Uute mudelite puhul tuleb tähele panna nime lõpus olevat aastaarvu 2016 või numbrit “(6)”.
Tehnikahiid Samsung tegi detsembris avalikuks uued Galaxy A3 ja A5 nutitelefonid, ostma minnes tuleb tähele panna nime juures olevat aastaarvu 2016 või numbrit “6”, sest müügil on ka vanad samanimelised mudelid. .
Neid hiljuti poodidesse jõudnud mudeleid saab kõige paremini iseloomustada kui Galaxy S6 väikevennad, sest tegu on välimuselt justkui S6-ga, aga taskukohasema hinna saavutamiseks on tehtud mõningad muudatused. Välisel vaatlusel tunneb S6 ära vaid sensorite rivi järgi kaamera kõrval, mida A5-l ega ka A3-l ei ole.
Soodsa hinna õigustamiseks on telefonidel lisaks sensorite puudumisele poole väiksema taktsagedusega protsessorid. A5 kaheksatuumalisel protsessoril on 1,6 GHz’i ja väiksema A3 telefoni omanikud peavad leppima neljatuumalise 1.5GHz kiibiga.
Kummagil uuel nutifonil pole ka kõige vingemat QHD (2560x1440p) ekraani, mille asemel saab A3 esiküljelt leida sama suure ja sama võimsa ekraani kui iPhone 6-l, ehk 4,7-tollise HD ekraani.
Ka suuremal Galaxy A5-l ei ole A5-l QHD ekraani, selle asemel on standartne Full HD ekraan, mille suurus on 5,2 tolli, peaaegu sama kui lipulaev-telefonil S6.
Lisaks väiksema resolutsiooniga ekraanile on ohverdusi tehtud ka põhikaameras, millel on megapiksleid 13 (Galaxy S6-l on 16), aga see on tubli samm edasi eelmistelt Galaxy A-seeria mudelitelt, kuna uuel versioonil on kaamera ava lahtisem. See võimaldab paremaid pilte hämaras ning õnneks on A5 pardal ka optiline pildistabilisaator, mis võimaldab jäädvustada stabiilseid videoklippe ja selgemaid fotosid hämaras, kus säriajad on juba pikad. Samsung Galaxy A3 telefonil pildistabilisaatorit pole.
Esikaameral ehk selfiekaameral on 5 mrgapiksleid ja Instagrami jaoks piisavate näopiltide tegemine pole uute mudelitega probleemiks.
Kaamerarakendus on funktsionaalsuselt päris hea. Kasutajale on saadaval mitmeid režiime ning kasutamine on lihtne – pole arusaamatuid sümboleid, vaid on tekstina välja kirjutatud näiteks “režiim”. Samuti saab kiirelt otse eelvaatest lülitada sisse/välja välklampi, muuta pildisuurust ja käivitada taimer, et näiteks endas pilte teha eemalt.
Kaamerarakenduses saab näiteks reaalajas muuta enda silmad suuremaks ja näonaha ühtlasemaks või soovi korral kaamerat vähesel määral manuaalselt seadistada, võimaldades kasutajal muuta ISO-väärtust ja valge-tasakaalu.
Telefonid istuvad kätte võrdlemisi hästi, kui arvestada teguriga, et nad on mõlemad valmistatud klaasist ja alumiiniumist. Käes tunduvad need üllataval kombel raskemad ja paksemad, kui tegelikult on. A3 kaalub 132 grammi ja A5 kaaluks on üsnagi suured 155 grammi. Mõlemal telefonil on paksust 7,3 millimeetrit, mis on sarnaste alumiiniumist telefonide puhul saamas standardiks, aga käes olles ja vaadates tunduvad need telefonid paksemad, kui reaalsuses on.
Nagu Samsungi nutitelefonidele tavaks saanud, on ka uutele A-dele paigaldatud Samsungi TouchWiz kasutajaliides, milles on muudetud originaalse Android 5.1 välimust ja lisatud mitmeid Samsungi rakendusi, millest paraku enamus ei leia kunagi kasutust. Näiteks on tööriistad märkemte tegemiseks ja S Health terviserakendus ning lisaks hunnik Google’i ja Microsofti äppe, mida saab õnneks ka kustutada. Sisemälu on seadmel 16 GB, millest on kasutajale saadaval 11 GB.
Mõlemad uued Samsungi telefonimudelid on saanud võimsamad akud – A5 aku mahutab lausa 2900 mAh-d ja A3-l on milliampertunde 2300.
Minu kasutuses on telefonid äärmiselt hästi vastu pidanud. Aku kestab terve päeva ühe laadimisega ning korralikult ja täpselt toimiv sõrmejäljelugeja (ainult A5-l) avab telefoni probleemideta, aga see võiks pisut kiirem olla. Tarkvara pole samuti küsimusi tekitanud, sest olen põline Samsungi nutitelefonide kasutaja ja seega olen TouchWiziga tuttav. Samas tean mitmeid inimesi, kellele Samsngi kasutajaliides ei meeldi välimuse, ebavajlike äppide ja aegamööda saabuvate tarkvarauuenduste poolest,millele saavad Nexus seeria mudelite kasutajad enda käed külge ajada kuid varem.
Kaamera ei salvesta Ultra HD videot, sel pole 16. megapikslit, ekraani reolutsiooniks pole Quad HD ja seadmel pole hunnikut sensoreid, aga S6-st muudab selle paremaks mälukaardipesa, mida paljudel kõrgema hinnaklassi seadmetel pole.
Arvan, et A5 on suurepärane telefon, mis sobib disaini ja tippklassi ehituskvaliteedi poolest igasse taskusse ja 419-eurost hinnanumbrist see seade väärib küll.
Kui raha ja suurus on uue telefoni ostmisel piiranguks, on ka A3 nutitelefon hea valik, millel on 4,7 tolline HD ekraan, täpselt nagu iPhone 6-l ja puudub sõrmejäljelugeja ning pildistabilisaator. A3 maksab soovitusliku jaemüügihinnaga 319 eurot, aga sama tootja kulukam alternatiiv on 500-600 eurot maksev Galaxy S6 ja kõige nõudlikumale kasutajale loodud Galaxy S6 Edge+, millel on “üle äärte valguv ekraan” ja maksumus on umbes 700 eurot.
Samsungi uued A-seeria mudelid on väga hästi välja kukkunud ja toovad tippklassi välimuse ja korraliku sisuga telefonid sooduslassi mudelite hindade juurde. Nüüd tekib veel küsimus: kas kellegil peaks veel kallimat S6 telefoni vaja minema?