Arvamusampsud

X1 Yoga 2 ehk Lenovo äriklassi lipulaeva hübriidversioonist on väljas uus mudel

0

Eelmisel aastal tutvustati avalikkusele Lenovo Thinkpad X1 sarja disaini ja sisu ning Lenovo Yoga sarja funktsionaalsusega äriklassi sülearvutit Lenovo Thinkpad X1 Yoga. Sel aastal on ilmavalgust näinud samanimeline teise generatsiooni versioon. Aasta tagasi võtsin vaatluse alla esimese generatsiooni mudeli, aga kas teise generatsiooni mudel on ka parem?

Baasmudeli näitajad

ProtsessorIntel® Core™ i5-7200U
Mälu8GB DDR3 1866MHz / 256GB SSD
Ekraan14.0″ WQHD (2560×1440) IPS
Ühendused3x USB 3.0, 2x USB 3.1 C, LAN, HDMI, microSD, sõrmejälgelugeja, veebikaamera
OperatsioonisüsteemWindows 10 Pro 64bit
Aku4-elemendiga, 56Wh
Garantii3 aastat
Hind1799€ (Eesti soodsaim)

Minu testitud mudeli konfiguratsioon oli kübeke võimsam:

  • 14” OLED 2560x1440p IPS puuteekraan
  • 512GB SSD
  • Kõik muu sama

Disain, korpus, välimus, füüsiline pool

Sülearvutil on olemas peamised Lenovo Thinkpad’i tunnused – matt, musta värvi korpus (olemas ka hõbedase korpusega) ning üksikud punased detailid. Sülearvuti on õhuke ja kerge, valmistatud tugevast süsinikkiu ja plastiku segust ning metallist hingedega – kaaludes vaid 1,36 kg, mis on ideaalne pidevalt sülearvutit vajavale aktiivsele inimesele.

Arvuti puutetundlikku ekraani on võimalik 360 kraadi pöörata, et seda põhimõtteliselt 14” tahvelarvutina kasutada. Lenovo on oma X1 Yoga arvutitesse lisanud ka erilise funktsiooni, kus ekraani 360-kraadisel pööramisel liiguvad klaviatuuri klahvid sujuvalt korpuse sisse – tulemuseks sirge aluspind, kus klaviatuur ei sega arvuti kasutamist tahvelarvutina. Nüüd on juurde poogitud ka klahvide liikumine korpusse arvuti sulgemiseks, mis hoiab ekraani paremini. Osalt on see positiivne – eelmise generatsiooni puhul välja toodud probleemi ekraani ära vajumisega ekraani ääre peale toetudes enam ei esine ning ekraan püsib väga stabiilselt valitud asendis. Negatiivne on aga see, et näiteks esimesel korral arvuti ekraani tahvelarvuti asendisse pöörates kartsin tõsimeeli, et ekraan tuleb korpuse küljest ära (NB! Selline funktsionaalsus antud sülearvutil puudub). Kõikidel Thinkpad’idel on teadatuntud funktsioon keerata arvuti ekraan korpusega 180-kraadise nurga alla – nii ka sellel X1 Yoga’l. Umbes 200 kraadist edasi pöörates tuleb aga justkui takistus ette ning edasine keeramine on väga vaevaline, kuulda on ka kerget naksatust. Arvasin, et ehk alguses on see tavaline, kuid paarinädalase kasutuse jooksul olukord paremaks ei läinud ning siiani on pööramine kergelt vaevaline.

Kui hingesid lähemalt mitte vaadata, on väliselt raske öelda, et tegu pole klassikalise ThinkPadiga.

Sülearvuti klaviatuur on stabiilne, mugava suurusega ning madala/heleda/automaatse taustvalgustusega. Minu testmasinal oli USA asetusega klaviatuur, mis tegi kirjutamise kohati keeruliseks, kuna näiteks klahv < > puudub ning ‘ on harjumatus kohas. Muidugi on klaviatuuri võimalik vahetada, kuid ilmselt ei sega asetus enamjaolt inglise keeles kirjutavat kasutajat, programmeerijale võib aga peavalu tekitada. Touchpad on piisava suurusega ning vajutamisel peaaegu helitu, Touchpadi kohal on lisaks Lenovole iseloomulikud hiireklahvid. Touchpadist paremal asub ka sõrmejäljelugeja, millega on hea tagada oma andmetele lisaturvalisus, kuid reaalsuses ei töötanud see umbes 40% kordadest – miks, ei oska öelda.

Pettumust valmistas aga ala klaviatuuri all – see ei ole absoluutselt stabiilne. Käte toetamisel korpuse alumisele osale on tunda, kuidas korpus vajub, justkui poleks see korralikult kinnitatud või korpuse ülemise ja alumise poole vahel valitseks tühjus. Selline ebastabiilsus tuli üldiselt tugeva korpuse kõrval ebameeldiva üllatusena – jätab arvutist odava mulje.

Võib väita, et esimese generatsiooni X1 Yoga korpus oli õnnestunum. Miks aga maksta mitusada eurot uuema versiooni eest lisaks?

Üks (ja ainus) põhjus – sülearvuti ekraan. Kirjutasin eelmisel aastal, et X1 Yoga 2016 ekraan on imeline. X1 Yoga 2017 ekraan on aga erakordne, eriti kui selleks on minu testitud mudelil olnud 2560×1440 OLED ekraan (laialdasemalt on levinud tava-QHD ekraaniga mudelid). Kõik värvid on eredad nii kõrgel kui madalal heledusel. Sellegipoolest on kõrgeimal heledusel arvuti kasutamine väga energiakulukas ning samuti silmadele harjumatu, kuid teatud hetkedel tuleb tõesti kasuks. Puutetundliku ekraani kasutamine on tunduvalt meeldivam, kui 2016. aasta versiooni puhul – seekord on tõesti olemas 10-puudutuse tundlikkus, kiire reaktsioon puudutusele ning kvaliteetse tahvelarvuti ekraani tunne. Kuna tegemist on (OLED) puuteekraaniga, siis on ekraan läikiv, mitte matt, mistõttu on sülearvuti ekraani väga edukalt võimalik kasutada peeglina – kelle jaoks positiivne, kelle jaoks mitte. Arvutiga on taaskord kaasas Thinkpad Pen Pro 3, millega on väga mugav arvutis märkmeid teha või kasvõi lihtsalt joonistada.

Ühendused

2017. aasta X1 Yoga puhul on Lenovo laadimispesa asendatud kahekordse Thuderbolt 3/USB-C pesaga. See tähendab, et selle Lenovo laadijaga on võimalik laadida väga paljusid erinevaid seadmeid, nende hulgas nii arvuteid kui ka telefone USB-C laadimispesaga. Lisaks on sülearvutil kahel küljel kokku 3 USB 3.0 pesa ning HDMI, mini-Ethernet pesad, tagumisel äärel on SD-kaardi ja SIM-kaardi pesa. Isiklikult eelistaksin, kui sülearvutil oleks ka sisseehitatud ID-kaardi lugeja, kuid välise ID-kaardi lugeja olemasolul saab iga eestlane hakkama, lisaks on hetkel juba Mobiil-ID laialt levinud. SIM-kaardiga internetiühenduse stabiilsust ma testida ei jõudnud, küll aga kasutasin pidevalt Wi-Fi-ühendust. Testides samaaegselt kahte ThinkPad’i, oli veebilehekülgede laadimine X1 Yoga puhul aeglasem, tihti tekkis probleeme Wi-Fi-ühenduse loomise ja hoidmisega. Arvuti all asuvad kõlarid ei tootnud küll eriti rikkalikku ja sügavat heli, sellegipoolest oli helikvaliteet üpris hea.

Nüüd ulatuvad klahvid korpusest välja (enne oli klaviatuuri jaoks korpuses lihtsalt tühimik), nupud vajuvad sisse arvutit sulgedes või tahvli asendisse pannes.

Arvuti kasutamine

X1 Yoga töötas tavakasutusel ideaalselt, lisaks veebisirvimisele ning dokumentide haldamisele sai testitud mudelil olnud 7. generatsiooni i5 protsessor hästi hakkama ka näiteks Minecraft’i ja kergemate simulatsioonide mängimisega. 2016. aasta mudeli puhul oli probleemiks ventilaatori valjudus, mida esineb veidi ka sellel mudelil, kuid üldiselt on ventilaator vaiksem. Tootja lubab X1 Yoga’le kuni 13-tunnist akukestvust, minu testitud mudelil jäi akukestvus intensiivse kasutuse puhul 6-7 tunni kanti.

Kokkuvõte

Peab tunnistama, et kõigis teistes aspektides peale ekraani oli X1 Yoga 1. generatsioon parem kui hetkel testitud 2. generatsioon. Kui esimene Yoga juba olemas on, siis uuendada kindlasti ei tasu. X1 Yoga 2 on saadaval nii parema kui veidi kehvema konfiguratsiooniga kui minu testitud mudel, kuid ka kõige odavama mudeli hind on üpris krõbe.

X1 Yoga 2 andis testimiseks Notebooks.ee. Mudelitega saab tutvuda siin. 

Kui leidsid kirjavea, palun anna meile sellest teada, märgistades kirjavea ja vajutades samal ajal alla klahvid Ctrl ja Enter.

Ülemiste Citys valmib 1,2 miljoni euro eest moodne IT-maja

Eelmine lugu

Töölisklass kohtub kontoriga ehk Cat S41 arvustus

Järgmine lugu

Sulle võib ka meeldida: