Õpetused

Kuidas toime tulla nutitelefoni sõltuvuses lapsega?

0

Üha sagedamini kurdavad lapsevanemad, et laps veedab aina rohkem aega nutitelefonis, mille keelamine viib pingeteni omavahelistes suhetes. Tele2 tootedirektor Katrin Aron jagab soovitusi, kuidas kehtestada mõistlikud reeglid interneti ja nutiseadme kasutamiseks.

„Uuringute järgi võib liigse internetikasutuse all kannatada 2-5 protsenti elanikkonnast. Kõige tundlikum sihtgrupp on lapsed, kes otsivad nutiseadmest põnevust ja häid emotsioone, millest päeva jooksu nappis. Tusatuju võivad tekitada näiteks kehvad hinded, millele nutitelefoni kasutamine pakub meeleolu tõstvat asendustegevust,“ rääkis Tele2 tootedirektor Katrin Aron.

„Kui nooremad kasutavad nutitelefoni peamiselt meelelahutuslikel eesmärkidel, siis alates eelteismeeast hakkab järjest suuremat rolli mängima eakaaslastega suhtlemine, sest silmast silma suhtlus on asendumas Facebooki, Messengeri, WhatsAppi ja Snapchati vestlustega, mille piiramine tähendaks lapsele eraldamist sõpradest,“ tõi Aron välja peamised nutiseadme kasutamise ajendid.

Aroni sõnul ei pea peaaegu ükski ekspert mõistlikuks võimalust lastel internetis tegutsemine ära keelata, sest sellega jäetakse laps ilma internetiga seotud elu rikastavast poolest. „Nutiseadme kasutamine on lapsele kasulik digioskuste arendamisel, kui see ei hakka domineerima ega asendama õppimist, suhtlemist või mängimist päriselus,“ kinnitas ta.

Kuna nutiseadmeid ei ole mõistlik lapsele ära keelata, annab Aron soovitusi leidmaks kesktee mõistliku interneti- ja nutiseadmekasutuseni:

Kehtesta reeglid juba enne nutitelefoni soetamist

Sageli püütakse lastele piiranguid kehtestada alles siis, kui nutitelefon on lapsel juba käes. Keset mängu on aga mängureegleid kehtestada liiga hilja. Seadke juba enne esimest või uut nutiseadet ostes koos sisse reeglid – millistel puhkudel, kui pikalt korraga ja millisteks otstarveteks võib seda kasutada, nii on lihtsam lapselt nende täitmist paluda.

Räägi lasteaias või koolis kaasa selge seisukoha kujundamisel

Paraku toovad lapsed nutiseadmed kooli kaasa. Siin on õpetajate ja vanemate koht lastevanemate koosolekul otsustada, millised reeglid nende kasutamisele koolipäeva jooksul seada.

Arenda lapses enesedistsipliini

Vaatamata nõrgale tahtejõule arvavad lapsed, et nad saavad enda internetis veedetud aja piiramisega hästi hakkama. Aita enesekontrolli treenida lihtsate ja harjumusi muutvate reeglitega – pane kirja optimaalne nutiseadme kasutuse aeg ja iga ületatud veerandtunni kompenseerimiseks anna lapsele ülesanne, milleks võib olla laua katmine, toa koristamine, koeraga õue minek või õe-vennaga mängimine.

Paku lapsele rohkem tegutsemisvõimalusi ja ettevõtmisi

Tihti unustavad lapsed end nutitelefoni, kuna vanematel pole nende jaoks piisavalt aega. Paku lapsele rohkem vaba aja sisustamise võimalusi nii pereliikmete kui sõpradega. Matkamine, lauamängude mängimine, kinoskäik, rattasõit, huviringid – need kõik aitavad online jaoffline aega tasakaalustada.

Õpeta lapsele nutitelefoni otstarbekat kasutamist

Nutiseade peaks koolilapsele kujunema praktiliseks töövahendiks. Kui laps parasjagu internetis surfab, anna talle lihtsaid praktilisi ülesandeid. Näiteks palu kontrollida bussiaega või otsida mõne vestluses kasutatud võõrsõna tähendust. Nii õpib laps märkamatult nägema nutitelefonis praktilist abimeest, mitte vaid meelelahutust.

Tõmba lapse nutitelefonisse arendavaid äppe

Näiteks on eestlased laste nutiseadmetesse loonud tasuta rakenduse KidED, mis suunab lapse mängimise vahel ülesandeid lahendama ja muudab mängu õppetöö preemiaks. Rakendus pakub iga valitud aja tagant lapsele eesti keeles matemaatikaülesandeid, äraarvamisharjutusi ja arendavaid küsimusi. Vastates õigesti, laseb rakendus seadet edasi kasutada, kuni tuleb aeg järgmiseks ülesandeks. Rakenduse saab Android-telefonile alla laadida siit.

Kui leidsid kirjavea, palun anna meile sellest teada, märgistades kirjavea ja vajutades samal ajal alla klahvid Ctrl ja Enter.

LG tegi kahest firma projektist idufirmad

Eelmine lugu

Microsoft Lumia 650 – Windowsiga enam-vähem telefon, kui pole vaja Snapchatti

Järgmine lugu

Sulle võib ka meeldida:

More in Õpetused