Connect with us

Eesti

Elisa ja Tele2 soovitavad: millist nutitelefoni kooliminevale lapsele valida?

Avaldatud:

Sügis hakkab kätte jõudma ning siis alustavad paljud lapsed kooliteed. Sellega seoses on Tele2 Eesti tootedirektor Katrin Aron ning Elisa tooteturunduse juht Mailiis ploomann pannud kokku oma nõuanded kooliminevale lapsele telefoni valimiseks ning mõlemad eksperdid on lisanud ka enda TOP 3 telefonide rea, mis peaksid hästi sobima kooliminevale lapsele.

Elisa

Elisa tooteturunduse osakonnajuht Mailiis Ploomann soovitab, milline telefon sobiks kooliminevale lapsele ning annab teada, mida tuleks lapsele telefoni ostu eel jälgida. Telefonid on hinnavahemikus 132-432 eurot.

Kooliminevale lapsele nutitelefoni välja valides on oluline kaaluda, mille jaoks täpselt seda kasutama hakatakse, kui suurt summat pere igakuisest eelarvest soovitakse telefonile eraldada või kas telefoni tulevane omanik soovib näiteks ka vihmaga Pokemone taga ajada.

Augustikuus asuvad nii kooli minevate laste vanemad kui ka noored ise kooliks valmistudes nutitelefone valima. Kuna telefonide valik on niivõrd suur ja kirju, anname väikese spikri, kuidas lapse vajadustele sobiv seade leida.

Lapsele mobiiltelefoni valides tasub kõigepealt läbi mõelda, mis on konkreetse lapse jaoks kõige olulisem. Mõelda tasub näiteks sellele, millised on lapse hobid ja harrastused, täpsemalt huvialaringid või muud vaba aja veetmise viisid.

Tänapäeva lapse jaoks on nutitelefon sama elementaarne kui teleka puldi käsitsemine ning valikut langetades saab üle vaadata, kui suur on telefoni ekraan, kui terav ekraani resolutsioon ja kui suur seadme mälumaht. Tasub ka teada, et nutitelefon on justkui kombineeritud seade, mis pildistab, filmib, surfab netis, mängib muusikat, peab kalendrit, aitab sotsiaalvõrgustikes suhelda ning lisaks muidugi võimaldab helistada ja sõnumeid saata.

Valisin välja kolm nutitelefoni, mida soovitan lapse või noore koolikotti või miks mitte iseenda käekotti poetada.

Samsung Galaxy J3

Juhul, kui pere eesmärgiks on leida lapsele väga soodne nutitelefon, siis soovitan valikuna Samsung Galaxy J3. Vaatamata oma tagasihoidlikule hinnalipikule on tegemist ilusa seadmega, mille suur 5 tolline ekraan on piisav, et internetist infot otsida või e-koolist mugavalt koduseid ülesandeid üle vaadata. Nutitelefoni tagakaamera on 8 ning esikaamera 5 megapiksline. See tähendab, et seadet saab kasutada nii töölehtede ülespildistamiseks kui ka Skype-kõnede pidamiseks.

Lastele ja noortele on tihti oluline ka mälukaardi lisamise ja vahetamise võimalus, et saaks üksteisega jagada ägedamaid videoid ja pilte. Selle seadmega saab kasutada kuni 128 GB mälukaarte. Seadme hinnalipik on vägagi tagasihoidlik – kohe välja ostes 149 ja osamaksetega soetades vaid 132 eurot.

Sony Xperia M4 Aqua

Juhul kui on oht, et seade võib sattuda vihmast märja koolikoti esitaskusse või on ette aimata, et omanik hakkab ka vihmaga Pokemone taga ajama, siis on soovituseks Sony Xperia M4 Aqua. Selle hinnaklass on veidi kõrgem – kohe välja ostes 219 eurot (osamaksetega vaid 198 €), ent selle eest on ka tehnilised näitajad klassi võrra kõrgemalt riiulilt. Juba mainitud tolmu- ja niiskuskindlusele lisaks on see 5 tollise, IPS LCD ekraaniga nutitelefon 8-tuumalise protsessoriga. Juba ostes on telefonil uusim Androidi operatsioonisüsteem. Põhikaamera on lausa 13 ning esikaamera 5-megapiksline. Telefoni võib hoida kuni 30 minutit 1,5 m sügavuses kraanivees. Praktiline väärtus taolisel seadme niiskuskindlusel on igapäevaselt ikkagi see, et ei pea muretsema kui lumesaju või vihmaga, on vaja kõnele vastata või peatuses vaadata, mis kell buss tuleb.

Samsung Galaxy S6

Lisaks sobib koolilapsele hästi ka möödunud aasta tippmudel, mis on tänaseks väga sõbraliku hinnaga Samsung Galaxy S6 (32 GB). Selle seadme saab kohe välja ostes kätte 449 ja osamaksetega ostes vaid 432 euro eest. Kuna tegemist on maailmas ülimalt populaarse mudeliga, siis ilmselt on liigsed selgitused ebavajalikud – sellegi poolest tooksin välja 5,1 tollise Super AMOLED ekraani, mille pikslitiheduseks on 577ppi. Inimkeeli tähendab see seda, et sellelt ekraanilt saab juba vaadata subtiitritega filme või siis lugeda vabalt ka pikemaid tekste – pilt on terav ning ülimalt selge. 8-tuumaline protsessor saab hakkama nii keerulisema graafikaga mängudega kui ka lihtsalt mitme keerulise ülesande paralleelselt täitmisega. Näiteks sellega, et noor kuulab samal ajal Bluetooth kõrvaklappidega Spotify’st muusikat, hoiab töös mõnda GPSi kasutavat kaardirakendust ning töötleb erinevate populaarsete rakendustega tehtud fotosid.

Kõikidele nutiseadmetele tasub soetada nutikindlustus, sest nii saab rahuliku südamega soetada ka veidi kallima seadme, mis koolilapse soovide ning huvidega kõige paremini sobib.

Tele2

Kahe lapse ema ja Tele2 Eesti tootedirektor, ekspert Katrin Aron annab septembri eel nõu, kuidas kooliteed alustavale lapsele telefoni valida ning tutvustab selle sügise praktilisemaid lastesõbralikke telefone hinnaklassis kuni 200 eurot.

„Emana olin ka ise hiljuti olukorras, kus valisin enda kooliteed alustavale lapsele telefoni ja see osutus oodatust keerulisemaks, sest lapsed kasutavad telefoni teisiti ja teisteks eesmärkideks kui meie täiskasvanutena,“ sõnas Tele2 tootedirektor Katrin Aron.

Aron soovitab lapsevanematel õppida teiste kogemustest ning õige otsuse langetamiseks otsida tasakaalu ratsionaalse valiku ja lapse soovide vahel. „Viiele soovitustele tuginedes võiks jääda rahule nii alustav koolilaps kui vanema rahakott,“ ütles Aron.

Telefon võiks olla soodne. Telefoni pole mõtet osta väga pika perspektiiviga, sest lapsed kipuvad seadmeid maha kukutama ja ära kaotama. Samuti tuleb arvestada, et lapsed tahavad klassikaaslastega sammu pidada ning telefone tihedamini vahetada kui meie täiskasvanuna seda harjunud tegema oleme. Seega sobib esimeseks telefoniks hästi 200 euro ringis maksev nutitelefon.

Ekraan ei tohiks olla suurem kui 5’’. Kuna kooliteed alustava lapse käed on väikesed, ei tohiks ekraan olla suurem kui viis tolli, muidu on lapsel seda ebamugav kasutada ning risk, et telefon maha kukub, on väga suur.

Tähelepanu tasub pöörata telefoni mälumahule, kaamerale ja operatsioonisüsteemile. Operatsioonisüsteem peaks olema kas iOS või Android, et laps saaks mängida samu mänge, mis klassikaaslased. Telefonil võiks olla vähemalt 16GB-ne sisemälu või võimalus mahtu juurde osta, sest lapsed laevad alla väga palju mänge, muusikat ja rakendusi, mis võtavad telefonis palju ruumi ning muudavad väikse mälumahuga telefoni aeglaseks. Näiteks Apple’i telefonidele pole mälukaarti võimalik lisada. Kaameral võiks olla megapiksleid vähemalt 8, et saaks kodukroonika jaoks piisavaid pilte jäädvustada.

Samsung Galaxy J3 2016 (179€)

Telefonil on viietolline ekraan, 8-megapiksline tagakaamera ja korralik esikaamera, mistõttu on telefon ideaalne selfide tegemiseks. Tänu võimekale akule (2600 mAh) peab telefon ilusti vastu ka Pokemone taga ajades. Ainsaks puuduseks on telefoni väike mälumaht (8 GB), mistõttu tuleks arvestada võimaliku lisakulutusega mälukaardile.

Coolpad Porto S (105€)

Telefoni suurimaks tugevuseks on HD kvaliteediga servast servani viietolline ekraan, mis muudab parimaks valikuks mängude mängimiseks ja videote vaatamiseks. Soodsam hind tähendab siiski veidi väiksemat akut (2000 mAh) ning väheseks jääda kippuvat mälumahtu (8GB), mille puhul on abiks mälukaart.

Huawei Y5 II (110€)

Huawei peamiseks eeliseks teiste soovituste ees on suurem sisemälu maht (16 GB). Tänu sellele ja piisavalt võimekale akule (2200 mAh) võib laps murevabalt mänge alla laadida, boonuseks on telefonil ka mälukaardi lisamise võimalus. Lai värvivalik peaks samuti lapsele meeltmööda olema.

Kui leidsid kirjavea, palun anna meile sellest teada, märgistades kirjavea ja vajutades samal ajal alla klahvid Ctrl ja Enter.

Reklaam
Kliki siia kommenteerimiseks

Eesti

Telia Eesti saab uue juhi

Avaldatud:

Telia Eestit hakkab juuli keskpaigas juhtima Eesti juurtega Robert Pajos. Ettevõtte praegune juhatuse esimees Dan Strömberg suundub Telia Leedu juhiks.

“Telia Eesti on hästi juhitud ning tugevaid tulemusi näitav ettevõte, mis ajab vastutustundlikku ja laiema ühiskondliku mõjuga äri, mida me kõrgelt hindame,” ütles Telia Company juhatuse liige ja Leedu, Eesti ning Taani klastri juht Emil Nilsson. “Tänan Dani tema suure panuse eest – ettevõttel on täna paigas kindel strateegia, mille täitmist saavad Robert ja tema juhitav meeskond jätkata.”

Robert Pajos kolib Eestisse Brasiiliast, kus ta on viimased seitse aastat juhtinud Ericssoni grupi piirkondlikke üksusi. Pajos on isa poolt Eesti juurtega ning tal on ette näidata edukas rahvusvaheline karjäär tippjuhina.

“Ootan suure põnevusega Eestisse kolimist ja Teliaga ühinemist, et panustada digitaalsetesse muutustesse, mis toimuvad ettevõttes nii sisemiselt kui klientide suunal,” ütles Pajos. Telia uut juhti ootavad Eestis nii suvekodu kui sõpruskond.

Dan Strömberg võtab Leedus teatepulga üle seniselt juhilt Kestutis Sliuzaselt. “Olen väga tänulik Telia Eesti meeskonnale kõige eest, mida me viimase kahe ja poole aasta jooksul oleme ühiselt saavutanud. Viisime kaks erinevat ettevõtet ühise kaubamägi ja juhtimiskultuuri alla, näitasime koostöös heade partneritega eelmisel sügisel 5G võimalusi ning oleme oma klientide jaoks esimesena turule toonud mitmeid uusi tooteid-teenuseid. Olen kindel, et senine kiire ja tugev areng jätkub,” sõnas Strömberg.

Kui leidsid kirjavea, palun anna meile sellest teada, märgistades kirjavea ja vajutades samal ajal alla klahvid Ctrl ja Enter.

Jätka lugemist

Eesti

Ülemiste Citys valmib 1,2 miljoni euro eest moodne IT-maja

Avaldatud:

Vana Dvigateli tehase direktoritehoone, mis renoveeritakse moodsaks IT-majaks (foto: Marek Metslaid).

 

Ülemiste City linnaku arendaja Mainor Ülemiste sõlmis täna finantseerimislepingu Nordea pangaga, mille tulemusel renoveeritakse 1,2 miljoni euro eest vana Dvigateli tehasekompleksi kuulunud telliskivihoone kaasaegseks IT-majaks.

Mainor Ülemiste juhatuse esimehe Margus Nõlvaku sõnul renoveeritakse ligi 860-ruutmeetrine hoone spetsiaalselt IT-ettevõtete jaoks. “Hoone ankurrentnikuga on juba käed löödud, ent mõned tragid valdkonnaettevõtted mahuvad uude põnevasse IT-majja kindlasti veel,” lisas Nõlvak.

“Uushoonete rajamise kõrval on meie kindel eesmärk renoveerida linnakus võimalikult palju vanu väärika arhitektuuriga hooneid, hoolimata sellest, et see läheb pahatihti oluliselt kulukamaks kui vana lammutamine ja selle asemel uue ehitamine,” selgitas Nõlvak.

Tema sõnul on renoveeritava hoone näol tegemist vana Dvigateli tehase direktorite, inseneride ja konstruktorile majaga, mille kaasajastamisel on kavas säilitada punastest tellistest ehitatud hoone industriaalne väljanägemine ning luua majja igati moodne ja inspireeriv töökeskkond.

Ülemiste City IT-maja hakkab asuma aadressil Sepise 8 – värskelt MyFitnessi spordiklubiks renoveeritud endise mehaanikamontaaži tsehhi kõrval ning Eesti suurima kontorihoone Öpiku maja teise bürootorni vastas.

Hoone renoveerimine läheb maksma 1,2 miljonit eurot, ehitust kaasrahastab Nordea pank. IT-maja valmimine on kavandatud 2018. aasta suve lõppu.

Kui leidsid kirjavea, palun anna meile sellest teada, märgistades kirjavea ja vajutades samal ajal alla klahvid Ctrl ja Enter.

Jätka lugemist

Eesti

Stigo – lahutamatu kaaslane suurlinnades

Avaldatud:

Juba mitmeid aastaid on Eestis toodetud üle maailma laineid löövaid tehnikaimesid, seekord siis elektri jõul liikuv pisimopeed Stigobike. Otsustasime ka omal käel uurida, mis sorti aparaat see õigupoolest on. Natuke rohkem kui aasta tagasi jõudis see ametlikult müügile ning on kättesaadav üle maailma edasimüüjate võrgustikust.
Tehnilise poole pealt on tegu kompaktse elektrirolleriga, mida on võimalik vaid mõne sekundi & liigutusega kokku pakkida, nii et see võtab enda alla kõigest 40x48cm suuruse põrandapinna. Tänu sellele on võimalik sõiduvahendit väga mugavalt mahutada ka kontorisse või pisemasse korterisse. Edasi veab Stigot koos sõitjaga 250W elektrimootor, mis tundub paberil küllaltki jõuetuna, kuid tegelikult saab suurepäraselt hakkama inimese sõidutamisega. Stigobike’i on võimalik soetada nii ühe kui ka kahe 36V akuga. Vastavalt sellele on siis ka sõiduulatus – ühe akuga umbes 15km ja kahe akuga 30km ning täislaadimiseks kulub ligikaudu 3,5 tundi. Vastavalt akude arvule sõltub ka masina kaal – kas 14.1kg või 15.3kg. Maksimaalne kiirus on seadusandluse tõttu piiratud 25km/h juurde, kus on Stigo liigitatud pigem jalgrataste kui mopeedide hulka, mis tähendab lihtsustatult seda, et kiivrit pole vaja kanda ning sõita tohib jalgrattaga sõitmiseks ettenähtud teedel. Ees kasutatakse V-pidureid ning taga mehaanilist ketaspidurit. Maksimaalne kandevõime on 100kg. Kuna tegemist on tänavalegaalse pisimopeediga siis on ta varustatud ka esitule, tagatule (k.a piduritule) ja signaaliga.

Sõitmine on imelihtne, kokkupanek aga nõuab veidi õppimist

Kui tee on sile, siis on Stigot hea enda järel vedada

Stigoga sõitmine on pigem sõitmine jalgratta kui kulguriga, mistõttu peaks pea igaüks sellega hakkama saama – kõik, kes saavad hakkama jalgrattaga sõiduga, saavad ka Stigoga. Pole vaja koguda julgust ega otsida pingsalt tasakaalu, vaid hüppa kohe sadulasse ning käivita masin nupust, viipa käivitamiseks kiipi ning asu teele! Traditsiooniliselt asuvad kõik juhtseadmed just nendel kohtadel, millega me harjunud oleme. Vasaku käe all tagapidur ning paremal käel esipidur, tempo lisamiseks on parema käe all rutska. Ohusituatsioonides on abiks signaal, mille leiab vasaku käepideme juurest. Kõik tundub lihtne ja loogiline. Ka tulede üle pole vaja pead vaevata – need lülituvad sisse automaatselt. Küll aga naisterahvastele ning lastele võib olla kokku panemine/lahti võtmine olla esialgu peavalu. Nimelt nõuab lukustushoovad üsna tugevat vajutust, millega nõrgem sugupool või lapsed ei pruugi hakkama saada.

Meie eesmärk oli panna Stigobike proovile just Eesti tingimustes – nii Tallinna kesklinnas, äärealadel kui ka suvituspiirkonnas ehk kohtades, kus reaalselt võiks Stigo ka kasutust leida. Tipptunni ja kesklinnas liigeldes on Stigobike arutult mõnus abimees. Mängleva kergusega on võimalik läbida kilomeetriseid vahemaid ja pikema vahemaa korral saab sekunditega kokku klappida ning liigelda edasi juba ühistranspordiga, võites seeläbi veel väärtuslikku aega. Ühistranspordis ei vaata keegi altkulmu, kuna kokku panduna ei võta Stigobike mitte rohkem kui ühe lisareisija ruumi (põrandapinnast 40cmx48cm) ja kellelegi see ette ei jää. Kokku klapituna liiguvad väikesed abirattad väljapoole ning sõiduk jääb neile stabiilselt seisma. Abirattad on selleks, et teda oleks võimalik enda järel vedada nagu ratastel kohvrit, kuid peab tõdema, et vedamiseks mugavat asendit leida on üsna võimatu. Ebatasasemal teel (näiteks vanalinnas) tekib tahtmine pigem tõsta, kuna nendel pisikestel ratastel järel vedades kipub kõvasti raputama ning juhtraua keskosast kinni võttes ja järel vedades müksab sind aeg ajalt käepide. Ringi sõites aga tuleb arvestada takistustega nagu madalamad äärekivid aukudega teed, milleni jõudes tuleb lihtsalt kiirust alandada. Tegemist on siiski võrdlemisi väikeste ratastega ning ilma vedrustuseta masinaga, mis pole mõeldud ebaühtlasel teel sõitmiseks. Küll aga väärib sõidumugavus muus osas kiitmist. Olgugi, et seade näeb ise välja kui täiskasvanutele alamõõdus, on sellega mõnus sõita. Sadul on üllatavalt mugav ning istumisasend ei ole väsitav. Küll aga pikema sõidu juures maanteel kippus sõidukiiruse reguleerimiseks mõeldud “rutska” natuke kätt väsitama. Ilmselt vajab see natuke harjumust, kuna Stigobike’il on parempoolsest käepidemest umbes poole ulatuses nn gaasihoob, tavapäraselt kasutatakse aga terves ulatuses olevat gaasihooba. Juhitavuse osas nõuab harjumist eelkõige ainult madalamal kiirusel (jalakäija kiirus või alla selle), kuna veojõu doseerimine ei ole väga täpne, vaid pigem “peal”-“maas”-stiilis. Küll aga suuremal kiirusel või isegi maksimaalkiirusel slaalomit sõites tundsin end kui kala vees – siinkohal ei ole kompaktratas jätnud jälgi kompromissidest. Ka pidurid on tasemel: kuna keharaskusest suur osa asetseb tagarattal, siis ei tundu ka esipidurite kasutamine ohtlikuna.

Kui Tallinnas sõites oli sõites peamine tegevus laveerimine äärekivide, aukude ja inimeste/autode vahel ning sellega tuli Stigo suurepäraselt toime, otsustasime proovida sõitmist ka maakohtades. Testasukohta – Võsule – oli Stigot mugav viia, kuna universaalkerega autode pagasiruumi mahub Stigo kenasti ära. Väiksemasse auto pagasiruumi see kahjuks ilma ühe istmerea madaldamiseta ei mahu. Sisimas lootsin, et Stigot on võimalik paigaldada auto pakiruumi risti, kuid see on siiski kokku pakituna liiga kõrge. Hiljem suuremasse universaalkerega autosse proovides samuti tõdesin, et võtab suure osa pakiruumist ära, kuna on kokku panduna liialt pikk ja mahub ära ainult diagonaalis asetades, kuid nii halvab see ära enamuse pakiruumist.

Kohale jõudnuna ootas ees aga ilus ilm ja palju uusi vallutamist vajavaid teid. Maksimaalne sõiduulatus 30 km sai proovile pandud ja seda ta täitis, isegi ületas pisut. Kui akud saavad tühjemaks, siis langeb pisut maksimaalkiirus (2-3 km/h) ning masin muutub õige pisut loiumaks, kuid ei midagi drastilist. Samuti sai ta hakkama ka poole kilomeetrise tõusuga, kiirus küll langes 8km/h, kuid see on pigem ekstreemsus. Tundus, et ka siin tunneb Stigo end koduselt ning isegi laadimiskohad olid isegi kergliiklusteele rajatud – pingid koos 220V pistikuga juhuks kui peaks vaja minema. Erinevalt Tallinnast ei pidanud pingsalt äärekive ja tänavaauke jälgima vaid sai tunda täit mõnu sõidust. Kogu olemist muutis stressivabaks ka see, et kõikjale minnes saab Stigo kaasa võtta või turvaliselt ära panna ilma, et peaks vaeva nägema.

Kokkuvõte: Stigo meeldib kõigile, aga kõigil pole nii palju raha

Kokkuvõtteks võib öelda, et eestlased on taaskord hakkama saanud sõltuvusttekitava tootega, mis oma omadustelt on antud segmendis esirinnas. Tahes tahtmata transpordi valdkonnas me näeme aina enam elektri jõul liikuvaid tooteid ja küsimus on vaid selles, et mis järgmiseks. Suurlinnadesse on kindlasti tegemist tänuväärt abimehega, kes viib sind sinna, kuhu soovid, ja aitab ka aega kokku hoida.

Positiivne:

Kasutuslihtsus

Kompaktsus

Disain

Sõiduulatus

Negatiivne:

Hind

 

Kui leidsid kirjavea, palun anna meile sellest teada, märgistades kirjavea ja vajutades samal ajal alla klahvid Ctrl ja Enter.

Jätka lugemist

POPID POSTITUSED

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: