Põhjalikud arvustused

Sony Xperia Z5 nutitelefoni arvustus

0

Sel aastal tõi Sony turule lausa kolm uut lipulaeva, milleks on Xperia Z5 Compact, Xperia Z5 ning Xperia Z5 Premium. Sony Xperia Z5 Compact on 4,6 tollise HD ekraaniga nutitelefon. Xperia Z5 Premium on 5,5 tollise 4K ekraaniga nutitelefon. Xperia Z5 on keskmine mudel Sony tänavuses tooterivis, mis on väga korralik telefon üsna tavalise tänapäevase ekraaniga.

Olulisemad tehnilised näitajad:

 • 5,2 tolline 1080p Full HD ekraan
 • Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & Quad-core 2 GHz Cortex-A57 protsessorid
 • 3GB muutmälu
 • 32GB sisemälu
 • 23 megapiksline 4K võimekusega kaamera
 • Mõõtmed: 146 x 72 x 7.3 mm
 • Kaal: 154 gr
 • 2900 mAh aku
 • Lisaomadused: sõrmejäljelugeja & IP68 sertifikaadiga veekindlus

Välimus

Sony Xperia Z5 tootefoto tehnikapilk lehelt (22 of 35)

Sony Xperia Z5 telefon näeb välja elegantne, sest minul olev mudel on “grafiidimusta” värvitooniga ning see on üsna tagasihoidlik, aga siiski kaunis. Lisaks on telefoni saadaval veel näiteks valges, kuldses ja rohelises värvitoonis.

Kahjuks väga kaunis ei saa öelda telefoni äärte kohta, mis on peaaegu täiesti lamedad. Need võiksid olla kumeramad, et seadet oleks parem käsitleda, kuigi ka nii pole telefoni käes hoida just kõige hullem. Ääred, kus te hoiate enamuse telefoni kasutamise ajast enda sõrmi, on ülimalt libedad, mistõttu tuleb ettevaatlik olla ning jälgida, et telefon lihtsalt käest maha ei libiseks. Minul pole seda juhtunud, aga hirm oli küll. Soovitan juurde osta silikoonümbrise või lihtsalt kaitseümbrise, mis kaitseb telefoni. Tänu kaitseümbrisele oleks võimalik paremini ning kindlamalt telefonist kinni haarata. Siiski liiga hull see libisemisprobleem ei ole ning kui ära harjuda, et telefoni tuleb kõvasti kinni hoida, siis tundub see isegi täiesti ok. Pärast mõningat kasutust ei suuda ma telefoni enam käest ära pannagi, sest see tundub kätte hästi sobivat.

Kui telefoni lähedalt uurida, siis näeme mitmeid asju.

Seadme paremal küljel on sisse-väljalülitusnupp, nupp helitugevuse reguleerimiseks ning päästikunupp fotode tegmiseks.

Vasakul küljel on ainult luuk, mille taga peitub väike “kandik”, mille peale saab panna Nano-SIM kaardi ja MicroSD kaardi ning selle telefoni sisestada.

Nutiseadme pealt leiame 3,5 mm audioväljundi ja all on laadimiseks MicroUSB pesa ning koht kaelapaela kinnitamiseks.

Telefoni taga on näha kaamerasilma ja pisikest välklampi.

sONY z5 FEATURED IMAGE TEHNIKAPILKEE

Ekraan

Sony Xperia Z5 ekraan tehnikapilkee

Z5 telefoni ekraaniks on 5,2 tollise suurusega 1920x1080p Full HD ekraan, mis võiks praeguse aja ja sellise hinnaga telefonis natuke suurema resolutsiooniga olla, aga ilmselt ongi Sony teinud enda kallima Premium telefoni mõeldes pikslisõpradele. Tavaksautuses väga suurt vahet ei ole, kas tegu on Full HD või QHD paneeliga. Tavaline koduekraan ning rakendused näevad siiski välja väga teravad ning selged, palju ilusamad kui mõne vanema HD ekraaniga. Ekraanil on piksleid tolli kohta üllatavalt palju – neid on koguni 428!

Sony Xperia Z5 tootefoto tehnikapilk lehelt (30 of 35)

Full HD videod näevad välja väga kaunid, aga sellel ekraanil on veel kaunimad videod, mis on algselt suurema resolutsiooniga – näiteks 4K videod näevad eriti head välja Full HD ekraanil ning ka uusimaid tulistamismänge on sellel ekraanil lausa lust mängida.

Tarkvara

Sony Xperia Z5 tarkvara tehnikapilkee

Telefoni Android 5.1.1 Lollipop operatsioonisüsteem ei näe päris loomulik välja ning sellele on Sony lisanud Xperia UI, mis muudab rakenduste ikoonid, avakuva, seadistused ja kõik muu lihtsalt rohkem Xperialikuks. Seadme tarkvara on üsna otsekohene ning sobib hästi esimese nutitelefoni tarkvaraks, aga asjad jäid mulle arusaamatuks – näiteks miks peab kaks korda sõrmega ülevalt alla tõmbama et WIFI’t sisse lülitada. Hiljem selgus, et seda saab teha ka nii, kui tõmmata korraga kahe sõrmega telefoni ülevalt alla. Minu lemmikomadus uue Androidi juures on selle heleduse aeglane tõstmine. See väljendub näiteks selles, kui ekraan hakkab kohe kustuma ning sellele vajutades ei lähe see koheselt tagasi heledaks, vaid teeb seda aeglaselt, mis on hea pimedas, kus heledad kiiresti vilkuvad värvid pole silmadele head. Üldjoontes mulle Sony tarkvara meeldib, sest kokku jooksmisi pole ma selle telefoniga veel kogenud ning üldised veebilehitsemised ja kõiksugu sirvimised saab ära teha ilma probleemideta. Sarnaselt Samsungi Note-seeria seadmetele on üllataval kombel võimalik ka selle telefoniga kasutada käimasoleva rakenduse peal test programmi – näiteks kaluklaatorit, taimerit ja isegi veebilehitsejat.

Sony Xperia Z5 multitasking tehnikapilkee

Selleks, et ei tekiks hiljem küsimusi telefoni benchmarkide ehk jõudlustestide tulemuste kohta, oleme teinud selle telefoniga 5 erinevat testi.

Jõudlustestid:

AnTuTu

Skoor: 56472

AnTuTu jõudlustestmisel sai valitud 64 bitine versioon ning lõppskoor on väga hea, aga siiski sellest on eespool näiteks ZTE Axon A2015, Sony Xperia Z4, OnePlus 2, Xiaomi Note Pro, Samsung Galaxy S6 ning esikoht kuulub Samsung Galaxy Note 5-le.

Geekbench 3

Skoor: Ühe tuuma 1254 punkti ja mitme tuuma 4097 punkti

Geekbench 3 on suurepärane jõudlustest, mis paneb proovile telefoni üldise kiiruse ja graafilise poole ning üritab jäljendada testi käigus tegevusi, mida nutitelefonikasutajad juba niigi teevad.

3DMark

Sling Shot ES 3.1 skoor: 1089

3DMark on üks tuntumaid jõudlustest, mis testib puhtalt telefoni graafikat. Peale testi tulemuse näitamist teatati, et käesolev seade on üks parimatest ja kõik peaks toimima suurepäraselt.

GFXBench GL

Skoor: 393,9 kaadrit

Teostatud jõudlustestidest võttis kõige kauem aega GFXBench GL, mis testi testib telefoni graafikat, aga seda väga-väga pikalt ja põhjalikult. Kokku tegi programm ligikaudu 15 erinevat testi mitmete erinevate programmijuppudega ning parim skoor oli 393,9 kaadrit, mis on graafikult LG G Flex 2 telefonist ja Nexus 6 telefonist võimsam, aga NVIDIA Shield Android mängukonsoolile ja NVIDIA Shield Android tahvelarvutile jäi Z5 kõvasti alla.

PCMark

Work preformance skoor: 4899

PCMark’i test polnud samuti kõige lühem. See programm testib töö tegemist ja kõikide tegevuste tegemise kiirust. Näiteks testib rakendus rakenduste avanemise kiirust, videovaatamise kaadrisagedust jne.

Telefoniga proovisin ka mänge Modern Combat 5: Blackout ja Mission Impossible RogueNation. Mõlemad on üsnagi nõudlikud mängud, aga nende mängimisel probleeme ei esinenud. Octa-tuumadega protsessor saab ka maksimumsätetel kõik mängud mängitud ilma tehniliste tõrgeteta. Hakkimisi ja kokku jooksmisi nendes mängudes ma ei kogenud.

Aku

Sony Xperia Z5 tootefoto tehnikapilk lehelt (20 of 35)

Iga telefoni puhul on oluliseks teguriks akukestvus. Sony Xperia Z5 nutitelefoni aku mahutab endas 2900 mAh, mis on vähem võrreldes eelmise aasta mudelitega. Käesoleva telefoni akuga jäin mina väga rahule, kuigi väidetakse, et selle telefoni aku kestab liiga vähe. Kui internetis ei käi, mänge ei mängi ning midagi muud erilist ei tee, siis on võimalik lausa kaks päeva ära elada. Kui hakata mõnda nõudlikku mängu mängima, siis tühjeneb aku kiiremini ja pärast tunniajast mängusessiooni on akut järel vaid 50-60%. Internetis järjest surfates on viis tundi ikka võimalik ilma aku tühjakssaamiseta ära elada. Minu tavapärase kasutusega, mis sisaldab iga tunni aja tagant meilide lugemist, palju veebisirvimist ning mõnede videote vaatamist, jäi hommikul alates kella seitsmest kuni õhtu kella seitsmeni akut järgi 30%, mis on vähemalt minu jaoks täiesti piisav.

Kõlarid

Sony Xperia Z5 tootefoto tehnikapilk lehelt (21 of 35)

Xperia Z5 telefoni kõlarid asuvad täpselt õiges kohas parima heli jaoks – need on telefoni ekraani kohal ja ekraani all. Kuna enamasti vaadatakse filme ja kuulatakse muusikat telefoni ekraan enda poole, siis kõlavad telefoni taga olevad kõlarid väga kaugelt ja heli läheb osaliselt kaduma. Kuna selle telefoni kõlarid asuvad ees, siis vähemalt mingi osa kõlarite helikvaliteedist on juba olemas, olenemata kõlarite enda suurusest ja kvaliteedist. Z5 telefoni kõlarid on keskmisest veidi valjemad, mis tähendab et vaikses kohas on võimalik ka kaugelt muusikat kuulda. Siiski väga mürarikkas asukohas eriti hästi pole heli kuulda ning siis oleks mõistlik kasutada kõrvasiseseid kuulareid, mitte kaasas tassida suurt kodukinosüsteemi. Kõlarite helikvaliteet ei ole kahjuks parim, aga kui päevas vaadata mõni video ja natuke kuulata muusikat, siis pole hullu.

Kaamera

Sony Xperia Z5 kaamera tehnikapilkee

DxOMark fotospetsalistide sõnul on Sony Xperia Z5-l maailma parim telefonikaamera. Vaid ühe punktiga on tagapool Samsung Galaxy S6 Edge. DxOMark lehelt võib välja lugeda, et kõige paremad kaamera omadused on selle autofookus, välklamp, pildi kontrast, tekstuur, stabilisaator, säri ning vähene digimüra.

Autofookus on tõepoolest tippklassi oma, sest tootja sõnul suudab telefon fokusseerida 0,03 sekundiga, aga reaalsus on see, et tihti peab telefoni ekraani peal näitama soovitud fookuspunkti, sest telefon fokusseerib soovitub puntkist mööda, seda eriti natuke pimedamas.

Välklamp töötab ka üsna hästi varjualade väljatoomiseks. Punaseid silmi siiski esineb. Olen negatiivselt üllatunud välklambi võimsuses. Kõikidel minu vanadel telefonidel on olnud sellised LED-lambid, mis suudavad pimedas terve väiksema toa ära valgustada. Mitte parimalt, aga ikkagi. Selle telefoni LED-lambiga pimedas ringi kõndides on võimalik näha põhimõtteliselt vaid 1,5 meetrit endast ettepoole. Kui lamp on nii väike, siis võiks neid vähemalt mitu tükki olla.

Üldine pildikvaliteet on väga hea, aga mitte midagi “superhüperfantastilist”. Millegipärast ei tundu pildid nii head kui nad olla võiksid, aga pere pildialbumisse sobivad ikka.

Kaamera maksimaalne pildisuurus saab olla lausa 5520×4140, mis on uskumatud 23 megapikslit, aga see formaat mulle isiklikult ei meeldi, sest pildid tulevad peaaegu ruudu kujulised (kuvasuhe 4:1) ning need sobivad minu arvamusel vaid Instagrami, aga Instagrami pole nii suuri pilte absoluutselt vaja. Õnneks on võimalik pildistada lisaks madalatele suurustele ka pildisuurusega 5984×3366, mis on vähemalt 16:9-le kuvasuhtega, mis tähendab, et selliste piltidega oleks reaalselt midagi ka peale hakata.

Kindlasti tasuks mainimst ka digitaalne pildistabilisaator, mis küll ei ole optiline (füüsiline), aga see teeb üsna head tööd, et videopilt ei väriseks väga palju ja pildid poleks liiga udused.

Esikaamera asub ekraani kohal, see teeb 1080p Full HD videot ja on 5-megapiksline.

Kaamerarakendus on keskmisest funktsionaalsem. Kahjuks pean miinusena välja tooma selle, et peale pildi tegemist võtab selle salvestamine üsna palju aega ning kiiresti liikuvat objekti pildistades võivad kõik pildid tulla udused.

Sony Xperia Z5 tootefoto tehnikapilk lehelt (12 of 35)

Vaiksimisi on valitud pildistamisrežiim “Optimaalne automaatrežiim”, mis valib kõik pildisätted ise, aga kasutaja saab muuta värvitemperatuuri ja pildi heledust.

Nendele, kes soovivad kaameraparameetreid ise seadistada, on võimalik aktiveerida ka Manual-režiim, mis laseb kasutajal endal määrata valge tasakaalu, särikompensatsiooni ning ka võtterežiimi, mis saab olla näiteks “pehme nahk”, “öövõte”, “maastik”, “lemmikloom”, “lumi”, “toit”, “sport” jne.

Lisaks on valikus AR efektid ning AR maskid. AR efektide näol on võimalik ekraani peal enda laual panna jooksma näiteks dionosaurused ja pilti teha. AR mask tähendab, et saab valida ühe inimese või looma näo ning reaalajas kuvatakse selle looma või inimese nägu teie näo asemele.

Sony Xperia Z5 AR maskid tehnikapilkee

Režiimide hulgast leiame veel 4K video režiimi, mille aktiveerimisel saab 4K videot hakata salvestama. Veel leiame panoraamrežiimi, mis paneb kokku panoramfotosid ning mõned filtrid ja režiimid on veel, mis pole nii lahedad.

Kuna oma silm on kuningas, siis siin on näidisfotod ja näidisvideod, mis on tehtud Sony Xperia Z5 nutitelefoni kaameraga. Enamus on tehtud automaatrežiimiga, mõned öövõtted on tehtud manuaalrežiimis, kus on valitud režiimiks öövõte. Pildid loomadest on tehtud režiimiga “loomad”.

Näidispildid!

Veekindlus

Sony Xperia Z5 tootefoto tehnikapilk lehelt (26 of 35)

Paberite järgi on Z5 telefonimudelid IP68 sertifikaadiga ja ka eelmised põlvkonnad kannavad IP68 sertifikaati. See tähendab, et telefonid peavad edasi töötama, kui nad ei ole üle poole tunni 1,5 meetri sügavusel vees olnud. Meie ei ole basseini selle telefoniga jõudnud, aga natuke kohvi ja vett kallasime peale küll. Selle kannatas telefon ilma probleemideta ära. Igaks juhuks soovitame  telefoni meelega mitte vette loopima hakata. Veekindlus on rohkem õnnetuste jaoks, mitte igapäevaseks mitmetunniseks sukeldumiseks.

Ülekuumenemine

Screenshot_2015-11-07-17-21-36

Kui alguses lugesin teiste ülevaadetest selle telefoni kohta, et see seade läheb kergesti väga tuliseks, siis ma eriti ei uskunud seda. Nüüd tuleb tõdeda, et telefon tõepoolest läheb juba filmivaatamisega kuumaks ning mõnda mängu mängides läheb see nii kuumaks, et seda on peaaegu võimatu ilma pajakindata käes hoida. Paistab, et telefon saab ülekuumenemisest ise aru ning seetõttu kuvab vahel ekraanile teavituse, et suure kuumuse tõttu ei pruugi osad funktsioonid toimida.

Sõrmejäljelugeja

Sony Xperia Z5 sõrmejäljelugeja tehnikapilkee

Alguses ma ei osanud unistadagi, et sellel telefonil on sõrmejäljelugeja. Ühes ülevaates korraks vilksatas, et telefonil see on. Põhjalikumal uurimisel selgus, et telefonil ongi sõrmejäljelugeja ning see on täitsa hea. Seda ei ole võimalik telefoni pealt vaatamisel mitte kuidagi leida. Sensor peitub sisselülitusnupu sees. Alguses tundus see imeliku positsioonina sõrmejäljelugeja jaoks, aga tegelikult on see kõige parem asukoht, sest telefoni sisselülitamisel on sõrm juba nagunii sisselülitusnupu peal ning nii olete telefoni lahti lukustanud enne kui olete jõudnud märgatagi. See toimub alla sekundi ning pole vaja paroole meeles pidada, sest need on teie sõrme peal. Kahjuks sõrmejäljelugeja iga nurga alt ei tööta, aga õnneks on võimalik teha kasvõi ühe sõrme erinevatest äärtest eraldi sõrmejäljed ning siis peaks süsteem teid kiiremini tuvastama.

Plussid ja miinused

[one_half]

[tie_list type=”thumbup”]

 • Telefon on üldjoontes hästi ehitatud
 • Vee- ja tolmukindlus
 • Z5 on uskumatult kiire ja võimas
 • Kaamera on üsna korralik ja videod on enamasti stabiilsed ning teravad
 • Telefonil on mälukaardipesa, kuhu sobivad kuni 200GB suurused MicroSD mälukaardid
 • Ekraan on üsna selge ning värvid on kirkad
 • Kaamera ei ulatu korpusest välja
 • Sõrmejäljelugeja on hästi läbi mõeldud ja töötab enamasti hästi
 • Telefonil on füüsiline kaameranupp
 • Täislaetud akuga saab ilma probleemideta terve päeva telefoni kasutada

[/tie_list]

[/one_half][one_half_last]

[tie_list type=”thumbdown”]

 • Telefon maksab palju, sama rahaga saaks juba iPhone 6 või 6S’i
 • Seade läheb tihti kuumaks 
 • SIM-kaardi ja mälukaardi “kandiku” kätte saamiseks on vaja kirjaklambrit või midagi muud väga peenikest ja teravat 
 • Xperia Z5 pole sarnaselt konkurentidele ehitatud alumiiniumist
 • Tagasi, koju ja tööriistanupud võiksid olla telefoni alumise ääre peal, sest nii saaks rohkem ekraanipinda.
 • Helitugevuse reguleerimisnupud asuvad nii all, et ilma käe asendit muutmata on võimatu nende peale vajutada.

[/tie_list]

[/one_half_last]

Kokkuvõte

Sony Xperia Z5 tootefoto tehnikapilk lehelt (1 of 35)

Mida saab siis Xperia Z5 telefoni kohta lõpetuseks öelda? Mina kahjuks selle telefoniga päris rahule ei jäänud, sest seade läheb tihti kuumaks, pildi tegemine võtab kaua aega, osadel pilditel on värvid paigast ära ning seadme hind ulatub juba tuntud iPhone’ideni. Sellise hinnaga vaevalt hakkab seda seadet saatma eriline müügiedu, sest kes ostaks iPhone’i raha eest ikka Sony telefoni… Aga kui peaks tulema soodushinnad või leiate kusagilt hea pakkumise, mille hind on Samsungi lipulaevadest soodsam, siis soovitan selle telefoni osta, sest midagi ülearu halba sellel ka ei ole. 

[taq_review]

 

Kui leidsid kirjavea, palun anna meile sellest teada, märgistades kirjavea ja vajutades samal ajal alla klahvid Ctrl ja Enter.

Nokia avalikustas uued kõnetelefonid Nokia 230

Eelmine lugu

Dell esitles IoT toetavat Edge 5000 gateway’d

Järgmine lugu

Sulle võib ka meeldida: