Uudised

Intervjuu teadus-Oscari nominendiks pääsesenud Arogyaswami Paulrajga

0

Euroopa patendiamet ehk EPO jagab igal aastal erinevas linnas Euroopa leiutaja auhindu, milleks on European Inventor Award.

Tänavu toimus see 9. juunil Lissabonis. Gala on alati suurejooneline ja korraldajad näevad selles ei midagi tagasihoidlikumat kui teadlastele Oscarite jagamist, kirjutab Forte.ee.

Võrdlus Oscaritega ei tähenda siiski, et esile tõstetud on eelneva aasta või muu kitsa perioodiga seostuvad saavutused. EIA-dele kandideerivad leiutised, mis on oma kasulikkust maailmale juba tõestanud, tavaliselt pikema aja jooksul. 72-aastane Arogyaswami Paulraj kandideeris tänavu EIA auhinnale kui MIMO tehnoloogia looja, kuigi ei võitnud.

MIMO on aga tähtis kivi vundamendis, millele on ehitatud moodne (õhu teel leviv) internet, näiteks 4G ja Wi-Fi, mida peaks tänapäeval teadma igaüks.

Kuidas MIMO sündis?

1992. aastal oli MIMO lihtsalt väike patent, aga siis 1998. a lõime firma Iospan Wireless ja siis tuli see tähtis koht, kus võtsime idee ja tegime sellest reaalse tehnoloogia. Firma ostis hiljem osaliselt ära Intel, kes pääses siis MIMO-le ligi. Intel lasi meie projekti põhjal välja standardi WiMAX, millesse pani firma miljardeid dollareid. Mitmel eri põhjusel asi aga ei arenenud piisavalt ruttu ning teised võtsid MIMO ja lõid selle abil 4G LTE. Mu leiutisel on pikk ajalugu, aga nüüd kasutavad seda miljonid, nii mobiili-interneti kui ka WiFi vallas.

Kas usute, et teie sõjaväeminevik on kuidagi seotud MIMO loomisega?

Ma ei usu. India sõjaväe jaoks ehitasin ma muidugi sonari, kust võis tõesti midagi külge jääda, seoses antennide ja sidega. Aga MIMO sündis siis, kui ma Stanfordi ülikooli juures tööle hakkasin.

Kui palju täna Stanfordiga seotud olete?

Olen juba pensionil. Mul on seal kontor koos sekretäriga, aga Stanfordis aga väga enam ei tegutse. Olen loonud muid väiksemaid firmasid, aga peamiselt nõustan teisi.

Mis hetkel erialaselt üldse huvi pakub?

Ma olen natuke üldisel tasandil 5G võimalusi uurinud. Ja siis pakub mulle huvi see uus tehnoloogia – millimeeterlaineala silmusvõrgud –, mis võimaldab kasvõi tänavavalgustuspostide vahendusel igasse majapidamisse kiire 10 Gbit/s internetiühenduse viia. See on nüüd võimalik, selle vastu on palju huvi ja ka mina uurin seda.

 Täisteksti vaata saidil Forte.ee!

DELFI

Kui leidsid kirjavea, palun anna meile sellest teada, märgistades kirjavea ja vajutades samal ajal alla klahvid Ctrl ja Enter.

Mis on Quantum Dot ekraan ja kuidas see erineb tavalisest LED paneelist?

Eelmine lugu

Elisa annab nõu: kuidas suvilas või maakodus levitingimusi parandada

Järgmine lugu

Sulle võib ka meeldida:

More in Uudised