Kodulehe kolimine on tegevus, mis viitab kodulehe failide kolimisele ühest serverist teise. Kodulehe kolimist läheb vaja neil, kes soovivad kas väheste võimaluste, vähese ruumi, halva teeninduse või mõne muu põhjuse pärast kodulehe kolida mõne teise teenusepakkuja juurde. Tutvustame kolme peamist viisi, kuidas kodulehte kolida.
Käsitsi kolimine
Kodulehe käsitsi kolimine nõuab pisut tehnilist taipu, kuid ei midagi väga keerulist. Kui tegu on lihtsama kodulehega, kus on kasutusel HTML,CSS ja PHP tehnoloogiad ning kasutusel pole mõnda sisuhaldussüsteemi (näiteks WordPress, Drupal või muu), mis kasutab ka andmebaasi, on kolimine imelihtne: failid tuleb liigutada ühest serverist teise FTP või mõne failihalduri kaudu ning domeen suunata uue serveri peale. Kui aga koduleht on mahult suurem ja pole mahti andmeid arvutisse alla laadida ning neid seejärel uude serverisse uuesti üles laadida, siis tulevad appi faililiigutusteenused, nagu näiteks MultCloud, mis võimaldab sisestada lähte- ja sihtkohtade FTP-andmed ning tööriist liigutab failid ise. Kuni 2TB eest saab kodulehti liigutada tasuta.
Kui aga kasutusel on mõni sisuhaldussüsteem, siis on suure tõenäosusega olemas ka MySQL andmebaas, mis tuleb samuti kolida, sest ilma selleta koduleht ei toimi. Andmebaasi kolimiseks tuleks lähteserveri phpMyAdmin liidesse sisenda (iseteeninduses on tavaliselt vastav info ja viited), sealt leida õige andmebaas ning see täies mahus eksportida. Uues serveris tuleks luua uus andmebaas ja sellele turvalise parooliga kasutaja. Seejärel tuleks äsja loodud andmebaasi taaskord phpMyAdmin kaudu siseneda ning eelnevalt eksporditud .sql fail importida. Viimaks tuleks kodulehe konfiguratsioonifaili (tavaliselt kodulehe failide hulgas näiteks config.php, wp-config.php) või muus taolises failis muuta ära andmebaasi nimi, kasutaja, parool ning vajadusel ka asukoht. Kui see on tehtud, peakski koduleht töötama. Tuleb ette ka juhuseid, kui kodulehel on kindla eelmise serveri IP-aadressiga seotud skripte või muud sisu, mis uue serveri peal ei toimi. Need tuleks lasta veebihaldajal üle vaadata.
Tasuta kolimisteenused
Paljud veebimajutuse pakkujad pakuvad nende teenuste kasutuselevõtul ka tasuta kodulehe kolimisteenust. Välismaa teenusepakkujate juures on tasuta kolimisteenus levinum, Eestis pakub tasuta kolimist näiteks Veebimajutus. Tasuta kolimiseks tuleb vaid vastav info teele panna ning enamasti kolitakse koduleht juba tööpäevaga ära.
Tasulised teenusepakkujad
Viimane lootuskiir on erinevad ettevõtted ja vabakutselised, kes tegelevad kodulehtede valmistamise ja kodulehe haldusteenuse pakkumisega. Kodulehe kolimine ei tohiks palju maksta ja saate tõenäoliselt korraliku ja kiire teenuse.