Suvel veedame võimalikult palju aega maal, et nautida sealset vaikust ja rahu. Samas soovime ikkagi, et aeg-ajalt oleks meil olemas ühendus välismaailmaga selleks, et olla kursis uudistega, saata ära oluline töömeil või suhelda sõpradega Facebookis. Elisa tootejuht Imre Nõmmik seletab, miks võib levi maakodus nõrgem olla ja jagab nõuandeid, kuidas levitingimusi parandada.
„Enamasti tekitab inimestes segadust see, et talvel on levi hea, kuid kevadel tundub nagu oleks see mõnevõrra halvemaks läinud. Selline muudatus on tingitud sellest, et puud lähevad lehte. Levi võivad mõjutada ka lähedal olevad ehitised, kuigi Eestis meil hetkel veel seda probleemi väga olla ei tohiks,“ ütleb Nõmmik.
Imre Nõmmiku sõnul peab levitingimusi parandades arvestama iga maakoha eripäradega. Näiteks on linnas kõige suuremaks probleemiks tänapäevased ehitusmaterjalid nagu raudbetoon, mitmekordne klaas, plekk-katused või soojustus. Krohvitud puitmaja seinte vahel võib olla peidus metallist puurivõrk, mis takistab raadiolainete levimist.
Mida tuleks siis ikkagi ette võtta, kui mobiilse interneti levi on nõrk? Esimese sammuna soovitab Nõmmik mõõta ära mobiilse andmeside kiiruse nii sisetingimustes kui ka õues. Selleks saab kasutada näiteks Speedtest lehte. Kui andmeside kiirus on välitingimustes palju parem kui toas, on tingimuste parandamiseks võimalik välipaigaldada maja katusele välisantenn, mis annab välitingimusele vastava levi ruuterile.
Selleks, et antenn oleks suunatud kõige lähima mobiilsidemasti peale, tuleb ühendust võtta oma teenusepakkujaga, kes saab vastavalt aadressile anda täpsemaid juhiseid. Välisantenni saab osta mobiilsideoperaatori esindustest, aga selle paigaldamisega peab klient omal jõul hakkama saama. Nõmmik seletab, miks on oluline osta spetsiaalne antenn teenusepakkuja käest: „Antennil ja antennil on vahe ja telekaantenni modemiga ühendada pole mõtet. Samuti ei aita vana autoantenn, kuigi välimus võib olla sarnane.“ Ta toonitab, et levitingimuste parandamine oleneb väga suures osas kliendi ja teenusepakkuja koostööst.
Samuti paneb ta inimestele südamele, et nad ei peidaks ruuterit esteetilistel põhjustel pööningule või külmkapi taha, sest sedasi langeb seadme võimekus tunduvalt – see võib saada ilmastikuolude poolt kahjustada, üle kuumeneda ning selle tööiga lüheneb. Ka netipulk ei toimi sama hästi, kui see on ühendatud lauaarvuti kasti külge, mis on peidetud kõige kaugemasse toa nurka.
Juhul kui elukoht on paksu metsa sees või sügavas orus, võib levi olla nõrgem. „Sinna, kus levi ikkagi ei ole, ei saa maagiliselt ka midagi tühjast kohast luua. Kui see on ikkagi olemas, kuid liigselt nõrk või kõikuv, siis on jällegi võimalik paigaldada välisantenn, et parandada mobiilse andmeside levi ning see võib imesid teha, aga ei pruugi,“ tõdeb Nõmmik ning lohutab, et seesuguseid kohti on tänaseks Eestis õnneks järjest vähem.
Elisa tootejuht ütleb lõpetuseks, et leviprobleemidega ei pea klient maadlema üksinda ja soovitab kindlasti pöörduda mobiilsideoperaatori esindusse või küsida abi telefoni teel. Enamasti on mobiilset levi võimalik parandada välisantenni paigaldamisega ning ka suvilas ja maakodus saavad kõik olulised internetitoimingud mugavalt tehtud.