetest olulisem on loomulikult hoida iseenda ja lähedaste elu ning pidada kinni äikeseaegsetest ohutusnõuetest:  äikese ajal mine tuppa või kinnisesse autosse, hoia eemale veest ja suurtest puudest või lipuvarrastest äike lööb harilikult kõrgeimasse objekti) ning ära kasuta elektroonikaseadmeid.

Kui leidsid kirjavea, palun anna meile sellest teada, märgistades kirjavea ja vajutades samal ajal alla klahvid Ctrl ja Enter.

Reklaam
Kliki siia kommenteerimiseks

Õpetused

7 põhitõde sotsiaalmeedia turvaliseks kasutamiseks

Avaldatud:

Nutiseadmed koos kõikjal saadaoleva ülikiire mobiilse internetiga on meie igapäevaelu märgatavalt lihtsustanud – taskusse mahtuva abilise nõul saame valida ilmale sobivaima riietuse, tellida paari näpuvajutusega lõunasöögi kontorisse või hoida end sõprade-tuttavate tegemistega jooksvalt kursis.

Just see viimane – sotsiaalvõrgustike kasutamine – on kõige levinum ajaveetmise viis. Elisa kasutusstatistika näitab, et telefonis leiduvate populaarseimate rakenduste esikaheksast koguni kuus on erinevad sotsiaalmeedia kanalid. Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat, Pinterest ja veel mitmed sarnased rakendused on pea iga nutikasutaja seadmes.

Kuid unustada ei tohi, et sotsiaalmeedia kanalid on ka omamoodi osa avalikust ruumist. Kõik Facebookis, Twitteris, Instagramis jagatu jätab sinust maha digitaalse jalajälje ning jääb internetti tõenäoliselt igaveseks. Seetõttu on ülimalt oluline mõelda hoolikalt läbi, kellega, mida ja kuidas sotsiaalmeedia vahendusel jagada.

Elisa tooteturunduse osakonna juht Mailiis Ploomann tuletab meelde põhitõed, kuidas sotsiaalmeedias targalt ja turvaliselt käituda. Et meie ümber toimunut ja nähtut jagada, ilma et peaks kartma selle kurjade silmade ette jõudmist.

Kellega jagada Facebooki puhkuse-postitust?

Pea kõik allalaaditavad sotsiaalmeedia rakendused kasutavad GPS-süsteemi, mis võimaldab jälgida, kus sa parasjagu asud. Kuigi enamjaolt näevad seda informatsiooni sinu lähemad sõbrad (sõltuvalt, kuidas oled oma Facebookil info avaldamise seadistanud), võib see pahatihti jõuda inimesteni, kes võivad seda kurjasti ära kasutada.

Praeguste muutlike suveilmadega on paljud eestlased otsustanud päikest hoopis välismaale otsima minna ning muidugi on tore türkiissinise mere ja rannaliiva muljeid sõpradele Facebookis muljetada. Kuna aga varasemast on kindlasti kontol pilte kodust koos kodu asukohaga, siis oma postitusi kogu avalikkuse või ka kõigi mitmesaja sõbra või sõbra-sõbraga jagades võid tahtmatult muutuda maiuspalaks kõige lihtlabasemale vargale – perekond on kaks nädalat Hispaanias reisil ning kodu tühi ja valveta.

Isegi ainult sõpradega meeleolukaid pilte-videoid jagades tasub olla pigem ettevaatlik, sest pahatahtlikud häkkerid võivad sinu andmeteni jõuda ka läbi su sõprade – kas nende telefon kaob või varastatakse, turvamata avalikku wifi-võrku kasutades häkitakse nende seadmesse sisse jm.

Samuti võiksid oma konto privaatseks või vaid vähestele sõpradele nähtavaks teha Endomondot jt sarnaseid rakendusi kasutavad spordiharrastajad, kes näiteks regulaarselt igal õhtul samal ajal ja samas kohas jooksutiiru teevad. Selline informatsioon on tundlik, kuna näiteks iga päev otse koduuksest alguse saanud jooksutiir võimaldab jällegi positsioneerida sinu kodu täpse aadressi ning anda kurjategijale orienteeruva ajavahemiku, mil sinu kodu ja vara valveta on. Samuti tuleb arvestada ka riskiga, et võid mõnele halbade kavatsustega inimesele anda ette täpse marsruudi, kus sa parasjagu üksi ja kõrvaklapid peas metsa vahel sörgid.

Ka kohtingul säilita valvsus

Eriliselt tähelepanelik tuleb olla erinevaid kohtingusaite kasutades, kuna seal alustad suhtlemist sisuliselt võõra inimesega, mistõttu ei saa kunagi sajaprotsendiliselt tema tegelikes eesmärkides kindel olla. Eestis, nagu ka mujal maailmas, on kõige kasutatavamaks kohtingusaidiks Tinder, ent selle kategooria alla kuuluvad ka kõige tavalisemad jututoad. Nende rakenduste kasutamisel kehtib kuni uue tutvuse osas kindluse saamiseni kuldne reegel – “mida vähem, seda parem”. Tinderi puhul peaks veel meeles pidada, et rakendus põhineb GPS-funktsioonil, mis võimaldab samuti sinu asukohta kergesti positsioneerida.

Turvalised paroolid

Instagrami sisselogimisvaade

Kui sul on konto mitmes erinevas keskkonnas alates Facebookist ja lõpetades näiteks Snapchatiga, siis olgu see kui tülikas tahes – kasuta alati erinevates keskkondades erinevaid paroole. Muidugi on kümnekonna või ka enama parooli meelespidamine keeruline, siin on lahenduseks näiteks muutes hästi meeles olevas salasõnas iga kord midagi õige pisut – lisades mõne tähe, numbri või sümboli.

Parool ei tohi kunagi olla lihtne, nagu “parool”, “tere12345” või “qwerty”. Heas paroolis võiks olla suur- ja väiketähti, sümboleid ja numbreid.

Kõige olulisem on, et sinu Facebooki parool oleks teistest eristuv ja väga turvaline, kuna ilmselt kasutavad paljud meist Facebooki poolt pakutavat autentimisvõimalust mitmesugustel teistel veebikülgedel või teenusepakkujate juures – olgu näiteks muusikateenus Spotify, broneerimiskeskkond Booking.com või ka kodumaine e-pood Hansapost. Juhul kui kasutad liiga lihtsasti äraarvatavat salasõna või satub see võõraste silmade alla, ei ähvarda oht mitte ainult sinu Facebooki konto andmeid, vaid ka paljusid teisi sulle olulisi keskkondi ja kaudselt isegi ka rahakotti.

Määra ise, kellega millist informatsiooni jagad

Veendumaks, et sinu poolt jagatud informatsioon ei jõua valede inimesteni, vaata üle kõik oma sotsiaalmeedia kontode privaatsussätted. Eestlaste seas kõige populaarsem sotsiaalmeedia rakendus Facebook võimaldab sul ise määrata, milline postitus on nähtav kõigile ning milline ainult sinu sõpradele. Samuti pakub Facebook võimalust grupeerida kõiki oma sõpru. Näiteks saad teha eraldi grupi oma perele, lähimatele sõpradele, tuttavatele või kolleegidele. Vastavalt postituse sisule saad valida, milline grupp nendest sinu postitust näevad.

Eestlaste seas samuti populaarsetes rakendustes Twitter ja Instagram ei saa küll selekteerida oma auditooriumi postituste kaupa, ent võimaldab muuta oma konto privaatseks ning seejärel ligipääsu ise jagades. Selle tulemusena saad ise manuaalselt valida, kes sinu postitusi näeb ja kes mitte.

Kas ma tahan, et mu ema seda näeks?

Ehkki sotsiaalmeedia kanalite privaatsussätted annavad võimaluse määrata oma postituste privaatsust, siis on mitmesugust informatsiooni, mida tasuks sotsiaalvõrgustikes pigem üldse mitte jagada.

Enne igat postitust mõtle korraks – kas võiksin seda näidata oma emale, töökaaslasele, ülemusele? Kui vastus on eitav, siis pigem ära postita. Sest isegi kui sa pärast selle postituse eemaldad või kustutad, võis keegi vahepeal su postitusest juba ekraanitõmmise teha.

Isiklike andmete kaitse

Sarnaseid rusikareegleid on veel. Ära kunagi jaga oma isikukoodi, detailset sünnikohta, koduaadressi. Isegi väikesed infokillud võivad aidata kaasa sinu identiteedivargusele. Samuti võid sattuda häkkerite poolt koostatud e-maili listi, mille tulemusena võid hakata saama e-kirju, mis sisaldavad pahavaralisi linke või manuseid.

Sama kehtib ka kõikide sinu kontode paroolide, sh krediitkaardi kontonumbrite ja PIN-koodide, paroolikaartide ja ID-kaardi informatsiooni kohta. Kuigi see soovitus võib tunduda elementaarsena ja ilmselt justkui pähekulununa, on tegelikult väga palju inimesi, kes niivõrd tundlikku informatsiooni jätkuvalt sotsiaalmeedias jagavad. Twitteris on hoiatusena tehtud isegi enam kui 18 500 jälgijaga eraldi konto, kus on näha inimeste poolt ise jagatud pangakaartide fotod koos nimede, kontonumbrite ja sageli ka turvakoodidega. Õnneks on sel kontol olevad postitused peamiselt väljamaised, kuid hoiatava näitena on see siiski väga kõnekas.

Sama kehtib ka ostetud kontserdi-, kino- või teatripiletite kohta, eriti kui need sisaldavad näiteks QR-koodi. Vilunud häkkerid või ka mõni pahatahtlik juhututtav oskavad sellega hõlpsalt üritusele enne sind sisse pääseda, mille tulemusena jääb sul kultuurielamus saamata. Kui sa tahad tõesti nii väga oma ostetud piletiga teiste ees eputada, kata pildistades käe või sõrmega kood või murra pilet just selle koha pealt pooleks.

Räägi sellest kõigest lapsega

Viimane ja kõige eelneva valguses isegi ehk kõige tähtsam nõuanne on kõiki neid soovitusi jagada oma lapse või lastega. Kui teie peres on ka lastel nutiseadmete ja erinevate sotsiaalvõrgustike kasutamine juba lubatud ja näiteks teie teismeline poeg-tütar on alustamas erinevate sotsiaalmeediakanalite kasutamist, siis seda olulisem on tähelepanu kõigele turvalisusega seonduvale.

Üks väga oluline täiendav märkus puudutab mitmesuguseid lastele ja noortele suunatud mänge-keskkondi, nagu näiteks Growtopia. Ehkki lapsevanema silmis ei pruugi see nii olla, siis ka sarnased mängud toimivad omamoodi sotsiaalmeediana, kus kaasmängijatega võidakse teadmatusest jagada turvalisusriske tekitavat tundlikku infot.
Seetõttu tasuks igal lapsevanemal kõik eelnevad nõuanded ühiselt läbi arutada ja ühiselt erinevate rakenduste-mängudega tutvuda, et lapsevanemana olla rakenduse sisuga kursis ning hinnata võimalikke ohukohti.

Kui leidsid kirjavea, palun anna meile sellest teada, märgistades kirjavea ja vajutades samal ajal alla klahvid Ctrl ja Enter.

Jätka lugemist

Õpetused

Kuidas nutitelefoni mäluruumi säästa ja tühjendada?

Avaldatud:

Nutitelefonidel on tänapäeval üks suur probleem: sisemälu saab täis. Seda juhtub harvemini suurema mälumahuga mudelitega, aga põhimõte on sama: fotod ja videod on suured – võtavad palju ruumi. Kui lisada veel mänge ja sadu äppe, siis on tulemuseks ääreni täis sisemälu. Telefoni tervisele pole maksimaalselt täis mälu hea ning alati oleks ju hea, kui on ka veidi ruumi näiteks hädavajalike sünnipäevafotode jaoks. Esitleme Sulle viite nippi, kuidas telefoni mälu säästa ja/või tühjendada.

Kustuta ebavajalik

Kõige lihtsam nipp, mis peale mõne sõrmeliigutuse muud ei nõuagi, on ebavajaliku kustutamine. Ka lihtne ebavajalike fotode kustutamine võib anda piisavalt ruumi juurde, et telefon saaks korralikult toimida ja sõltuvalt nende mahust jääb ruumi järele ka uutele failidele või rakendustele. Äppidega on sama lugu: kui Sa pole mõnda äppi või mängu ammu vajanud ja selle järele pole tungivat vajadust, siis võib olla ruumi säästmise eesmärgil selle kustutamine hea mõte.

Mälukaart

Kui telefon toetab mälukaarti, siis kõige lollikindlam võimalus lisaandmete hoiustamiseks on mälukaart. Maksimaalne mälukaardi maht sõltub konkreetsest telefonist, aga mõni mudel suudab toetada koguni 256 GB mahuga mälukaarte. Kõige lihtsam on mälukaart kasutusele võtta näiteks kaamerarakenduste seadistustes talletuskohaks – edaspidi salvestatakse fotod ja videod mälukaardile. Kui kasutada failihaldurit, saab ka olemasolevad failid, fotod ja videod mälukaardile tõsta. Ükski iPhone’i mudel ning tänapäeval ka paljud Androidtelefonid mälukaardipesa ei oma, kuigi mõned tootjad, näiteks Huawei, pole veel mälukaardipesasid hüljanud. Selle põhjus seisneb eeskätt selles, et telefonides pole lihtsalt mälukaardipesa jaoks ruumi, ning ei tasu unustada ka seda, et tootjatel on tavaliselt ühest telefonist erinevate mälumahtudega mudeleid, et saaks vajadustele vastava mudeli. Samuti on pilveteenused muutunud väga mugavaks ja enesestmõistetavaks ning neil on ka mitmeid plusse, mida mälukaardil pole.

Pilveteenused

Mitmetel telefonitootjatel on pakkuda oma pilveteenuseid, aga lihtsuse huvides tutvustame Google Photos rakendust, mis on Andoridi operatsioonisüsteemiga telefonidesse juba eelpaigaldatud. Google Photos on kasulik seetõttu, et vastava funktsiooni sisselülitamisel hakkab rakendus fotosid ise valitud kvaliteediga Google Drive’i salvestusruumile üles laadima. Saab isegi valida, kas üleslaadimine toimub ainult Wi-Fi või ka mobiilse andmesidega. Kui aga fotod on üles laetud, võib telefonist need ära kustutada, kuna Google’i serverites on need olemas. Kui internetiühendus on käepärast, siis saab fotosid samast rakendusest hiljem vaadata, jagada ning alla laadida. Sama saab teha ka näiteks arvutist. Lisaks sellele, et Google Photos säästab sisemälu, on see ka turvaline ja mugav, sest fotodele saab ligi ükskõik kust ja ka muude seadmetega ning ka siis, kui telefon on kadunud. Kuna Google Photos kasutab Google Drive’i kettaruumi, siis võib tasuta 15 GB varsti täis saada. Seda saab parandada Google’ile maksmisega, et ruumi suurendada või lihtsalt näiteks arvutisse kogu galerii alla laadimisega.

Ka mitmed teised pilveteenused pakuvad sarnast automaatset üleslaadimise lahendust, aga neid enamasti telefonides kohe olemas ei ole. Tegelikult vahet pole, millist pilveteenust kasutada, sest enamus neist on turvalised, kiired ja mugavad. Sama saab teha ka käsitsi ehk näiteks kogu oma telefoni galerii üles laadida pilveteenusesse ja telefonist ära kustutada.

Äpid ja siseehitatud lahendused

Sisemälu säästmisel ja tühjendamisel on üks abimees veel, millest eriti palju ei räägita – selleks on erinevad äpid, mis mälu tühjendavad puhtalt mõttetute ajutiste failide kustutamisega, mis kuidagi seadme tööd ei sega. Mõnel toojal, nagu näiteks Huawei mudelitel, on selline tööriist juba sisse ehitatud. Kasutamiseks tuleb minna seadistuste alla: Täpsemad seaded -> Mälu ja salv.-ruum -> Mälu puhastaja. Kui see on avatud, hakkab süsteemi automaatselt skanneerima ning mõne sekundi pärast on kõik teada. Kui vajutada “Puhasta” nuppu, siis kustutatakse vaikimisi kõik vahemälu prügi, küll aga sorteerib see välja ka mitmete äppide, nt Instagrami, fotode alla kuluva ruumi ning pannes vastava linnukese, saab kõik kustutada. Jutt käib Instagrami telefoni automaatselt salvestatud piltidest, mis on juba üles laetud nagunii.

Igas Androidtelefonis saab vaadata, kui palju mäluruumi on vaba ja mis kui palju seda kulutab

Kuidas edaspidi?

Selleks, et tulevikus ei peaks nägema hoiatusteateid “Telefoni sisemälu on täis; see võib häirida Androidi süsteemi tööd”, tasub meeles pidada eelpool mainitud nippe. Kui mälukaarti pole, siis saab kohe hakata kasutama pilveteenuseid, et telefonis oleks rohkem vaba ruumi. Samuti võiks regulaarselt, näiteks korra kuus, kasutada sisseehitatud või allalaetavat mälupuhastajat (näiteks CleanMaster). Ja kui on mõni äpp või video, mida eriti vaja pole, siis tasub see lihtsalt ära kustutada, mitte tolmu koguma jätta.

Kui leidsid kirjavea, palun anna meile sellest teada, märgistades kirjavea ja vajutades samal ajal alla klahvid Ctrl ja Enter.

Jätka lugemist

Õpetused

Kuidas teha nutiseadme ekraanil toimuvast videoid?

Avaldatud:

Nutiseadmete kuvatõmmistega (ingl. k screenshot) oleme ilmselt kõik kokku puutunud. See on mugav viis (enamasti mõne telefoni nupu samaaegsel allavajutamisel) teha pilt telefoni ekraanil olevast, näiteks kellegi poolt saadetud SnapChati pildist, mida tahaks ka hiljem vaadata.

Järgmine samm kuvatõmmistele on ekraanil toimuva salvestamine videona. Ilmselt on inimesed rohkem kokku puutunud arvutis tehtud ekraanivideotega, ent telefonis saab samamoodi ekraanil toimuvat salvestada, näiteks õpetusvideote tegemiseks. Kuidas see siis käib?
Ekraanivideote salvestamiseks on võimalusi mitu:

Vastav äpp. Google Play rakendustepoes on allalaadimiseks palju äppe, mis ekraanil toimuvat videofailiks salvestavad. Tasub aga meeles pidada, et iga telefoniga ei pruugi taolised kolmandate osapoolte rakendused töötada, ning mõned võivad vajada toimimiseks rootimist ehk administraatoriõiguste andmist, mida ei tasuks puhtalt ekraanil toimuva salvestamise jaoks teha, kuna see võib telefoni muuta kasutuskõlbmatuks ja kaotab ka garantii.

Arvuti kaudu saab ka ekraanivideoid salvestada, kuid võimalusel soovitame seda vältida, sest lisatarkvara allalaadimine, USB kaabli otsimine ja kogu ettevalmistus on lihtsalt liiga tülikas, kui sama tulemuseni võib jõuda lihtsamalt.

Kõige lollikindlam meetod on kasutada teist nutitelefoni või kaamerat ekraani filmimiseks. See aga pole soovitatav, kuna täpseid ekraanil olevaid värve ja detaile on võimatu kaameraga jäädvustada.

Kui telefonis on juba sisseehitatud võimalus ekraanivideote tegemiseks, siis oled õnnesärgis sündinud. Mõistagi on see kõige mugavam ja usaldusväärsem võimalus taoliste videote tegemiseks, kuna lisatarkvara polegi vaja alla laadida, ja see võib just kõige olulisemal hetkel hanguda. Tootjapoolsed lahendused on üldiselt kõige vastupidavamad ja mugavamad.

Kuidas sisseehitatud ekraanisalvestajat kasutada?

Võtame näitena Huawei telefonide ekraanisalvestaja, kuna Huawei mudelid on vähestest, millel on ekraanisalvestaja juba sisse ehitatud. Menüüdest võib seda otsima jäädagi, kuid videosalvestuse alustamiseks on üks kavalam nipp: koputa kaks korda kahe sõrmenukiga samaaegselt ekraanile. Esimesel korral kuvatakse ka tutvustust, kus on oluline info kirjas, näiteks et sissetuleva või väljuva kõne ajal salvestamine automaatselt lõpetatakse. Video resolutsioone saab ka valida. Salvestada saab nii väiksemahulist-väikseresolutsioonilst kui ka HD videot – mõlemal juhul on ühe salvestamise maksimaalne kestvus 5 minutit. Kui video on valmis, siis tuleb uuesti ekraanile koputada – ja salvestus lõpetatakse. Peale salvestamist ilmub video telefoni galeriisse, kus saab seda jagada ja muidugi ka vaadata.

Muud lahendused

Kui Sul Huawei telefoni pole, siis võib proovida Google Play rakendustepoes olevaid äppe, mis salvestavad samuti ekraanil toimuvat. Kuna nende korrektne toimimine iga telefoniga pole garanteeritud, siis muud üle ei jäägi, kui lihtsalt proovida. Mõned ekraanisalvestusäppide näited: DU Recorder, AZ Screen Recorder, Mobizen Screen Recorder.

Kui leidsid kirjavea, palun anna meile sellest teada, märgistades kirjavea ja vajutades samal ajal alla klahvid Ctrl ja Enter.

Jätka lugemist

Reklaam

Meie lemmikud

POPID POSTITUSED

Kirjavea teataja

Järgnev tekst saadetakse toimetusele ülevaatamiseks: