Connect with us

Uudised

Helitehnika areng: monofoonilisest raadiost 360 kraadi ulatuses leviva helini

Avaldatud:

Enam kui kolmkümmend aastat tagasi loodi MP3-tehnoloogia, mille abil saab tänapäeval igaüks oma arvutisse või nutiseadmesse talletada tuhandeid lugusid. Aja jooksul on arenenud ka heli edastamise võimalused – vinüülplaadimängijaga monofooniline raadio on asendunud mugavate kõlaritega, mis võimaldavad muusikal levida 360 kraadi ulatuses.

Audio Wireless-360 (9)

Sel aastal tutvustas tehnoloogialiider Samsung uut juhtmevaba disainkõlarit Wireless Audio-360, milles on kasutusel uudne Ring Radiatortehnoloogia, mis võimaldab muusikal levida 360 kraadi ulatuses. Sellise kaasaaegse helisüsteemi loomiseks asutati Los Angeleses spetsiaalne labor, kus teadlased ja insenerid katsetasid meetodeid, mis võimaldaks kõlarist mängitaval helil jõuda võrdväärsel tugevusel igasse suunda. Kuidas on aga helitehnoloogia areng seda kõike mõjutanud?

Ruumilise heli algusaeg

360 kraadi raadiuses leviva muusika aluseks on ruumiline heli, millele pani aluse prantsuse leiutaja ja insener Clement Ader, kes  esitles juba 1881. aastal kahekanalist helisüsteemi. Läbimurre toimus aga alles 1940. aastal Walt Disney animafilmi „Fantaasia“ heliefektide loomise käigus. Nimelt tahtis Walt Disney, et filmis sumisevaid mesilasi oleks kuulda kinosaali igast nurgast. Heliinsenerid said sellega hakkama ning alanud oli stereoheli ajastu.

Stereoheli võiduaeg

Stereohelil oli suur mõju helitehnoloogia edasisele arengule. Kui vinüülmängijate õitseajal, 1940ndatel ja 50ndatel, pandi rohkem rõhku disainile kui tehnilistele parameetritele ning raadiost kuulatav heli välistas igasuguse suunatunnetuse, siis 1960ndate alguses alustasid raadiojaamad stereosaadete edastamist. See tähendas, et kuulajad hakkasid tajuma kõlaruumi ja helisuundi ning raadio populaarsus kasvus.

Legendaarsed helikassetid 

80ndatel ja 90ndatel hakkas raadio oma võimu kaotama helikassetile. Algselt oli kassett mõeldud diktofonides kasutamiseks, kuid kvaliteedi paranedes hakati seda kasutama ka muusika salvestamiseks. Esimese kassetti oma debüütsingliga „C·30 C·60 C·90 Go“ andis välja briti ansambel Bow Wow Wow. Kuigi CD-de võidukäik suretas kassetide toomise praktiliselt välja, on mõned muusikatootjad ka tänapäeval andnud välja nostalgiahõngulisi kassette. Näiteks aasta tagasi ilmus filmi „Galaktika valvurid“ soundtrack just kassetti peal. Samas leidub tänapäeval üha vähem seadmeid, mis võimaldaksid mängida ka kassetti.

CD ja MP3

Kuigi CD-d tutvustati esimest korda 1976. aastal alternatiivina vinüülplaadile ja helikassetile, saavutas see populaarsuse alles 90ndate lõpus, sest esialgu olid CD-plaadid ja -mängijad põhjendamatult kallid. Esimesed plaadid maksid 12-16 dollarit ja CD-mängijad umbes 2000 dollarit ning nende laiem levik algas siis, kui hind oli langenud ligi kümme korda.

Üks olulisemaid sündmusi, mis mõjutas ka CD-de levikut, oli MP3-formaadi leiutamine 1993. aastal. MP3-formaadi eelis seisneb muusika ning muude helifailide mahu olulises vähendamises ilma kvaliteedi olulise languseta, andes muusikasõpradele suurema vabaduse kuulata muusikat vastava tarkvara abil kas arvutis või kaasaskantavates MP3-mängijates.

Muusika igas kohas igal ajal

On tähelepanuväärne, et muusika tähtsus ei ole sajandite jooksul kahanenud. Tänu pidevale innovatsioonile on kõrge kvaliteediga muusika kättesaadav kõigile ja kõikjal. Samsung Living Indexi uuringust selgus, et 40 protsenti eestlastest kasutab kodus helisüsteemi, et kuulata hea kvaliteediga muusikat erinevatest seadmetest – telefonist, telerist või isegi nutikellast.

Tänu võimalusele kuulata muusikat erinevatest seadmetest, leiutavad elektroonikatootjad üha innovaatilisemaid viise nende ühildamiseks kõlarite või helisüsteemiga. Berliinis toimunud IFA 2015 tehnoloogiamessil tutvustas Samsung rakendust Multiroom, mille abil saab ühendada ettevõtte uusimad kõlarid ka nutikellaga ja sellega reguleerida heli elamu igas ruumis.

Tulevikuvaade

Audio Wireless-360 (10)

Tundub, et MP3-formaat on enda kanda kinnitanud, mistõttu võib eeldada, et heliinsenerid keskenduvad nüüdsest enam helisüsteemi ja kõlarite arendusele. Üks suunanäitajatest on Samsungi uue juhtmevaba kõlari Wireless Audio-360 välimus, mis erineb tüüpilistest kõlaritest oma ainulaadse disaini poolest, muutes kõrge kvaliteediga kõlari ka disainielemendiks.

Kui leidsid kirjavea, palun anna meile sellest teada, märgistades kirjavea ja vajutades samal ajal alla klahvid Ctrl ja Enter.

Reklaam
Kliki siia kommenteerimiseks

Netipisik

Praegu on .EU domeenidel erihind: 12€ 10ks aastaks

Avaldatud:

Domeenide registreerimist ja serveriteenuseid pakkuv Zone.ee pakub vahemikus 04.04.2018-13.04.2018 Euroopa Liidu .EU domeene 10-aastase registreeringu puhul erihinnaga 12€, mis on tavahinnast enam kui 6 korda soodsam (79,90€).

Tasub meeles pidada, et kampaaniahind kehtib ainult ülalmanitud ajavahemikus, 10 aastaks ning kehtib üksnes uute domeenide registreerimisel. Lisaks pakutakse virtuaalserverit esimeseks aastaks poole hinnaga.

Info kampaania kohta on leitav siit.

Kui leidsid kirjavea, palun anna meile sellest teada, märgistades kirjavea ja vajutades samal ajal alla klahvid Ctrl ja Enter.

Jätka lugemist

Sisuturundus

Kas mobiiltelefonid jätavad fotokaamerad minevikku?

Avaldatud:

Kerged ja õhukesed, tipptasemel tehnikaga mobiiltelefonid kipuvad järjest rohkemate kasutajate jaoks asendama suhteliselt kohmakaid ja mõõtudelt suuremaid fotokaameraid. Viimaste aastate tehnilised arengud tekitavad küsimusi, kas üsna varsti jõuab kätte aeg, mil fotokaamerad on minevikku jääv tehnika? Juba nüüd võib ju öelda, et tavakasutajale piisab täiesti asjalikuma nutitelefoni kaamerast.

Talvepimeduse ja hämarate õhtute jäädvustamine

Võttes arvesse seda, kui palju on Eestis hämarat ja pimedat aega, siis tihtipeale on vaja pilte teha olukorras, kus valgus ei ole ideaalne. Uuematele mobiiltelefonidele lisatud võimsamad sensorid tähendavad, et ka kehva valgustusega oludes saab kätte kvaliteetse pildi.

Pimedas pildistades on eriti oluline stabiilsus, et pikka säriaega kasutades oleks tulemuseks soovitud pilt, mitte ebamäärane udukogu. Telefoniga pildistades aitab seda saavutada öörežiimi aktiveerimine ning telefoni kindel fikseerimine.

Lihtsalt käes hoidmine ei pruugi selge pildi saamiseks piisav olla, vaid telefon tuleks kuskile toetada ja kasutada viitega pildistamist. Kes teab, et ta pildistab pimedas väga palju, peaks valima optilise stabilisaatoriga telefoni, mis aitab pilti stabiliseerida. Seeläbi saada terav ning selge võte.

Võrreldes fotokaameraga, on telefonide nõrgaks küljeks kiire liikumise – tipptasemel esitust tegeva sportlase või metsas oma elu elav linnuke – pildistamine. Kuigi ka telefonide kaameratele on järjest lisatud erinevaid võimalusi, siis kui kasutaja pildistab tihti kiiret liikumist, tasub kaaluda fotokaamera ostmist.

Aku kestvus võib olla probleemiks

Veel üheks mobiiltelefonide nõrgaks küljeks on olnud aku kestvus. Kui telefoniga ainult pildistada, siis ei pruugi probleemi tekkida, ent kui samal ajal surfatakse ka internetis, helistatakse või kasutatakse rakendusi, tühjeneb aku hulga kiiremini kui fotokaameral.

Üheks lahenduseks on akupankade kasutamine, mis võib tunduda küll tüütuna, ent tõtt öelda ei pääse akudele mõtlemisest ka fotokaameraid kaasaskandvad professionaalsed fotograafid. Eriti märgatav on akupanga või lisaaku vajalikkus külma ilma korral, kus aku tühjeneb märgatavalt kiiremini.

Mobiiltelefoni kasutamine on kaamera kaasaskandmisest mugavam

Alates esimestest kaameravõimalusega mobiiltelefonidest on nende vaieldamatuks eeliseks olnud aga mugavus. Telefoniga pildistades ole vaja kaasas vedada mitte ühtegi lisavidinat ega mõelda sellele, kas laadija ning data kaabel kotti mahuvad. Kasutada saab tehnikat, mis juba nagunii taskus on.

Mobiiltelefoni vahendusel on ülikerge tehtud fotosid ka koheselt jagada, samas kui kaamera kasutamine tähendab fotode arvutisse laadimist, töötlemist ja alles seejärel teistele näitamist. Kuigi tehakse kaameraid, kust saab foto otse pilve laadida, ei ole need siiski sedavõrd tavapärased kui nutitelefonid.

Tänu rakendustele on ka piltide telefonis töötlemine võrdlemisi lihtsaks muutunud. Enamike  rakenduste kasutamine ei nõua mingeid eelteadmisi ning vaid paari liigutusega saab suvalisest klõpsust tõeliselt professionaalse väljanägemisega foto.

Kui seda fotot soovitakse aga välja trükkida, et näiteks elutuppa seinale panna, siis võib telefoniga tehtud pildi kvaliteedist küll väheseks jääda. See on ka üheks põhjuseks, miks nutitelefon ei suuda praegusel ajal asendada professionaalset fotokaamerat. Kokkuvõtlikult võib öelda, et olulisi mälestusi jäädvustades tasub eelistada heal tasemel kaameraga professionaali, ent igapäevaseid pilte tehes piisab täiesti taskus olevast telefonist.

Vali telefon vastavalt tegelikele vajadustele

Inimesel, kelle jaoks on oluline võimalus ise pildistamise iga nüanssi kontrollida, tasub kaaluda pigem kaamera ostmist, mis pakub pildistamisel rohkem paindlikkust ning rohkem võimalusi.

Kui on aga kindel soov kasutada pildistamiseks ainult telefoni, siis on vaja ostes erilist tähelepanu pöörata just telefoni kaamerale ja jälgima seda, et seadeid saaks manuaalselt muuta.

Kuigi automaatrežiim on suureks abiks, siis tõsisemale pildistajale ainult sellest ei piisa. Võimalus säriaega, valgustundlikkust ja ava ise muuta, on hea pildi saamisel olulise tähtsusega. Seetõttu ei saa fotokaameraga tehtava pildiga võistlevat kvaliteeti oodata igalt telefonimudelilt.

Võimalik et mõne aasta pärast, kui telefonide kaamerad on veelgi rohkem fotokaameratele järgi jõudnud, on ka kõige odavamate mudelitega võimalik ilma liigselt vaeva nägemata teha  tipptasemel pilte. Seni tuleb aga mõelda sellele, miks sa pilte teed, mis nendega pärast pildistamist edasi saab ning seejärel valida hoolikalt sobiv telefonimudel või investeerida siiski korraliku fotokaamera soetamisse.

Kui leidsid kirjavea, palun anna meile sellest teada, märgistades kirjavea ja vajutades samal ajal alla klahvid Ctrl ja Enter.

Jätka lugemist

Eesti

Ülemiste Citys valmib 1,2 miljoni euro eest moodne IT-maja

Avaldatud:

Vana Dvigateli tehase direktoritehoone, mis renoveeritakse moodsaks IT-majaks (foto: Marek Metslaid).

 

Ülemiste City linnaku arendaja Mainor Ülemiste sõlmis täna finantseerimislepingu Nordea pangaga, mille tulemusel renoveeritakse 1,2 miljoni euro eest vana Dvigateli tehasekompleksi kuulunud telliskivihoone kaasaegseks IT-majaks.

Mainor Ülemiste juhatuse esimehe Margus Nõlvaku sõnul renoveeritakse ligi 860-ruutmeetrine hoone spetsiaalselt IT-ettevõtete jaoks. “Hoone ankurrentnikuga on juba käed löödud, ent mõned tragid valdkonnaettevõtted mahuvad uude põnevasse IT-majja kindlasti veel,” lisas Nõlvak.

“Uushoonete rajamise kõrval on meie kindel eesmärk renoveerida linnakus võimalikult palju vanu väärika arhitektuuriga hooneid, hoolimata sellest, et see läheb pahatihti oluliselt kulukamaks kui vana lammutamine ja selle asemel uue ehitamine,” selgitas Nõlvak.

Tema sõnul on renoveeritava hoone näol tegemist vana Dvigateli tehase direktorite, inseneride ja konstruktorile majaga, mille kaasajastamisel on kavas säilitada punastest tellistest ehitatud hoone industriaalne väljanägemine ning luua majja igati moodne ja inspireeriv töökeskkond.

Ülemiste City IT-maja hakkab asuma aadressil Sepise 8 – värskelt MyFitnessi spordiklubiks renoveeritud endise mehaanikamontaaži tsehhi kõrval ning Eesti suurima kontorihoone Öpiku maja teise bürootorni vastas.

Hoone renoveerimine läheb maksma 1,2 miljonit eurot, ehitust kaasrahastab Nordea pank. IT-maja valmimine on kavandatud 2018. aasta suve lõppu.

Kui leidsid kirjavea, palun anna meile sellest teada, märgistades kirjavea ja vajutades samal ajal alla klahvid Ctrl ja Enter.

Jätka lugemist

POPID POSTITUSED

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: