Põhjalikud arvustused

Arvustus: Sony Xperia Z5 Premium nutitelefon

0

Tehnikatootja Sony tõi mullu välja kolm uut Z5-seeria telefonimudelit: väike ja küllaltki paks Xperia Z5 Compact, keskmine Z5 ja kõige uhkem ja samas kõige kallim Z5 Premium, mis jõudis ka hiljuti Eestis müügile.

Sõna “Premium” ei ole nutitelefoni nimes ilmaasjata, see viitab Sony väitel sellele, et tegu on kvaliteetse ja korraliku telefoniga. Kas see on ka reaalsuses nii?

Suuremad tehnikafännid ilmselt juba teavad, et Sony Xperia Z5 Premiumi on kutsutud ka maailma esimeseks UHD ekraaniga nutitelefoniks. Kui juba kuulda sõna 4K või UHD, siis võib ju eeldada, et tegemist on kordades parema pildi kvaliteediga ekraaniga, kui tavaline Full HD, kuid reaalsus on paraku palju keerulisem.

Tegemist on küll UHD ekraaniga füüsiliselt, aga virtuaalselt on tegu Full HD ekraaniga, sest telefonis olev operatsioonisüsteem Android 5.1 Lollipop ei toeta nii suuri resolutsioone ja kõik tavalised telefoni menüüd, mängud, rakendused, YouTube’i videod ja muu toimivad maksimaalselt Full HD resolutsioonil.

Selleks, et Z5 Premiumi UHD ekraanilt ka vastava resolutsiooniga sisu näha, on kaks võimalust. Esiteks on võimalik teha telefoniga UHD videot või pilte või on võimalik internetist allalaadida mõned 4K resolutsiooniga näidisvideod. Viimast tehes pidin pettuma sest telefon ei suutnud neid mängida ilma hakkimiseta.

Teiseks laadisin telefoni mõningaid enda tavalise kaameraga tehtud suuremõõtmelised fotod. Galeriirakenduses fotosid sirvides ei olnud midagi erilist näha. Küll aga pärast paarisekundilist ootamist, kui telefon oli oma mõtlemised ära teinud, muutus foto teravamaks.

See tõi kohe naeratuse näole. Pärast vaatasin pool tundi selle telefoniga ainult suuri pilte, sest teravus on väga muljetavaldav.

Suuremõõtmelised fotod näevad Z5 Premiumi ekraanil välja hämmastavalt detailsed ja toovad naeratuse iga pikslisõbra näole, kuid 830 eurot on liiga palju maksta digitaalse pildiraami eest.

Nüüd tuleb lootma jääda, et tarkvaraliselt kasutaksid kõik äpid nagu YouTube, Netflix jt seda võrratut ekraani ära ja seadme üldhinnang muutuks poole suuremaks.

Lisaks paarile ekraaniprobleemile on minu jaoks probleemiks ka ekraani paiknemine telefonil. See on küll ilusti külgedelt äärest-ääreni, aga ekraani üla- ja alaosades on väga suured tühjad alad, mis muudavad telefoni küllaltki pikaks.

Väliselt on seade sarnane tavalise Z5 telefoni ja ka eelkäijatega. Nutitelefon on Sonylikult kandiline – esmakordsele kasutajale ei pruugi kandiline disain ja teravad ääred meeldida, aga paari päevaga harjub ära. Samuti on telefon üsnagi paks. Ainult Xperia Z5 Premium mudelile omaselt on seadme tagus kaetud sobivat värvi plastikuga, mis täidab ka peegli funktsiooni. Tagakülg on küll väga stiilselt peegelduv, aga sellele jäävad sõrmejäljed peale väga lihtsasti ja kiirelt. Ilma sõrmedega tagust puutumata on võimatu telefoni kasutada. Teiseks on tagakülg küllaltki õrn ja sellele tekivad väga kergelt kriimud. Samuti on telefon väga sile ja libisemisaldis aga eks enamik inimesi vast kasutavad mõnda ümbrist, mis selle probleemi kõrvaldab.

Telefon ei tundu kahjuks käes olles nii hea, kui selle hinnast oodata võiks – tagus on valmistatud pigem odavast plastikust ning sellele koputades on kuulda kaja. Lisaks üsna kehvale ehituskvaliteedile ei meeldi mulle Z5 Premiumi puhul ka selle paksus, milleks on peaaegu 8 millimeetrit. Mõne väiksema telefoni puhul oleks need numbrid mõistetavad, aga niivõrd suure ja 6-tollise ekraaniga telefoni puhul võiks need olla palju väiksemad.

sony xpera z5 premium (30 of 65)

Üldjoontes mulle Sony tarkvara meeldib, kokkujooksmisi pole kogenud ja üldised asjad saab probleemideta tehtud. Nii nagu Samsung Note’idega, on võimalik käivitatud rakenduse peal teistki kasutada, näiteks kalkulaatorit, taimerit ja isegi veebilehitsejat. Sony on lisanud Android 5.1.1 Lollipopi operatsioonisüsteemile Xperia UI kasutajakeskkonna, mis muudab rakenduste ikoonid, avakuva, seadistused ja kõik muu „xperialikumaks”. Tarkvara puhul tekitasid pahameelt umbes 16 Sony rakendust, mis praktiliselt kordagi kasutust ei leia ning telefonist ei puudu ka 12 Google’i rakendust. Õnneks saab Sony enda rakendusi kustutada aga mulle meeldiks palju rohkem nii, et saan juba ise alguses valida, millised Sony rakendused mind huvitavad ja ainult need paigaldada.

Üsnagi hea kiiruse telefoni kasutades tagab kaheksatuumaline Qualcomm Snapdragon 810 protsessor ja 3 GB muutmälu. Seadme kasutamine tekitab üldjoontes rõõmu, eriti kui on vaja näiteks moodsamaid mänge mängida, sest sellega saab telefon hästi hakkama, kuid rakenduste vahel liikumine võtab vahel liiga palju aega ning nuriseda võib ka kaamerarakenduse kallal.

Kaamera tekitab jälle “nii ja naa” tundeid, nagu tavalise Z5 nutitelefoni oma tekitas. Vahel on pildid head ja vahel on tunne, nagu need oleksid pildistatud mõne väga vana paarimegapikslise fotoaparaadiga. Megapiksleid on 23 ning kaamera suudab loomulikult salvestada 4K videoklippe.

Kaamerarakendus on automaatrežiimil ülimalt lihtne ning manuaalrežiimis saab kasutaja kontrollida särikompensatsiooni, valge tasakaalu, lülitada sisse-välja HDR’i ning valida antud pildistamisolukorra jaoks sobiva võtterežiimi.

Kaamera kohta saan lisaks välja tuua kaks miinust – selle rakendus ning välklamp.

Telefoni kaamera alla asuv välklamp on väike ning väga nõrk. Kui on näiteks pimedas ruumis vaja liikuda, siis pole selle lambiga võimalik peaaegu midagi näha, ka väikses ruumis.

Tootja väitel fokuseerib kaamera objektile ainuilt 0,03 sekundiga, aga päriselt ei suuda kaamera õiget fookust nii kiirelt leida. Esimese katsetuse võib isegi telefon nii kiirelt teha, aga õige fookuse leidmine on minu katsetuste järgi aega võtnud paar sekundit.

Foto tegemine võtab aega umbes üks sekund, mille jooksul võib juba ammu olla mõni loom või laps kaadrist kadunud. Selle kannatab veel ära, aga teine kaameraprobleem muudab fotosid tehes üpris pahaseks. Nimelt võitab peale pildistamist foto avamine aega umbes 3 sekundit. Mulle tundub, et tegu on maailmarekordiga –  pikim ooteaeg peale foto tegemist ja ennem selle eelvaadet.

Paar asja ka positiivse poole pealt. Akukestvus –  jällegi sama, mis tavalisel Xperia Z5 telefonil. See kestab ilusti hommikust õhtuni tavakasutuses ja kui seadet kasutada kõnetelefonina, kestab aku kuni kaks päeva. Kui aktiivselt seadet kasutada, näiteks uudiseid lugeda ja filme vaadata, läheb telefon kuumaks, samuti aku tühjeneb kiiresti. Küll aga on kuumenemisprobleem Premiumil palju väiksem, kui see oli tavalise Z5-ga.

Teiseks plussiks on veekindlus. Telefoniga ei tohiks midagi juhtuda, kui see on maksimaalselt 30 minutit 1,5 meetrites magevees. Ekstreemseid veekindluse teste ma pole teinud, kuid kraanikausis pesemisega on seade edukalt toime tulnud. Samuti pole hullu, kui telefon saab lumiseks. Mitmel teise veekindla nutitelefoniga ei saa vee alla videot salvestada või pilte teha, aga Sony telefonidel on õnneks korpusel füüsilne kaameranupp, millega saan vee alla pilte ja videot teha, sest ilma poleks nende tegemine võimalik, sest ekraani ei saa kasutada, kui see on märg.

Kiita saab ka sõrmejäljelugejat, mis asub parimal kohal –  toitenupu sees. See töötab enamasti hästi, aga vahel tuleb sõrme asendit muuta ning tuleb arvestada, et see ei toimi siis, kui sõrm on märg või telefon on eelnevalt vee alt tulnud.

Kokkuvõte

Sony Xperia Z5 Premium tekitas vastakaid tundeid – vahepeal teeb kaamera häid pilte ja vahepeal mitte, enamasti toimib väiklamp hästi, aga kohati on selle kasutamine väga piinarikas. Z5 Premium pole küll esimese UHD ekraaniga telefoni kohta väga halb, kuid umbes 800 eurot telefoni eest, mis peaaegu alati näitab kõigest Full HD pilti ja pole nii hea hinna ja ehituskvaliteediga, kui konkurendid, on liiga palju küsitud. Kui suureks sooviks on Sony telefon, siis mina soovitan kaaluda tavalise Xperia Z5 telefoni ostmist, mis on paremini ehitatud ning mille hind on praeguseks kõvasti langenud.

Kui leidsid kirjavea, palun anna meile sellest teada, märgistades kirjavea ja vajutades samal ajal alla klahvid Ctrl ja Enter.

Indiegogo eduka projekti näitel meeldib kasutajatele sõrmejäljelugejaga tabalukk

Eelmine lugu

TOP 5: Mida oodata mobiilimessilt Mobile World Congress?

Järgmine lugu

Sulle võib ka meeldida: