Kuigi Eestis on veel päris palju (nupu)telefonide kasutajaid, on nutitelefonide kasutajaid nendest umbes 10% rohkem, selgub Telia Eesti AS-i uuringust. Nii need, kes enam nuputelefoni ei kasuta, ja need, kes kasutavad, ilmselt mäletavad, kui kaua vanal hallil ajal telefonide akud vastu pidasid. Miks siis nutitelefonide akud on nii viletsad? Ega need polegi. Telefonid on lihtsalt nii võimekad, et akut kulub palju rohkem. Tootjad näevad igapäevaselt nii riistvara kui ka tarkvaralahendusi arendades vaeva, et akud kestaksid kauem. Siin on mõned nipid nutitelefonide akude säästmise kohta, mida saad juba täna järele proovida.
Esmalt proovi tarkvara kaudu
Kõige lihtsam ja praktilisem viis aku säästmiseks on tarkvara kaudu. Androidi operatsioonisüsteemi looja Google lisas alates versioonist 6.0 funktsiooni nimega Doze, mis toimib nii automatiseeritult, et peale sisselülitamist muud tegema ei peagi. See funktsioon on ülimalt praktiline, sest see suudab panna nutitelefoni justkui unerežiimi, mille ajal tarbib telefon palju vähem voolu kui tavalises olekus. Kui see on sisse lülitatud, “magab” telefon kasutajaga samal ajal, mistõttu on hommikuks akut kulunud keskeltläbi 5% kogu öö jooksul. Võrdluseks – kui see polnuks aktiveeritud, siis oleks võinud veerand telefoni akust tühjaks saada.
Peaaegu igas nutitelefonis on tootjapoolne akusäästja sisseehitatud. See nõuab – jällegi – vaid sisselülitamist. Võttes näiteks Huawei telefonidel oleva sisseehitatud akusäästja, siis hakkavad silma kolm erinevat režiimi tõhusamaks aku säästmiseks. Kõige tavalisem neist on “Jõudlus”, mis võimaldab põhimõtteliselt kõike suure võimsusega teha. Järgmine on “Nutikas”, mis piirab veidi protsessori ja võrgu kasutust, mis annab akukestvust umbes ühe tunni jagu juurde võrreldes režiimiga “Jõudlus”. Viimaseks on “Ultra”, mis kahekordistab tavalise akukestvusaja ehk laseb telefoni kasutada üle 36 tunni, kui aku on 100% juures alguses. Tõsti, see režiim ei lase peale helistamise ja tekstsõnumite muud teha, aga hädaolukorras või kas või puhkama minnes võib olla väga kasulik, kui saab kõikidest teavitustest ja internetist rahu, ja seeläbi telefoni mitu päeva kasutada. See režiim eemaldab ka taustapildi ning muudab kõik toonid võimalikult tumedaks. Kui režiimi välja lülitada, on kõik tagasi nagu varem. Telefoni ekraanipildi saab täiesti musta värvi pildi vastu vahetada ka ilma spetsiaalse režiimita, mis säästab samuti akut.
Kui on huvi näha, mis rakendused akut kõige rohkem kasutavad, siis saab kasutada ka sisseehitatud lehekülge seadistuste all, mis kannab Huawei mudelitel nime “Telefonihaldur”.
Lisaks saab muidugi kasutada ka manuaalset varianti ehk lülitada välja mitte kasutuses olevad funktsioonid – näiteks lähiväljaside (loe: NFC), Wi-Fi, Bluetooth, mobiilne andmeside jt.
Üks oluline tegur aku säästmisel on ka ekraani heledus ning vibratsioon. Ekraan tuleks panna nii tumedaks kui kannatab. Kuna see võib tihti tüütu olla ja meelest ära minna, on ka see tehtud väga lihtsaks – kui aktiveerida vastav funktsioon, siis reguleeritakse isegi ekraani heledust automaatselt vastavalt asukoha valguse tugevusele. Siiski, telefon paneb ekraani liiga heledaks, mistõttu oleks käsitsi seadistamine üldjuhul parem.
Ka vibratsioon on asi, mille väljalülitamisel saab telefoni kauem kasutada. Kui teavituste ja klaviatuuri puhul vibratsiooni näol puudutuste tagasiside välja lülitada, saab telefoni niiviisi kauem kasutada.
Kui muud üle ei jää, siis võta kasutusse mõni hädaabi variant
Kui sul on juba hädaolukord, kus oleks vaja paar kõnet ära teha ning enam ei tule säästmisnippide kasutamisest midagi välja, siis on veel paar varianti. Kõige lihtsam oleks muidugi aktiveerida eelmainitud Ultra-režiim, millega viia akukasutus väga väikseks. Sellest järgmine samm oleks taskust välja võtta akupank, millega telefoni piisavalt laadida, et kõik oluline saaks tehtud. Akupank ei pea kuigi suur olema – juba 3000 mAh mahutavusega mudelid on telefonide jaoks piisavad. Kui akupanka pole, siis ehk on autolaadija, millega saaks samuti kõigest paarikümne minutiga telefoni piisavalt täis laadida. Kui ka seda pole, siis ehk on mõnel tuttaval laenata laadijat või akupanka. Kui ka seda pole, siis Eesti Energia on mitmetesse kaubanduskeskustesse ja teistesse asutustesse püsti pannud tasuta laadimisjaamad, kus saab vähemalt 10% ikka akut täis laetud.
Järeldus
Nutitelefonide ja tahvelarvutite akusäästmise nippe on päris palju, ning need töötavad ka reaalsuses nii hästi kui lubatud. Soovitame soetada kindlasti akupanga (kui seda veel pole), sest see aitab ka kõige kriitilisemates olukordades ühendusse jääda.