Põhjalikud arvustused

Sony Xperia X ja XA arvustus: odavtelefon on hea, võimsam mudel ei paku midagi uut

0
Fotod: Kuvar

Aasta alguses Barcelonas toimunud Mobile World Congressi ehk MWC mobiilimessil avalikustasid mitu tuntud tehnoloogiatootjat enda uusi seadmeid – Samsung lansseeris S7 ja S7 edge nutifonid, LG poolt G5 ning ka erinevaid väikseid vidinaid. LG ja Samsungi uute mudelite kohta saab öelda, et need on küll uued, kulukad ja korralikud, kuid infolekitajate usinale tööle oli kõik nendest telefonidest ja teistestki toodetest varasemalt juba teada. Sony suutis uue telefoniseeria aga hästi saladuses hoida.

Jaapani tehnikahiid Sony on juba aastaid tootnud Z-seeria nutitelefone ja tahvelarvuteid. Eelmisel aastal esitles tootja Z5 seeriat, kuhu kuuluvad väike Z5 Compact, keskmine Z5 ning kõige vingem Z5 Premium, millel on uuendusena 4K UHD resolutsiooniga (3840x2160p) ekraan.

Olles tootnud juba palju erinevaid Z-seeria nutiseadmeid, jätmata tulemata Z6 seerial, otsustas Sony öelda “head aega” tuntud Z’ile ning “tere” tähele X.

Sony sihib uute Xperia X, Xperia XA ja Xperia X Performance nutitelefonidega pigem keskklassi, kuigi X-i ja X Performance mudelite hinnad konkureerivad Samsungi ja LG tipptelefonidega. Veel on olemas Xperia XA Ultra, mis on pigem tahvelarvuti kui nutitelefon. 

Uute mudelite puhul on tootja lõpuks hüljanud klaasi. Uued X ja XA mudelid on käes hoides mõlemad kvaliteetsemad, kui eelnevad seeriad. Teine asi, mida on parandatud, on telefonide nurgad.

Xperia X

Xperia X on võimekuselt keskmine telefon uues X-seeria trios. Eest vaatab vastu 5-tolline Full HD ekraan (peaaegu sama suur ja sama resolutsiooniga, kui mullusel Xperia Z5-l), Qualcomm Snapdragon 650 protsessor ning on ka mälukaardipesa(!), mis on ka XA-l ja X Performance’il.

Kaamera on X’il tunduvalt vingem, kui võrrelda väiksema ja soodsama Xperia XA mudeliga. Megapiksleid on 23, sensor on füüsiliselt suurem, mis tagab paremad pildid hämaras, ning kasutusel on Sony Prediction Hybrid Autofocus tehnoloogia, mis suudab kiirelt liikuvaid objekte hoida selgena ja kindlustada, et reaalsuses suure kiirusega liikuvad elusolendid ja esemed oleksid pildil paigal ja selged. Autofookus oletab, kuhu objekt edasi liigub ja seejärel sätib fookust.

X’i esikaamera on põhimõtteliselt sama, mis XA mudeli tagakaamera. Sel on 13 megapikslit ja selfie‘d tulevad ka hämaras hästi välja. Vaata näidisfotosid siit.

Reaalses kasutuses mulluse Z5 ja tänavuse X-i vahel palju erinevusi pole. Alles on jäetud hea sõrmejäljelugeja, mis asub sisselülitusnupu sees ja toimib suurepäraselt. Välimuselt on telefon ka samasugune nagu Z5, seda nii eest- kui tagantvaates. Üheks Xperia Z5 telefoni miinuseks on SIM-kaardi alus, mille eemaldamine ei ole kõige lihtsam ja kiirem. Sony on justkui kurtmisi kuulda võtnud ja enam pole vaja kirjaklambrit, et SIM-kaardi ja MicroSD mälukaardi alust välja võtta. Nüüd on telefoni küljel väike sisselõige, kust saab välja tõmmata luugi katte, mille küljes ühtlasi on juba kirjeldatud alus.

Akukestvus oli eelmiste Sony telefonide suurimaks plussiks ning ka uued mudelid pole kehvemad. Telefoni saab muretult terve päeva aktiivselt kasutada ja ehk veidi veel järgmiselgi päeval. Minimaalse kasutuse puhul pidas aku vastu veidi rohkem kui 3 päeva.

Tarkvaraks on Android 6.0, millele on Sony lisanud omalt poolt rakendusi ja enda pisut uuenenud kasutajaliidese. Nüüd saab uuendusena näha soovitatud rakendusi, kui enda olemasolevate rakenduste hulgast midagi otsida. Rakendused, mille paigaldamine võiks olla valikuline, on järgnevad: Spotify, Visandamine, Lounge, Movie Creator, Uudised, Ilm, Lifelog, What’s New, PlatStation ja Video. Lisaks on telefonidesse paigaldatud üle kümne Google’i rakenduse, mis paraku on iga Android-telefoniga nii.

Xperia XA

Soodsama hinna ja nõrgemate andmetega Xperia XA-l on samuti 5-tolline HD ekraan. Järeleandmisi on tehtud kaamera osas -13-megapiksline tagakaamera ning 8-megapiksline esikaamera on märgatavalt väiksema megapikslite arvuga, ent seda ei maksa karta. Pildid tulevad endiselt väga korralikult, need on teravad, selged ja värvikirevad.

Telefoni hoiab töös 64-bitine kaheksatuumaline MediaTek MT6755 protsessor. Kuigi protsessor on taktsageduselt ligi poole madalam ning muutmälu on vähem, sujub ka XA nii mängudes kui ka korraga mitut asja tehes väga väledalt. Ka X sujub hästi .

 

Kokkuvõte

Sony uute Xperia X ja XA nutitelefonide suurimaks miinuseks on veekindluse puudumine, mis on vaid kõige vingemal ja kulukamal X Performance mudelil, mis polnud testimise hetkel veel Eestisse jõudnud.

Niisiis, kuidas Sony uued telefonid tunduvad ja kas neid on mõistlik osta? Mullune Sony tipptelefon Xperia Z5 maksab praegu sama palju kui uus X. Seega oleks mõttekam juba Z5 osta – mis sest, et see pole kõige uuem, kuid aku on sama, kaamera on peaaegu sama, ekraan sama, kuid Z5 on vee- ja tolmukindel.

XA puhul on miinuseks HD ekraan (1280x720p), lahjemad kaamerad, nõrgem protsessor, vähem muutmälu ning pisut vähem mahutav aku, mille võib kindlasti andeks anda, kuna telefon maksab tavahinnaga kõigest 300 eurot. See on ligi poole vähem kui X. XA on veel ka selle poolest parem, et käes hoides on see mugavam ja tundub soliidsem. Jah, nii veider kui see ka pole, on poole odavam telefon  koostekvaliteedilt parem kui poole kulukam. XA-l on laiust vähem ning ekraan on äärest ääreni, mis on visuaalselt väga kena. XA on käes parem just selle pisut väiksema laiuse pärast. Raske on öelda, kas tegu on paremate  materjalidega või hoopis sellega, et X-i taga on korpuse ja telefoni sisu vahel pisut ruumi, sest selline mulje jääb telefoni taha koputades. XA-l sellist asja pole ning tundub, et kõik komponendid on hästi paigas ning kaja pole, kui korpusele koputada. Tõsi, XA puhul tuleb leppida sõrmejäljelugeja puudumisega, aga ma usun, et XA on oma maksumust igati väärt ja X-i asemel võiks pigem valida Z5 nutifoni.

Lihtne lisakokkuvõte:

Sony tänavune uue seeria keskmine telefon X ei suutnud peaaegu millegagi üllatada – kõik on põhimõtteliselt sama, mis mullusel Z5-l. XA suutis aga väga positiivselt üllatada oma disaini ja koostekvaliteedi osas, mida säästutelefonilt ei ootaks.

Paksus kirjas on omadused, mis erinevad teistest.

[rpt name=”20199″]

 

Kui leidsid kirjavea, palun anna meile sellest teada, märgistades kirjavea ja vajutades samal ajal alla klahvid Ctrl ja Enter.

Kõik Eesti mobiilioperaatorid katavad Prantsusmaal viibivate klientide mobiilsidekulud

Eelmine lugu

Telia vähendas USA andmesidepakettide hindu, mis on endiselt päris kopsakad

Järgmine lugu

Sulle võib ka meeldida: