Nutitelefonidel on tänapäeval üks suur probleem: sisemälu saab täis. Seda juhtub harvemini suurema mälumahuga mudelitega, aga põhimõte on sama: fotod ja videod on suured – võtavad palju ruumi. Kui lisada veel mänge ja sadu äppe, siis on tulemuseks ääreni täis sisemälu. Telefoni tervisele pole maksimaalselt täis mälu hea ning alati oleks ju hea, kui on ka veidi ruumi näiteks hädavajalike sünnipäevafotode jaoks. Esitleme Sulle viite nippi, kuidas telefoni mälu säästa ja/või tühjendada.
Kustuta ebavajalik
Kõige lihtsam nipp, mis peale mõne sõrmeliigutuse muud ei nõuagi, on ebavajaliku kustutamine. Ka lihtne ebavajalike fotode kustutamine võib anda piisavalt ruumi juurde, et telefon saaks korralikult toimida ja sõltuvalt nende mahust jääb ruumi järele ka uutele failidele või rakendustele. Äppidega on sama lugu: kui Sa pole mõnda äppi või mängu ammu vajanud ja selle järele pole tungivat vajadust, siis võib olla ruumi säästmise eesmärgil selle kustutamine hea mõte.
Mälukaart
Kui telefon toetab mälukaarti, siis kõige lollikindlam võimalus lisaandmete hoiustamiseks on mälukaart. Maksimaalne mälukaardi maht sõltub konkreetsest telefonist, aga mõni mudel suudab toetada koguni 256 GB mahuga mälukaarte. Kõige lihtsam on mälukaart kasutusele võtta näiteks kaamerarakenduste seadistustes talletuskohaks – edaspidi salvestatakse fotod ja videod mälukaardile. Kui kasutada failihaldurit, saab ka olemasolevad failid, fotod ja videod mälukaardile tõsta. Ükski iPhone’i mudel ning tänapäeval ka paljud Androidtelefonid mälukaardipesa ei oma, kuigi mõned tootjad, näiteks Huawei, pole veel mälukaardipesasid hüljanud. Selle põhjus seisneb eeskätt selles, et telefonides pole lihtsalt mälukaardipesa jaoks ruumi, ning ei tasu unustada ka seda, et tootjatel on tavaliselt ühest telefonist erinevate mälumahtudega mudeleid, et saaks vajadustele vastava mudeli. Samuti on pilveteenused muutunud väga mugavaks ja enesestmõistetavaks ning neil on ka mitmeid plusse, mida mälukaardil pole.
Pilveteenused
Mitmetel telefonitootjatel on pakkuda oma pilveteenuseid, aga lihtsuse huvides tutvustame Google Photos rakendust, mis on Andoridi operatsioonisüsteemiga telefonidesse juba eelpaigaldatud. Google Photos on kasulik seetõttu, et vastava funktsiooni sisselülitamisel hakkab rakendus fotosid ise valitud kvaliteediga Google Drive’i salvestusruumile üles laadima. Saab isegi valida, kas üleslaadimine toimub ainult Wi-Fi või ka mobiilse andmesidega. Kui aga fotod on üles laetud, võib telefonist need ära kustutada, kuna Google’i serverites on need olemas. Kui internetiühendus on käepärast, siis saab fotosid samast rakendusest hiljem vaadata, jagada ning alla laadida. Sama saab teha ka näiteks arvutist. Lisaks sellele, et Google Photos säästab sisemälu, on see ka turvaline ja mugav, sest fotodele saab ligi ükskõik kust ja ka muude seadmetega ning ka siis, kui telefon on kadunud. Kuna Google Photos kasutab Google Drive’i kettaruumi, siis võib tasuta 15 GB varsti täis saada. Seda saab parandada Google’ile maksmisega, et ruumi suurendada või lihtsalt näiteks arvutisse kogu galerii alla laadimisega.
Ka mitmed teised pilveteenused pakuvad sarnast automaatset üleslaadimise lahendust, aga neid enamasti telefonides kohe olemas ei ole. Tegelikult vahet pole, millist pilveteenust kasutada, sest enamus neist on turvalised, kiired ja mugavad. Sama saab teha ka käsitsi ehk näiteks kogu oma telefoni galerii üles laadida pilveteenusesse ja telefonist ära kustutada.
Äpid ja siseehitatud lahendused
Sisemälu säästmisel ja tühjendamisel on üks abimees veel, millest eriti palju ei räägita – selleks on erinevad äpid, mis mälu tühjendavad puhtalt mõttetute ajutiste failide kustutamisega, mis kuidagi seadme tööd ei sega. Mõnel toojal, nagu näiteks Huawei mudelitel, on selline tööriist juba sisse ehitatud. Kasutamiseks tuleb minna seadistuste alla: Täpsemad seaded -> Mälu ja salv.-ruum -> Mälu puhastaja. Kui see on avatud, hakkab süsteemi automaatselt skanneerima ning mõne sekundi pärast on kõik teada. Kui vajutada “Puhasta” nuppu, siis kustutatakse vaikimisi kõik vahemälu prügi, küll aga sorteerib see välja ka mitmete äppide, nt Instagrami, fotode alla kuluva ruumi ning pannes vastava linnukese, saab kõik kustutada. Jutt käib Instagrami telefoni automaatselt salvestatud piltidest, mis on juba üles laetud nagunii.
Kuidas edaspidi?
Selleks, et tulevikus ei peaks nägema hoiatusteateid “Telefoni sisemälu on täis; see võib häirida Androidi süsteemi tööd”, tasub meeles pidada eelpool mainitud nippe. Kui mälukaarti pole, siis saab kohe hakata kasutama pilveteenuseid, et telefonis oleks rohkem vaba ruumi. Samuti võiks regulaarselt, näiteks korra kuus, kasutada sisseehitatud või allalaetavat mälupuhastajat (näiteks CleanMaster). Ja kui on mõni äpp või video, mida eriti vaja pole, siis tasub see lihtsalt ära kustutada, mitte tolmu koguma jätta.