UudisedEestiTele2

Tele2 tegevjuht ja tehnoloogiadirektor: 2016. aasta on toonud virtuaal- ja liitreaalsuse läbimurde ja palju muud

0

Tele2 tegevjuht Argo Virkebau ja tehnoloogiadirektor Ervins Kampans toovad lõppevale aastale tagasi vaadates välja kuus trendi, mis nende arvates maailma tehnoloogiasektorit 2016. aastal enim mõjutasid. Tele2 tegevjuht Argo Virkebaule jäid 2016. aastast enim meelde virtuaal- ja liitreaalsuse läbimurre, uue meedia algoritmide mõju maailma mõjutavatele otsustele ja pilverobootika võidukäik.

Aasta jääb meelde kui virtuaal- ja liitreaalsuse massidesse jõudmise aasta

Virtuaalreaalsusele andis hoo sisse Facebook, tuues välja esimesed tavakasutajale mõeldud multifunktsionaalsed Oculus Rift virtuaalreaalsusseadmed. Liitreaalsuse läbimurdeni viis esimese pääsukese, Pokemon Go mängu jõudmine miljonite kasutajateni – ükski teine mobiilimäng pole suutnud kuue päevaga võita 100 miljonit kasutajat üle maailma. Mäng, mis seob virtuaalse maailma füüsilisega, andis 99 protsendile mängijatest elu esimese liitreaalsuse kogemuse ja määras suuna, kuhu mängutööstus järgnevatel aastatel liigub.

Targad algoritmid

2016. aasta tõestas esmakordselt, kui suur mõju maailmale on uuel meedial ja selle „tarkadel“ algoritmidel, mis loovad igaühele tavameediast ja päriselust erineva isikliku meediaruumi. USA presidendivalimised tõestasid, et valimistulemusi prognoosivad ja kujundavad aina enam Google’i ning Facebooki algoritmid, millel on avalikule arvamusele suurim mõju. Kuna algoritm määrab selle, milliseid uudiseid sulle kuvatakse, võib üks kandidaat uues meedias teenida ebaproportsionaalselt suure osa tähelepanust. Et Trump oli uues meedias edukam, võib tema võidu panna just Google’i ja Facebook’i algoritmide arvele.

Aasta tõi läbimurde robotite intelligentsusastmes – robotid omandasid kohanemis- ja üksteiselt õppimise võime

2016. aasta lõpuks suudavad robotid kohaneda pidevalt muutuvate tingimustega ning salvestada omandatud kogemused pilve, kus teised robotid saavad andmeid koguda ja õppimiseks kasutada. Kollektiivne õppimisvõime puudutab näiteks isesõitvaid autosid, mis suudavad tänu keerukatele tehisintellekti algoritmidele õppida teiste autode vigadest.

Tele2 tehnikadirektor Ervins Kampans tõi revolutsioonilisemate uuendustena välja Hiina katsetused panna alus uuele maailma sidepidamisviisile, virtuaalsete assistentide jõudmise tavatarbijateni ja edusammud isejuhtivate autode vallas.

Hiina lennutas 2016. aastal orbiidile maailma esimese satelliidi, mis võib panna aluse täiesti uuele kommunikatsiooniajastule

Selle satelliidiga alustas Hiina kosmoses edukalt kvantkommunikatsiooni testimist – tegu on täiesti turvalise andmeside pidamise viisiga, mis võib tulevikus välja vahetada juba 1880ndatest kasutusel oleva elektromagnetlainetel põhineva infovahetuse. Uus sidepidamisviis on häkkimiskindel, mahupiiranguta ja võimaldaks sidepidamist valguskiirusel – ka suhtlus planeetide vahel toimuks selle vahendusel koheselt.

2016 on virtuaalsete tehisassistentide massidesse jõudmise aasta

Häälkäsklustele alluvad personaalsed abilised on science fiction filmidest jõudnud tavainimesteni, kustutades käsu peale tule, andes ülevaate ilmast ja päevauudistest, mängides ette kummitama jäänud laulu, tellides sulle takso, pitsa või hoopis Amazonist vajalikku kraami. Tänavu välja tulnud virtuaalassistendid suudavad aru saada ka aktsendiga rääkijast. Esimesed pääsukesed Amazon Alexa, Amazon Echo ja Google Home pakuvad taset, milleni meie taskus elavad Siri ja Cortana pole veel jõudnud.

Kõik Tesla autod on 2016. aastast isesõitva auto tehnoloogiaga

Isejuhtivatest autodest pole meil nüüd enam tagasiteed, sest ka kõik suured autotootjad ja tehnikagigandid (sh Intel, Apple) tahavad endale luua oma isejuhtiva auto. Vaidlused regulatsiooni üle jätkuvad, aga tõenäoliselt on 2017. aasta lõpuks ka Eestis saadaval paar isejuhtiva funktsiooniga autot tuntuimatelt autotootjatelt.

Kui leidsid kirjavea, palun anna meile sellest teada, märgistades kirjavea ja vajutades samal ajal alla klahvid Ctrl ja Enter.

Elisa ostab Starmani

Eelmine lugu

UURING: Ülemiste City ettevõtted toodavad pea kolmandiku Eesti IT-sektori ekspordist

Järgmine lugu

Sulle võib ka meeldida:

More in Uudised