Põhjalikud arvustused

Keskklassi telefonide hall muda – testis on Motorola Moto X Play ja Samsung Galaxy A3

0
Uue telefoni valimine muutub iga aastaga aina raskemaks. Pea kõikide keskklassi mudelite ekraanid, akud ja välimus on saavutanud ühtlaselt hea taseme ja säravamad tipud muutuvad üha harvemaks nähtuseks. Kui veel mõned aastad tagasi sai telefone valikust kõrvale jätta resolutsiooni või aku parameetrite põhjal, siis nüüd on otsustamine palju keerulisemaks läinud ja valik tuleb langetada peamiselt sisetundele ning heale õnnele lootes. Ilusad numbrid paberil ei pruugi reaalses kasutuses vett pidada ja netiavarustes leiduvaid arvustusi ei saa alati puhta kullana võtta.
Ostjana tahaksin saada oma raha eest muidugi võimalikult palju pauku just selle kõige-kõigema näol, nii et iga konkurentidest eristuv parameeter on keskklassi telefonide hallis mudas ainult positiivne. Kui siiski soetada eelmise või isegi üle-eelmise aasta tippmudel, võib keskmises hinnaklassis leida väga hea hinna ja kvaliteedi suhtega telefone.

Kuna mul oli käes aeg oma vana esimese generatsiooni Moto X purunenud ekraani tõttu välja vahetada, valisin testimiseks välja mõned telefonid, et endale sobivaim leida. Sõelale jäid 4 telefoni, mis konkurentidest pisut üle olid. Vaid üks neist oli 2016. aasta mudel – Samsung Galaxy A3, mille kasuks rääkisid väike kaal, tugev korpus ja hea aku vastupidavus. Lisaks valisin välja 2014. aasta Sony Z3 Compacti, eelmise aasta Motorola Moto X Play ja LG G4, millel on väga hea kaamera ja nutitelefonide maailmas tõeliseks harulduseks muutunud vahetatav aku. Z3 Compact ja G4 pidid aga oma kõrge ea tõttu kahjuks valikust välja jääma – nii vanu telefone lihtsalt testimiseks enam ei anta. Küll sain aga võrrelda Galaxy A3 ja Moto X Play sarnases hinnaklassis telefone, mis on kasutuskogemuse poolest siiski üllatavalt erinevad.

Minu tähelepanu langes valiku tegemisel peamiselt akule. Vana telefoniga tuli tihti ette olukordi, kus ei olnud võimalik seda ööseks laadima panna ja järgmine päev tuli eelmise laadimiskorraga läbi ajada. Telefonide riist- ja tarkvara on erinev – mõne telefoni aku peab konkurentidest paremini vastu veebi sirvides, kuid jääb neile alla näiteks mänge mängides. Kuna aku vastupidavus sõltub suuresti ka kasutaja harjumustest, on telefoni testimine enne ostmist peaaegu möödapääsmatu.
Kahjuks pole tavatarbijal võimalik huvipakkuvaid variante katsetada. Tervitatav oleks laenutusteenus, kus nutitelefoni saaks paari päeva jooksul proovida. Üsna trööstitu tunne on paari nädala jooksul pärast ostu tõdeda, et selle kaamera polegi nii tasemel, kui kirjas olev megapikslite kogus salamisi loota lubas. Või et telefoni mõõdud ja kaal ei sobi püksitaskuga kuidagi kokku.

Samsung Galaxy A3

Samsung A3 Galaxy 2016. aasta mudel jäi mulle silma oma hea hinna (250€), kena välimuse, tugeva kvaliteetse korpuse ja sobiva ekraani suurusega – 4.7 tolli 720 x 1280 resolutsiooniga. Selle kaal on kõigest 132 grammi ja paberil tundub, et tegu võiks olla väga hea telefoniga. Pikemalt kasutades sellest positiivsest esmamuljest siiski palju alles ei jäänud ja kaalukauss langes väga kindlalt Motorola Moto X Play poole.

Samsungi kaamera teeb heas valguses üsna häid pilte, eraldi võiks positiivse nähtusena välja tuua ka harjumatult kiire fookustamise. Kaameraäpp on mõnusalt väle ja selle järel ei pea ootama, kuid kui aku langeb alla 5%, ei ole võimalik säästlikkuse huvides enam pildistada ja äpp sulgub avades automaatselt. Siin mõned testpildid:

Ka aku ei anna põhjust nurisemiseks – 2300 mAh-ne aku peab probleemideta vastu terve päeva ja harvema kasutusaktiivsusega isegi kaks päeva. Galaxy A3 toetab kiirlaadimist ja spetsiaalne laadija on erinevalt Moto X Play’st ka kohe kaasas.

Kui kaamera ja aku on tasemel, siis kõige muuga võib tavaliselt aja jooksul harjuda. Küll aga ei suutnud ma kuidagi harjuda Samsungi ülimalt libeda korpusega. Tagakülge katab klaas, mis tekitab alalise hirmu, et telefon sõrmede vahelt maha pudeneb. Ise seda kogemata poleks ma kunagi arvanud, et libe korpus võib nii suureks miinuseks osutuda. Samsungi Galaxy seeria puhul häirivadki kummalisel kombel enim erinevad disainivalikud.

Kõlar asub telefoni all servas ning kui videot vaadates telefoni kahe käega hoida, võib sõrm kergesti kõlari ära katta ja kogu heli summutada. Lisaks sellele on otsustatud ekraanist eraldi olevate nuppude kasuks, mis jätab korpuse serva väga vähe vaba ruumi ja teeb videote vaatamise üsna keeruliseks, kuna väga lihtne on kogemata neid nuppe oma sõrmedega riivata. Eriti tüütu on kahe käega telefoni hoides Youtube’i video vaatamise ajal pidevalt „tagasi“ nupu vastu minna.

A3 puhul häiris ka all küljel asuv kõrvaklapiauk ja see, et helivaljususe muutmine nõuab kasutajalt natuke liiga palju sõrmede akrobaatikat, kuna nupud ei asu pöidla all, vaid ebamugavalt telefoni vastasküljel. Tihti tabasin end mõttelt, et Samsung Galaxy A3 näib olevat disainitud vasakukäelistele.

Kui veel pisut viriseda, võib välja tuua ka selle, et telefonist videote ja piltide arvutisse laadimine oli paras peavalu ning ilma kolmanda osapoole tarkvarata (AirDroid) ma sellega hakkama ei saanudki. Samuti on Samsungi kasutajaliidese eestikeelne tõlge kohati frustreeriv, siis jälle muigama panev. Marshmallow uuendus peaks küll juba saadaval olema, kuid minu kasutuses olnud Lollipopiga telefon väitis surmkindlalt, et sel on värskeim operatsioonisüsteem ja uuendusi pole saadaval.

 Hea kaamera
Tugev korpus, kuid kerge kaal
 Kiirlaadimine
 Läbimõtlemata disain
Hämmastavalt libe korpus
Värskeim operatsioonisüsteem tuleb hilinemisega

Motorola Moto X Play

Moto X Play jäi mulle silma eelkõige oma hiiglasliku akuga. 3630mAh on miski, millega ei saa kuigi paljud telefonid kelkida. Korpuse mõõdud on küll pisut suurevõitu, kuid käes istub see palju mugavamalt oma suuremast vennast Moto X Style’ist, mida testisin paar kuud tagasi. Tagakülge katab kumer krobeline plastmassist kaas, mis hoiab ära telefoni libisemise ja ei tekita seda lauale asetades palju lärmi. Raam on metallist ja telefon ei tundu käes odav ega kergesti purunev.

Motorola Moto seeria on üks vähestest Eestis müügil olevatest, mis on puhta Androidi operatsioonisüsteemiga. Muu hulgas tähendab see seda, et Androidi versiooniuuendusi ei pea väga kaua ootama. Hind jääb poelettidel 350€ kanti, kuid internetist tellides leiab seda ka 290€ hinnasildiga.

Rõõm tõdeda, et resolutsiooni osas pole mindud liiale ja pidama on jäädud 1920 x 1080 juurde, mis on 5.5-tollisele ekraanile täiesti piisav ja aku vastupidavuse seisukohalt ainult tervitatav. Aku väärib sellel telefonil hulgaliselt kiidusõnu. Mitmel korral pidas see vastu lausa kolmanda päeva õhtuni, kaks päeva oli aktiivse kasutuse puhul täiesti probleemivabalt saavutatav. See on keskklassi telefonide seas uskumatult hea tulemus ja seab Moto X Play täiesti omaette klassi. Lisaks on telefoni aku kiirlaetav, 50% laadimiseks kulub umbes 30 minutit.

Kaamera teeb häid pilte ka hämarates oludes, kuid fookustamise järel peab vahel paar sekundit ootama.

Testpildid:

 Väga korralik aku
 Hea kaamera
 Puhas Androidi operatsioonisüsteem
Suurte mõõtudega ja raske
 Kiirlaadija tuleb eraldi osta
 Hämaras fookustab kaamera aeglaselt

Kokkuvõtteks

Nendele, kes on libedate telefonidega harjunud või kasutavad kaitsekaasi, julgen Samsung Galaxy A3 soovitada küll, kuna riist- ja tarkvara poolest on tegemist keskmise hinnaklassi küllaltki võimeka esindajaga. Küllap on Samsungil meediafailide arvutisse ülekandmiseks ka oma meetod ja allatõmmatavad draiverid ning asi ei ole tegelikult nii hull, kui mulle esmapilgul tundus. Endale ostsin aga Motorola Moto X Play, kuna Samsungi disainivalikud ei sobinud mu kasutusharjumustega kohe üldse kokku. Võib vaid loota, et selleks ajaks, kui mu järgmise telefoni ostmine päevakorda tuleb, on telefonilaenutused juba tavaline nähtus.

Kui leidsid kirjavea, palun anna meile sellest teada, märgistades kirjavea ja vajutades samal ajal alla klahvid Ctrl ja Enter.

Samsung juhendab: kuidas kaitsta nutitelefoni viiruste eest?

Eelmine lugu

Huawei Honor 7 on noortele loodud festivalitelefon

Järgmine lugu

Sulle võib ka meeldida: